Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Difuzoarele din bord la Vito 2003

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Difuzoarele din bord la Vito 2003

    Salut tuturor. Sunt nou pe aici. O intrebare am si eu. Cu ce pot inlocui difuzoarele din bord la Vito-ul meu din 2003? Sunt vechi, putrezite, rupte si bine inteles ca zornaie intr-una. Au clemele alea metalice nituite pe cosul difuzorului si actioneaza ca sitem de prindere. Nu stiu ce as putea face ca sa le inlocuiesc si sa stea si bine la locul lor. Bine inteles sa fac si un oarecare upgrade pentru ca nu par cele mai reusite difuzoare din lume. Multumesc anticipat.

  • #2
    Ia un silicon si lipestele membranele tot roata...Acolo sub capace nu se vede lucrarea!
    Si apropo difuzoarele alea sunt de foarte mare calitate.Nu ai sa gasesti un difuzor after market sub 100 de lei sa sune mai bine .
    La mine la sprinter sunt reparate de 4 ani si nu au nici o treaba
    Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
    Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
    Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
    Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

    Comment


    • #3
      Ms mult. Intradevar nu se aud rau de fel dar ale mele sunt franjuri...nu mai am cum sa le reconditionez. Doar sa le schimb membranele cu totul si nu cred ca se gasesc kit-uri de reparatie pentru difuzoarele astea. In plus si bobina cred ca e descentrata la unul si e prea mare chinul. Asa ca am sa incerc sa le schimb cel mai bine.

      Comment


      • #4
        Originally posted by mugur_vito View Post
        Ms mult. Intradevar nu se aud rau de fel dar ale mele sunt franjuri...nu mai am cum sa le reconditionez. Doar sa le schimb membranele cu totul si nu cred ca se gasesc kit-uri de reparatie pentru difuzoarele astea. In plus si bobina cred ca e descentrata la unul si e prea mare chinul. Asa ca am sa incerc sa le schimb cel mai bine.
        Treaba ta...dar e o chestie de 5-10 min si 9 lei un tub de silicon...
        Coeficientu de dificultate e minim si practic nu ai ce sa pierzi daca incerci,decat 9 lei un tub de silicon care poate in timp il vei folosii si la altceva...
        Numai bine.
        Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
        Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
        Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
        Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

        Comment


        • #5
          Reparatie difuzoare bass.

          Cine doreste sa refaca inelul membranei difuzorului.Materiale necesare scoci de hartie auto, prelandez, superglue, cuter.Un dif pe 16 il fac cam intr-o ora, acuma depinde de rabdarea fiecaruia.Se curata bine cosul si membrana, apoi se reface inelul.Se aplica un strat fin de superglue pe marginea hartie la inbinarea cu cosul cat si cu membrana(are rol de intaritura).Apoi dupa 15 minute se aplica cu o pensula mica fina unul sau doua straturi de prelandez(depinde de mana si calitatea prelandezului).Se lasa la uscat 24 de ore si primele 10 ore de functionare nu se da la maxim player-ul cel mult jumatate pt ca prelandezul sa nu se desprinda de vibratii.Cand cumparati dif noi acelasi lucru cu volunul.
          Attached Files

          Comment


          • #6
            Sunt mai multe metode de raparatie dar toate depind de un anumit nivel de rabdare,eu am zis cea mai simpla reparatie.
            Din pacate pentru difuzoare de 10cm nu se gasesc garnituri de cumparat...
            Importator Intex boxe difuzoare statii CB antena amplificatoare audio baterii acumulatori plumb acid mixer mp3 kituri alimentator invertor sursa satelit camera supraveghere utp
            Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
            Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
            Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
            Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

            Comment


            • #7
              Hm..improvizatiile astea in timp nu o sa tina.Daca bobina nu e centrata bine ,in timp freaca si se duce..

              LA fel am avut si eu la Vito ,erau vai mama lor ,dar sincer am incercat sa le fac prin cumpararea altor membrane de4" ,insa nu e potriveau asa ca am abandonat.

              AM cumparat 2 chinezerii care sa imi incante auzul cat de cat dar pana la urma s-au dovedit a fi foarte misto la pretul acela (doar 25 lei ambele bucati) .Cine doreste ii pot trimite un link cu produsul respectiv.

              Pe urma mi-am tras 2 difuzoare de 6,5" pe portiere si 2 tweter calumea in colturile parbrizului ,sus, si cu alea am facut tot.Nu mai am nevoie nici de subwoofer)..

              Salut.
              ____________________________________________

              Comment


              • #8
                Ce dimensiune au difuzoarele din bord? Pe unde se schimba? pe sus sau pe jos? Sunt sigur ca se pot gasi difuzoare bunicele pentru inlocuire. Dupa ani buni de stat in soare nu cred ca cauciucul de la ele mai poate fi reconditionat si sa "sune" ca noi.

                Comment


                • #9
                  Sal,
                  Difuzoarele se scot pe sus,dai capacul afara si le scoti.
                  Si ale mele erau varza si am cumparat 2 blaupunkt de 150w RMS.se aud foarte bine.
                  Cand le montezi le indoi 2 margini si vor sta foarte bine (le rotesti sa intre pe locasurile vechi).

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF