Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitie ML 320 din 2008

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitie ML 320 din 2008

    As dori sa cumpar un ML320. Am gasit ceva variante din 2008, sub 100.000km, dar sunt pre facelift.
    Merita diferenta de bani (vreo 5000 euro) pentru un facelift?
    In afara de design ce diferente si ce imbunanatiri ar fi la un facelift?
    Ce probleme au ML 320, la ce sa fiu atent la achizitie?

  • #2
    Problema majora de care stiu eu(poate sunt si altele dar nu stiu) e legata de cutia de viteze 7g.Am un prieten cu ML cu 70 000 km luat de nou si anul trecut s-a dus ceva la cutie si nu mai schimba decat 1 si 2(modelul este prefacelift).Cost reparatie aprox 100 mil.

    Comment


    • #3
      Am vazut un minunat ML350 care pe Autovit e pusa cu 88.700 km, dar la ultima intrare in service din 2010 avea 152.000 km.

      Comment


      • #4
        In afara de diferenta de design, nu sunt diferente majore de functionalitate si optiuni intre prefacelift si facelift.
        Command-ul la facelift e ceva mai performant, cu hard disc, memory slot si bluetooth.
        Eu am ales facelift pentru ca imi place mai mult designul.
        Last edited by daniel_tandara; 06-07-2013, 21:39 PM.

        Comment


        • #5
          Originally posted by daniel_tandara View Post
          In afara de diferenta de design, nu sunt diferente majore de functionalitate si optiuni intre prefacelift si facelift.
          Command-ul la facelift e ceva mai performant, cu hard disc, memory slot si bluetooth.
          Eu am ales facelift pentru ca imi place mai mult designul.
          si mai ales motorul, care chiar daca e cam acelasi dpdv mecanic are un management mult mai performant si mai putin gourmand si mult mai silentios...
          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


          www.mbretrofit.ro

          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

          Comment


          • #6
            Te referi la 350 CDI blue efficiency in comparatie cu 280, 300, 320 CDI?

            Comment


            • #7
              Consumul la ML 320 CDI mi se pare aberant in comparatie cu orice SUV DE 3000 cmc diesel(gen Q7,X5,).Aici MB a pierdut batalia.

              Comment


              • #8
                Nu stiu cat consuma concurentele, insa mie mi se pare un consum normal la ML 320 CDI.
                In conditii de mers normal (e adevarat ca am un stil cam batranesc de a conduce, merg in medie cu 110 km/h extraurban si urban fara plecari bruste si alte alea), scot intotdeauna cam 9-9,5l % consum.
                Am facut de Pasti un traseu Tulcea- Baile Herculane cu mers foarte lejer, nu m-am grabit deloc. Atunci am scos 8,8%.
                Last edited by daniel_tandara; 06-08-2013, 07:32 AM.

                Comment


                • #9
                  Am mers cu acest model 100 km nu mai tare 100km/h si consum 9.6 iar in oras sub 15 nu ia.Iarna si cu putina forja la plecat de la semafor 18%.Un x5 merge pe 12-13 in oras ,eu zic ca e diferenta.

                  Comment


                  • #10
                    Imi pare rau ca nu am facut o poza pentru cei 650 km parcursi si consumul de combustibil, sa demonstrez ca cifrele prezentate de mine sunt reale.
                    In oras, la mine nu sare de 12%.
                    Cu prima ocazie cand o sa parcurg un drum lung, o sa fac poza cu consumul si viteza constanta si o sa o postez pe forum.
                    Cel mai mic consum extraurban scos de mine este acesta (am mers foarte incet, special pentru a vedea care e cel mai mic consum pe care-l pot scoate):
                    Attached Files
                    Last edited by daniel_tandara; 06-08-2013, 08:34 AM.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by steradulescu View Post
                      Consumul la ML 320 CDI mi se pare aberant in comparatie cu orice SUV DE 3000 cmc diesel(gen Q7,X5,).Aici MB a pierdut batalia.
                      Ai dreptate.Si la mine vin proprietari de ML 320 cdi care se plang de consumul masinii lor.Imi spun ca in oras le consuma cam 13-15 %.In rest numai de bine ptr acest model!

                      sigpic

                      "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                      Comment


                      • #12
                        Ce parere aveti de masina de aici?
                        Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.


                        Nu are trapa si nici navigatie. Are in schimb un istoric de service la reprezentanta.

                        Am inteles ca un ML ar consuma un pic mai mult decat un X5, dar nu cu mult.

                        O scurta comparatie intre ML320, X5 si Q7:


                        Nu stiu cat de fiabile sunt motoarele si cutiile, componentele cu costurile cele mai mari in caz de defect. Cineva spunea mai sus ca sunt ceva probleme la cutii. E vorba de orice model, sau la facelift s-au remediat deficientele?

                        Am vazut un istoric de service la un ML320 aflat de vanzare la reprezentanta si m-am speriat. La 160.000 km schimbase, printre altele, toate amortizoarele si turbina. Turbina fusese undeva in jur de 9800 de lei.
                        Attached Files
                        Last edited by paul_p; 06-09-2013, 13:08 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Salut,
                          Daniel, nu trebuie sa pui nici o poza pentru ca eu confirm acelasi consum.Cu mari eforturi trec de 12 in oras iar afara se invarte intre 8-8,5.Am scos si mai putin la drumuri lungi(7,8).
                          Vali

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Vali I View Post
                            Salut,
                            Daniel, nu trebuie sa pui nici o poza pentru ca eu confirm acelasi consum.Cu mari eforturi trec de 12 in oras iar afara se invarte intre 8-8,5.Am scos si mai putin la drumuri lungi(7,8).
                            Vali
                            Aveti un stil de condus cam "batranesc".Voi nu folositi kick-down-ul?

                            sigpic

                            "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                            Comment


                            • #15
                              Eu folosesc kick-down-ul atunci cand sunt foarte grabit, sau enervat de trafic, cel mai des atunci cand am tiruri in fata si mi se duce toata vizibilitatea.
                              In rest nu.
                              Sunt foarte moale la volan, de vreo 2 ani de cand am pierdut controlul volanului pe la 120 km/h intr-o curba nu foarte stransa cu Skoda Fabia. Am capatat aderenta (fara sa-mi dau seama cum, avand in vedere tendintele masinii) dupa vreo 4 balansari succesive!
                              Si de atunci mi-e un pic frica si ma streseaza viteza mare.
                              Cand am luat ML-ul, mi se parea atat de greoi in curbe, incat mi s-a taiat orice dorinta de a ma apropia de limite.
                              Nu ma mira faptul ca altii scot consum mai mare, pentru ca eu sunt foarte incet la conducere.
                              Chiar nu am vrut sa generez polemici pe topicul asta, scuze pentru asta, eu am vrut doar sa expun realitatea din masina mea. Si nici nu o idolatrizez pentru ca e a mea, ci chiar sunt niste cifre reale.
                              Scuze de offtopic.
                              Last edited by daniel_tandara; 06-09-2013, 19:36 PM.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF