Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Gaz pe motor de ML ??? E o gluma?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Gaz pe motor de ML ??? E o gluma?

    Salut! Nu stiam unde sa postez chestiunea asta si am deschis un topic nou,scuze daca am gresit sau postat unde nu trebuie.
    Am un prieten care detine un Hummer 2,motor de 5.000cm benzina, merge foarte mult cu masina in oras si ii consuma 30%, asa ca si-a pus gaz pe ea....nu se simte deloc la motor,trage la fel de bine. M-a mirat treaba asta, gaz pe un motor asa mare??!!!??? Nu stiam ca se poate. Asa ca mi-a trecut o idee prin cap, macar asa teoretic, as putea sa-mi pun instalatie de gaz pe ML400CDI??? Intreb asa ca teorie,mie unul mi se pare ciudat.
    Daca topicul nu corespunde scuze!

  • #2
    as putea sa-mi pun instalatie de gaz pe ML400CDI??? Intreb asa ca teorie,mie unul mi se pare ciudat.
    Daca topicul nu corespunde scuze![/QUOTE]

    Instalatie de gaz se poate pune , din cate stiu eu, doar pe motoarele cu benzina,aprindere cu scanteie Pe diesel n-am auzit pana acum.Bafta!
    1988 Mercedes-Benz 300E 4matic

    Comment


    • #3
      M-a atras foarte tare acest post cand am citit despre instalatie de gaz pe Ml si mai ales ca e vorba de un motor cdi , nu am auzit in viata mea ca ar exista asa ceva , este valabil doar pentru motoarele pe benzina acea instalatie de gaz .
      E200-W210 Avantgarde 2.0K-16v 142Kw-193Cai 280Nm, RASTA MAN .

      Comment


      • #4
        Se pune si pe motoarele pe motorina, este mai scumpa si nu functioneaza doar pe gaz. Injectia primara, pentru aprinderea combustibilului are motorina in compozitie. Instalatia merge bine la common rail, pretul combustibilului scade la aproape 60% fata de mersul pe motorina.

        Comment


        • #5
          Da, exista GPL pentru motoare Diesel.
          Pentru benzinare arata cam asa pe ML 500 :

          Comment


          • #6
            Am si eu un cunoscut care are un ML w163 pe gaz....sa ma ierte Dzeu daca-i inteleg rostu'!!ML-ul nu e un cielo sa ii pui gaz,sau mai stiu eu ce naspeta de masina!Nu se cade...Cat despre gaz pe cdi am auzit si eu de asa ceva{ma voi interesa si va voi spune mai multe detalii...ptr cei interesati}

            sigpic

            "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

            Comment


            • #7
              Nu-i chiar asa.
              Si pe mine ma bate gandul sa pun un GPL.
              Binenteles o secventiala de calitate, nu o panarama. Sa fim seriosi, sint motoare normale, nu de naveta spatiala....De ce sa nu mearga atat timp cat nu se face dupa ureche treaba...?

              Comment


              • #8
                Consider GPL-ul pe masina o chestie benefica, pentru motor si buzunar. Eu momentan conduc un Pajero Sport, 3.0 V6 si mi-am montat asa ceva si avantajul la buzunar l-am simtit imediat.
                Prostia si domnia costa.
                In multe tari europene, instalatia GPL avantajeaza si la consum si la impozite.
                In UK, toate masinile din garajul reginei sint pe GPL, asta doar ca exemplu.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by mircea600sel View Post
                  Am si eu un cunoscut care are un ML w163 pe gaz....sa ma ierte Dzeu daca-i inteleg rostu'!!ML-ul nu e un cielo sa ii pui gaz,sau mai stiu eu ce naspeta de masina!Nu se cade...Cat despre gaz pe cdi am auzit si eu de asa ceva{ma voi interesa si va voi spune mai multe detalii...ptr cei interesati}
                  Multi nu stiu ce inseamna GPL, pentru ca nu au avut,
                  -circuli cu jumate banii, in acelasi confort si siguranta
                  -s-au inventat instalatiile secventiale comandate de un calculator central care imita pana la 95% mersul pe benzina, tinand cont de toti senzorii cu care este echipata masina
                  -la motoarele mari, nu exista nici un fel de diferenta intre mersul pe benzina si cel pe GPL, doar ca iti mai raman bani in buzunar,
                  Fiecare face ce stie,

                  Fierul meu are GPL pe el din 2001, are aproape 200.000 km facuti cu gpl, si inca n-a crepat,
                  -oare cati bani a economisit in acesti KM, dat fiind ca nu este deloc economic

                  Bineinteles trebuie montata o instalatie pentru puterea motorului, trebuie pusa la un meserias bun, si trebuie intretinuta corespunzator,

                  Defapt s-a discutat aceasta tema de nenumarate ori pe forum, nu avea rost sa mai zic si eu...
                  Sunt altii mai in masura sa dea sfaturi

                  O seara frumoasa si drumuri curate !
                  W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                  http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by marele_alb View Post
                    Multi nu stiu ce inseamna GPL, pentru ca nu au avut,
                    -circuli cu jumate banii, in acelasi confort si siguranta
                    -s-au inventat instalatiile secventiale comandate de un calculator central care imita pana la 95% mersul pe benzina, tinand cont de toti senzorii cu care este echipata masina
                    -la motoarele mari, nu exista nici un fel de diferenta intre mersul pe benzina si cel pe GPL, doar ca iti mai raman bani in buzunar,
                    Fiecare face ce stie,

                    Fierul meu are GPL pe el din 2001, are aproape 200.000 km facuti cu gpl, si inca n-a crepat,
                    -oare cati bani a economisit in acesti KM, dat fiind ca nu este deloc economic

                    Bineinteles trebuie montata o instalatie pentru puterea motorului, trebuie pusa la un meserias bun, si trebuie intretinuta corespunzator,

                    Defapt s-a discutat aceasta tema de nenumarate ori pe forum, nu avea rost sa mai zic si eu...
                    Sunt altii mai in masura sa dea sfaturi

                    O seara frumoasa si drumuri curate !

                    Am avut prin 96 un cielo la care i-am pus gpl ca era la moda.Dupa 3-4 luni am vandut masina.O scuza o au cei cu motoare mai mari de la 3000 in sus,dar si acolo e un pic cu cantec:iti iei o masina cu motor de 5000,de exemplu si ii pui gpl...daca ai avut bani de 5000cmc ai bani si de benzina{si de intretinut}sau daca masina era mai ieftina+gpl pe care il pui=mai bine iti luai un diesel din start.

                    sigpic

                    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by mircea600sel View Post
                      Am avut prin 96 un cielo la care i-am pus gpl ca era la moda.Dupa 3-4 luni am vandut masina.O scuza o au cei cu motoare mai mari de la 3000 in sus,dar si acolo e un pic cu cantec:iti iei o masina cu motor de 5000,de exemplu si ii pui gpl...daca ai avut bani de 5000cmc ai bani si de benzina{si de intretinut}sau daca masina era mai ieftina+gpl pe care il pui=mai bine iti luai un diesel din start.
                      E un rationament gresit, nu bate cu realitatea in cele mai multe cazuri.
                      Poate omul opteaza pentru benzina din multe alte motive...rulaj mai mic, fiabilitate mai mare, astea la masini second...etc.
                      Discutia e lunga dar deviaza.
                      Revenim la GPL pe ML....

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by vladruse View Post
                        ...Revenim la GPL pe ML....
                        MERITA!
                        Pune-i o secventiala.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF