Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Dimensiuni anvelope w 163

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dimensiuni anvelope w 163

    Am niste jante pe 18 si as vrea sa le pun pe masina.Stie cineva ce dimensiuni ar fi potrivite? As vrea mai late ,insa nu cu talonul jos.Am pus jantele de proba cu anvelope 245 45 18 si arata ca un matiz.Multumesc anticipat.

  • #2
    Am vazut 285/55 R18 pe jante AMG originale....au destul talon.
    De fapt e maximul pentru 18". Latimea de 285 s-ar putea sa-ti atinga pe interior, vezi ce ET au jantele....daca atinge, trebuie flanse distantiere....
    Last edited by VLADD; 06-01-2009, 20:33 PM.

    Comment


    • #3
      Ai ceva mai multe amanunte? Or fi avut flanse sau ?Pe fata erau mai inguste?

      Comment


      • #4
        Nu aveau flanse. Erau jante originale AMG si erau toate 4 pneurile la fel, din cate am vazut.
        Daca jantele tale au ET-ul la fel ca cele originale, n-ai nevoie de flanse...
        Cauta pe net ce ET au jantele originale si uita-te pe ale tale sa vezi ce ET au si compara...

        Comment


        • #5
          Jenti ML pe 19 tzoli

          am un ML 280CDI din 2008. n-am avut nici o problema pana in prezent, insa jantele sunt cam praf....le simt patrate, mai ales ca merge si sotia cu ea si da tot timpul pe confort si nu mai simte gropile....
          m-am dus la autoklass si nu vreau sa mai spun cat ma costa un set de jante noi pe 19.
          Dupa Revelion am nimerit prin Turcia si am gasit niste magazine de jenti extrem de bine garnisite....Am gasit niste jenti negre cu insertii gri, cu sigla Mercedes pe centru....niste bijuterii ca finisaje.
          Sa nu mai zic de pret: 550 EURO un set de 4 bucati pe 19 tzoli. Am ramas traznit cat sunt de ieftine, ca sa nu mai zic ca erau superbe....dupa aceea am stat si m-am intrebat: oare se indoaie si astea la gropi sau la o simpla linie de tramvai?
          Voi ce spuneti? A avut cineva jenti turcesti?
          Am niste prieteni care vand anvelope si jante in Bucuresti, destul de bazati in domeniu, firma lor se numeste SebaTyres. I-am intrebat si pe ei ce-mi recomanda, insa au zis ca nu-mi garanteaza cine stie ce.
          Decat sa dau la Autoklass 1200 EURO pe un set de jenti originale (cel mai ieftin model), mai bine dau la turci 500 EURO si le schimb anual sau bianual....
          Nu stiu ce sa zic, sunt indecis, astept opinii

          Comment


          • #6
            Originally posted by cocos_san2000 View Post
            Am niste jante pe 18 si as vrea sa le pun pe masina.Stie cineva ce dimensiuni ar fi potrivite? As vrea mai late ,insa nu cu talonul jos.Am pus jantele de proba cu anvelope 245 45 18 si arata ca un matiz.Multumesc anticipat.
            E normal sa arate ca un matiz pentru ca nu sunt echivalente de nici o culoare.
            Anvelopa standard este 235/65/17 de aici cauti eclivalente pe situri care calculeaz automat cum ar fi http://www.pro-line.ro/calculator-anvelope-jante.php.

            Pentru jante de 18 ideal ar fi 255/55/18 iar daca vrei jante pe 19 atunci 255/50/19.Asta vorbind despre anvelope,cand e vorba de jante ai grija la ET sa nu iti bata janta in suspensie , ai grija la prezoane etc

            Comment


            • #7
              Daca ati adaugat careva in cartea masinii la reprezentanta RAR si altceva decat cele standard deja trecute in acte,ma refer la ML 270 din 2004,am doar 255/60/17, si 275/55/17 si sunt cam dificil de gasit,o multime de cauciucuri gasesc 225/ , 235/ , 245/ ;
              mai stiu ca ce nu permite producatorul masinii nu iti pune nici la RAR pe carte suplimentar.

              Comment


              • #8
                Originally posted by SAVA View Post
                Daca ati adaugat careva in cartea masinii la reprezentanta RAR si altceva decat cele standard deja trecute in acte,ma refer la ML 270 din 2004,am doar 255/60/17, si 275/55/17 si sunt cam dificil de gasit,o multime de cauciucuri gasesc 225/ , 235/ , 245/ ;
                mai stiu ca ce nu permite producatorul masinii nu iti pune nici la RAR pe carte suplimentar.
                Eu am cumparat recent pentru ML-ul meu Yokohama Advan V105(504Euro livrare gratuita) 255/60/17 de pe site-ul www.oponeo.de. Cred ca in curand or sa intre si pe piata din Romania, site-ul este polonez la origine si livreaza aproape in toata Europa.

                Last edited by emanoeladrian; 03-07-2018, 23:27 PM.
                ML270 CDI 2004

                Comment


                • #9
                  Dar cea mai tare oferta este asta :



                  Eu am stat in dubiu daca sa iau sau nu...la jumatate din pret...si se pare din ceeace am citit pe net sunt si de calitate buna.
                  Trebuie sa ai cont pe ebay si sa cauti ce vanzator trimite in RO sau sa ai o adresa la cineva cunoscut in Germania.
                  Normal transportul in Germania este gratuit.
                  Succes.
                  ML270 CDI 2004

                  Comment


                  • #10
                    Poti intra aici sa vezi niste modele de jante si ---- anvelope vara.

                    Fără reclame. Al 2-lea post către același site!
                    Last edited by Florin_WES; 03-22-2018, 21:09 PM.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF