Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

In sfarsit am ML !

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Sic...am fost mai rapid!

    Comment


    • #32
      Originally posted by asfalttango View Post
      Sic...am fost mai rapid!
      Asa e.....
      Se anunta zapada....sint foarte curios cum merge troaca pe zapada...
      Apropo...are cineva manualul de reparatii la Ml 320 ? Dau un vin bun...macar ala de intretinere...
      Ma gandeam sa-mi iau doua perechi de lanturi....oare cum o merge cu lanturi in zapada mai mare? Hmmm...trebuie incercat, ca doar nu se cere minte multa...

      Comment


      • #33
        Poze?Hai ca suntem curiosi!
        Descriere comportament...etc.

        Comment


        • #34
          Felicitari!
          Imi place mult cum arata masina ta! A mea e mult mai departe... inspre rau din pacate... Din pozele care le-ai pus vad urmatoarele diferente: Barile in culoarea caroseriei (manere usa si barile de deasupra), scaunele piele complet, dar nu au incazire si asta se simte in aceasta perioada, iar cele din fata sunt automate.
          Acum cateva probleme pe care eu le-am avut cu masina mea:
          -pompa de benzina (incearca sa circuli cu rezervorul mai mult plin decat gol, ajuta la racirea si ungerea pompei care este in rezervor) schimbata cu una noua din state aprox 400$
          -bujiile trebuiesc schimbate undeva la 50-80.000km (12 bucati si se schimba pe la rotile din fata)
          -consola cu butoanele pt geamuri (am reparat-o personal si inca mai face fata dar una noua nu ar strica...)
          -tot felul de zgarieturi pe bari... aproape nu e zii in care sa nu vad ca apare o culoare noua pe bara mea... cred ca nu prea au loc vecinii de ea.
          -fulia de pe vibrochen, era pana acum 2 ani schimbata gratis de catre Mercedes, eu normal ca am schimbat-o pe banii mei ca deja expirase perioada. ~100euro
          -acum am observat ceva scurgeri pe la servodirectie, cand voi avea timp voi vedea mai exact ce este.
          -oglinda stanga (furata) am mai ramas doar cu mecanismul si acum am lipita o oglinda simpla. Am vrut sa comand acele doua capace de plastic si mi-au cerut 1000 ron pe doua piese din plastic modelul fara semnalizare, fara oglinda sticla si fara mecanism,imi pare scump asa ca inca mai caut si daca cineva ma ajuta cu vreo idee dau o bere. (vreuna din dezmembrari sau vreo sursa mai ieftina).
          Atat imi vine in minte acum. Am sa mai revin cu ce-mi amintesc pe parcurs.

          Eu am zapacit-o prin zapada si mi-a placut enorm cum s-a comportat, daca vrei "intoarceri" te sfatuiesc sa opresti ESP-ul. Lanturi nu am pus insa in instructiuni zice ca e interzis sa pui doar o pereche de lanturi. Prin noroi insa am ramas impotmolit acolo unde nu ma asteptam... Dar cu LOW RANGE am rezolvat problema. Am si urcat pe cateva dealuri de prin imprejurimi si desi am avut emotii ca nu vedeam decat cerul, am ajuns in top cu dragutul de ML-u. Una peste alta e o masina minunata, care are o placere mare sa suga (benzina) si care te face fericit (asta cautam la femei si am gasit la ML ). In trecut ma gandeam sa trec la X5 dar am dat de acest forum care ma face sa ma simt superior pe strada conducand Mercedes. Am crezut destul de mult timp ca suntem putini cei care avem stema in trei colturi in sange. Vorbesc de pasiune aici si nu de a fii manelist cu mercedes.
          Stima tuturor!


          Later edit:
          Gasesti pe net WIS, programul de la Mercedes si acolo ai destule informatii ca sa nu mai ai nevoie de manualul de reparatii. Iti zice si ce trebuie sa faci la anumite revizii, gen ce suruburi trebuie stranse sau verificate, etc. Daca nu il gasesti da-mi un PM si te ajut eu.
          In ce categorie de euro este incadrata masina ta? Euro2 sau Euro3?
          Multumesc.
          Last edited by secozi; 12-09-2008, 01:35 AM.

          Comment


          • #35
            Meleul in zapada

            Am iesit cu el putin in zapada in statiunea Soveja aici in Vrancea....mai am alte poze si filme pe alt aparat...urmeaza...
            Cu anvelope de strada merge fara probleme prin zapada pana la jumatea rotii...am fost incantat !!
            La volan nu e Mos Craciun ci chiar subsemnatul..
            Last edited by Carmine; 02-03-2011, 22:07 PM.

            Comment


            • #36
              Asa da!Ma bucur ca te-ai jucat in zapada!
              Abia astept sa ajung si eu in munti!

              Soveja si LEPSA sunt in cadere libera privind turismul.Nu s-a investit in infrastructura si este singurul loc in tara in care am primit ciorba in cana de cafea...Deci...FUGE LUMEA!...Pacat de rezervatie,cascada si peisaj.
              Last edited by asfalttango; 12-25-2008, 22:13 PM.

              Comment


              • #37
                Nu uita si restul filmuletelor din celalalt aparat! Eu nu am avut inca parte de zapada anul asta...
                Sarbatori Fericite!

                Comment


                • #38
                  Zapada

                  Am gasit inca un filmulet si o poza.....din pacate prietenii nu m-au surprins in zapada aia mai mare....
                  Oricum iesirea asta n-a fost programata, a fost ceva ad-hoc. De fapt am ajuns in zona pentru a tracta o Dacie a unui prieten care a tunato de copac.
                  Am hotarat sa ma duc duminica tot in zona, de data asta in bocanci nu in adidasi si pregatit cu de toate, inclusiv scule foto.
                  Incerc sa trec pe trecatoarea Soveja- Lepsa , un drum asfaltat dar inchis circulatiei (prin urmare ne-deszapezit) grav afectat de inundatiile din 2005.
                  Last edited by Carmine; 02-03-2011, 22:07 PM.

                  Comment


                  • #39
                    Drumul acela era de mult stricat...Ai grija cu anvelopele.Vezi ca nu ai reductor.
                    Prima regula in off-road:Nu pleca niciodata singur!
                    In rest...mult succes si poze multe!

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by asfalttango View Post
                      Drumul acela era de mult stricat...Ai grija cu anvelopele.Vezi ca nu ai reductor.
                      Prima regula in off-road:Nu pleca niciodata singur!
                      In rest...mult succes si poze multe!
                      Te-am prins....Are reductor !! Si merge foarte bine. Pe LOW urca de nu-i adevarat....Ai uitat cand ti-am spus ca am schimbat uleiul in cutia de transfer (reductor) care incorporeaza diferentialul central.
                      Ce nu are masina sint diferentiale blocabile, dar cum am vazut in explicatia sistemului 4ETS din celalalt topic rolul lor il preia electronica in 90% din cazuri. Celelalte 10 % vreau sa le evit. Ajuta mult si cutia automata, mult mai buna in off-road decat manuala.

                      Anvelopele desi nu sint MT-uri ci mixte M+S, sint totusi noi si de firma, respectiv Continental. Au facut o treaba excelenta in zapada mare si amestecata cu noroi...am incredere in ele.
                      Incerc sa gasesc niste lanturi, sa le am la mine in caz de nevoie...
                      Din pacate regula cu 2 masini nu pot s-o respect pentru ca n-am cu cine sa ma duc....ar fi fost foarte interesant pentru mine sa merg pana la limita masinii , adica pana ma impotmolesc, dar pentru asta trebuie a 2-a masina sa aibe cine sa ma scoata. O sa ma multumesc cu bajbaiala....sper sa nu am necazuri prea mari. La urma urmei nu ma duc in off greu...
                      Last edited by VLADD; 01-09-2009, 19:08 PM.

                      Comment


                      • #41
                        Am uitat!Daca sunt obisnuit cu reductoare manuale....La tine e automata si probabil ca doar apesi butonul...pentru reductor.
                        Posteaza(stii tu unde) si se gasesc sigur doritori pentru o iesire.Au fost si cite 3-4 iesiri in aceeasi perioada in diverse zone ale tarii.

                        Comment


                        • #42
                          Da , e cu buton. O sa postez...sa vedem...desi e cam tarziu...poate o fi vreunu....
                          Daca era Constanta mai aproape te luam pe tine...
                          Last edited by VLADD; 12-27-2008, 14:33 PM.

                          Comment


                          • #43
                            Cum a fost la plimbare?Poze?Filme?

                            Comment


                            • #44
                              Mai am un filmulet care e prea lung pentru Youtube . Luati-l ca e tare !!!
                              E lung dar merita :

                              Comment


                              • #45
                                Frumoase poze si filme! Vad ca te bucuri din plin de ML-ul tau! Felicitari!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF