Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cutie de viteze

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cutie de viteze

    Va salut pe toti. Va cer si eu un sfat in urmatoarea probleme. Am un GL420 cumparat de nou , an fabricatie 2009, are 90.000 km, service doar la reprezentanta. De o saptamana atunci cand franez, inainte de oprire, simt un soc . Aveti vreo parere ce ar putea fi vorba?
    Merci anticipat

  • #2
    Buna ziua !


    Daca socul pare ca vine din transmisie, este posibil ca virgula cutia sa nu debreieze complet in momentul opririi. Ceea ce te trimite la dealer oficial Mercedes sau la cineva priceput in cutii automate si electronica lor. Joc in lagarele cardanelor iarasi poate cauza socuri sau zgomote.

    Daca socul pare ca vine de altundeva, vorbim de un santier intreg, de la bucsi uzate pana la rulmenti uzati sau chestii legate de frane.

    Succes in rezolvarea problemei !



    Dragos

    Comment


    • #3
      Multumesc mult de sfat, in opinia mea vine de la transmisie, deja am dus-o la dealer-ul Mercedes local. Sper sa-i dea de cap

      Comment


      • #4
        Am fost la dealer-ul autorizat Mercedes, mi-au verificat cutia de viteze, diferentialele, suportii, i-au facut disgnoza si au resoftat cutia. Spun ca nu au gasit nimic. Cutia se comporta la fel ca inainte, simptomele parca sau accentuat. Senzatia mea este ca atunci cand reduc viteza ramane ,,agatata” in treapta superioara si trece brusc in treapta inferioara la turatie mult mai mica decat normal si atunci apare socul de care vorbeam ( un fel de frana de motor ) . Are cineva vreo idee despre ce ar putea fi vorba ? Va multumesc anticipat

        Comment


        • #5
          Salut,
          Din pacate o sa te dezamagesc.Uita-te la capitolul Cutiile de viteze automate,sau da cautare la posturile mele si vei vedea acolo ca vorbesc de acelasi lucru.Am un ML si se comporta la fel.Am fost la mai multe reprezentante si nu s-a rezolvat.O explicatie buna a dat-o colegul CLS 600.Cred ca el si Automaticul sunt singurii care stiu despre ce e vorba.Din pacate nu cred ca merita demontata cutia si schimbate piese cu costuri uriase pt. acest simptom.Asta presupunand ca vorbim de acelasi lucru.Asta e parerea mea de neprofesionist care a cautat rezolvare de peste 1 an la problema asta.
          Ideea e ca daca franez ceva mai ferm nu se mai simte.Pt.mine e suficient.
          Cu respect,Vali si sper sa ne tii la curent cu ce ai aflat sau rezolvat.
          Last edited by Vali I; 03-29-2014, 10:57 AM.

          Comment


          • #6
            Merci, va tin la curent

            Comment


            • #7
              Salut,
              Ai mai rezolvat ceva?
              Vali

              Comment


              • #8
                Devine din ce in ce mai evident faptul ca reprezentantele MB din RO nu se ridica la standardele marcii, din pacate... Sunt convins, pe de alta parte, ca acesti baieti "priceputi" mai frecventeaza si forumurile de profil, motiv in plus pentru care nu inteleg de ce nu vor sa auda vocea clientilor, ergo sa incerce (inclusiv prin contactarea neamtului) sa-si ridice gradul de calificare profesionala. Si da, cl600 a cam ramas singurul avizat pe cutii automate, dupa retragerea lui Cristi. Totusi, in sectiunea "propuneri pentru un forum mai bun" exista o lista cu cativa colegi priceputi/dedicati/disponibili sa ajute cu un sfat avizat.
                https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                Comment


                • #9
                  Salut Vali,
                  Vad ca simptomele nu s-au accentuat, am fost din nou la reprezentanta si mi-au explicat ca e din cauza varstei si a km facuti in Romania, adica ceva de genul ca masina nu mai e asa ,,inchegata” ca atunci cand era noua
                  Asa ca am lasat-o in pace si am ignorat-o cu o atitudine suverana :-)
                  Vad ca tine :-)))))
                  Last edited by mihpor; 08-10-2014, 12:27 PM.

                  Comment


                  • #10
                    Salut,
                    Intre timp am aflat ca exista difernte intre masinile noastre.Ce vrea sa spun ca la masina ta nu poate fi cauza de la a mea.Mai exact la franare se pare ca la tine masina se opreste in viteza a doua, pe cand la mine trece si prin prima inainte de oprire,iar socul apare tocmai la trecerea din 2 in 1, ceea ce la tine ar trebui sa fie.Ce e sigur e ca simptomul e identic.Sper sa nu gresesc pt ca nu sunt de meserie.
                    Daca franezi mai ferm mai face?
                    Iar chestia cu varsta si km nu ma convinge in cazul tau.In al meu are logica dar la tine nu o vad.
                    Sper ca cei care se pricep sa faca un pic de lumina.
                    Si multumesc de raspuns, Vali

                    Comment


                    • #11
                      Salut, nici la mine daca franez ferm nu se mai sesizeaza vreun simptom

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF