Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

cantitate de ulei in motor

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cauta-ma pe mess si iti explic eu mai multe.

    Comment


    • #17
      Originally posted by piratul View Post
      Ce cantitate de ulei ia un motor 270 cdi? vreau sa schimb uleiul si motorul asta nu are joja...
      Astazi am schimbat uleiul la mercedes E270 CDI. Cantitatea de ulei pe care o pui in motor este de 7 litri. Am cumparat 2 bidoane de cite 4 litri fiecare iar mecanicul a turnat dintr-un bidon de 4 litri un litru intr-un alt bidon gol de 1 litru. In felul acesta in bidonul de 4 litri au ramas exact 3 litri pe care ia turnat in motor, apoi a turnat si bidonul de 4 litri. Uleiul pe care l-am folosit este MOBIL 1 Fully Synthetic 5W-50. Acesta este recomandat de mercedes la aceste modele si se recomanda se se efectueze pana in 20.000 Km.

      Comment


      • #18
        5W-50 este recomandat la toate diesel-urile Mercedes-Benz ? Eu am un E220 CDI din 2001 si n-am gasit pe nicaieri ce e recomandat de de ei .. Asta e bun si pentru a mea ??

        a, da si ce filtru e recomandat ? sau ce ar fi bun ?
        Last edited by Danny_bb; 10-29-2007, 19:52 PM.

        Comment


        • #19
          5W-50 este foarte bun pentru 220 CDI (daca motorul este uzat si consuma ulei incerca sa cumperi ulei cu indicativ mai mare), cit despre filtrul de ulei motor este bun MAN-FILTER

          Comment


          • #20
            Originally posted by piratul View Post
            Acum sa vad fratilor! cine ma poate ajuta in problema...navigatiei.... Dvd-l din 2004 nu are si Romania,Ungaria...etc. Am gasit ceva aici, dar nu seamna fisierele...Pe discul original scrie: NAVTECH,HARMANN/BECKER,comand aps vers.3.0. Daca are cineva chiar si o idee o adresa...
            Ati rezolvat cu dvd-ul. Daca are cineva as vrea si eu !

            Comment


            • #21
              eu stiam ca la E270 CDI se recomanda 5W40 mobil1

              Comment


              • #22
                Se poate introduce si 5W-40, dar 5W-50 este un sortiment de ulei care a aparut in 2007 si se spune ca este un ulei de motor sintetic avansat imbunatatit cu tehnologia unica SuperSyn creata pentru a oferi o protectie cat mai buna motoarelor performante. Datorita formularii complet sintetice, prezinta capacitate mai mare de prelucrare a celor mai dure solicitari comparativ cu uleiurile minerale, indeplinind astfel cerintele motoarelor de curse.

                Comment


                • #23
                  multumesc pentru raspuns Octaviannus. o sa-i fac schimbul chiar saptamana asta

                  Comment


                  • #24
                    Da la ulei la Cobra 240D se pricepe cineva?
                    Cam cati litri ar fi nevoie si ce ulei ar fi recomandat?
                    Vechiul proprietar folosea ulei Urania (cred ca se foloseste la tiruri)
                    MB W123 240D - 1978 (Masina care m-a adus in anul 5 de facultate)
                    MB W123 300D - 1982
                    MB W123 240D AUTOMATIC - 1977
                    [B]

                    Comment


                    • #25
                      Iti intra 6,5 L (cu tot cu filtru) si este recomandat 15w40.
                      Ulei urania am folosit si la un golf 2 si n-a comentat nimic. Nu-mi mai aduc aminte parametri. (parca 20w40)

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Danny_bb View Post
                        Iti intra 6,5 L (cu tot cu filtru) si este recomandat 15w40.
                        Ulei urania am folosit si la un golf 2 si n-a comentat nimic. Nu-mi mai aduc aminte parametri. (parca 20w40)
                        Mersi mult!
                        MB W123 240D - 1978 (Masina care m-a adus in anul 5 de facultate)
                        MB W123 300D - 1982
                        MB W123 240D AUTOMATIC - 1977
                        [B]

                        Comment


                        • #27
                          Ma uleiu folosit de fabrica pentru mercedes este mobil 1. Alte aberatii de mobil s si alte denumiri nu-si au rostul.Daca mergi la magazin si ai un pret de 1.5 sau 1.7 milioane pe litru atunci e mobil 1.Si ca sa afli cantitatea exacta de ulei necesar nu mergi la mecanic si face experiente matematice cu bidoanele ca la birt. Daca foloseste un program e calculator Workshopdata se numeste atunci iti va spune exact cantitatea de ulei care ti-e necesara. La c-ul meu cu motor de 2500 diesel cantitatea optima e 6.8 litri. Si uleiu full sintetic e recomandat
                          in special vara si la motoare pastrate ca domnisoarele ca la unu forjat te trezesti ca papa litru la 2000 de km

                          Comment


                          • #28
                            Si dai 10 mil pe un schimb de ulei ? La banii astia ar trebui sa cumperi ulei longlife (vezi bmw) si asa s-ar putea sa fie justificata investitia.
                            Dar sa dai 10 mil la 15 000 de km nu e foarte placut pentru buzunarele tale.

                            Comment


                            • #29
                              Stii ca mercedesu e singura masina garantata de fabrica la 1 mil de km, si nu o garantat-o cu ulei de 200 de mii. Si crede-ma ca 10 mil la 15000 e mai rentabil decit un motor facut is patit si stiu.Si ca dovada un mercedes bot de cal din 74 de 3 ani este expus in reprezentanta in stuttgart masina de taxi dar intretinuta are motoru cu sigiliu de fabrica si are 1800000 de km.Si oricum daca te respecti cu mercedes trebuie sa dai asta e.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by papi View Post
                                Stii ca mercedesu e singura masina garantata de fabrica la 1 mil de km, si nu o garantat-o cu ulei de 200 de mii. Si crede-ma ca 10 mil la 15000 e mai rentabil decit un motor facut is patit si stiu.Si ca dovada un mercedes bot de cal din 74 de 3 ani este expus in reprezentanta in stuttgart masina de taxi dar intretinuta are motoru cu sigiliu de fabrica si are 1800000 de km.Si oricum daca te respecti cu mercedes trebuie sa dai asta e.
                                ''garantata de fabrica 1mil de km'' ??????? Poate vorbesti de Mercedesurile vechi, a mea la 167000km (revizii la zi efectuate la timp si numai la reprezentanta, ulei mobil 1, consumabile originale, etc.), a murit.

                                Intai a decedat pompa de servo, apoi cutia de viteze urmata de partea electrica(navi, telefon, cd).

                                M-am intors rapid la Bmw. Acum dau dreptate tuturor celor care au avut sau au mercedes si m-au sfatuit sa nu-mi cumpar.

                                Imi pare rau ca am generalizat, trebuia sa spun doar de E-class.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF