Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Bio Diesel - Official Mercedes

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Sunt foarte surprins cum un subiect de genul acesta a ramas in coada de peste atata vreme. Ma intreb daca mai are rost sa si postez ceva pe acest thread fiindca am impresia ca a devenit caduc.
    Oricum folosirea uleiului vegetal are multe incoveniente. Un coleg pomenea de solidificarea furtunelor. Asta cred ca ar trebui sa fie ultima problema, fiindca se poate face instalatie de alimentare din cupru (de la rezervor pana sub capota si restu cu furtune usor de schimat). Am citit si eu rezultatele testelor facute la Iasi (linkul lui Fane)... ma cam baga in ceata. Cred ca cel mai bine ar fi sa ne traduca chiar el din moment ce l-a postat.
    http://www.caesaralexandru.wordpress.com

    Comment


    • #47
      Asta incerc si eu sa fac asflattango dar pana acu nu am nici o veste de la baietii cu care am vorbit. Credeam ca exista in Bucuresti o pompa ceva, unde se vinde direct biodiesel cum am vazut in SUA, dar astea cred ca sunt vise. Vedem...

      Comment


      • #48
        Nici eu nu cred ca vom vedea prea curind BIODIESEL la pompa foarte curind...alternativa este piata subterana sau relatii cordiale cu soferii de tir-uri...

        Comment


        • #49
          Fratilor are cineva idee de unde procur niste filtre pentru uleiul vegetal uzat??? Am vazut odata pe Discovery pe unii care au pus o instalatie de preincalzire pe un 4x4. Au luat ulei de curry de la fast food l-au filtrat simplu apoi l-au lasat in niste filtre speciale de pe o zi pe alta. Erau niste filtre ca sacii de aspirator atarnate de tavan. Dupa ce s-a strecurat uleiul in galeata de sub, in filtru a ramas cam 1km de mazga, care initial nu era vizibila in ulei. Deci ma gandesc ca acea filtrare este necesara daca tinem la pompa si injectoare. Aveti idee despre ce zic aici?
          http://www.caesaralexandru.wordpress.com

          Comment


          • #50
            In principiu uleiul de gatit trebuie doar filtrat de impuritati si il pui in motor si merge. Problema e cand da racoarea afara ca uleiul asta e mai vascos decat motorina si nu-i a buna.

            Comment


            • #51
              Originally posted by borkanel View Post
              In principiu uleiul de gatit trebuie doar filtrat de impuritati si il pui in motor si merge. Problema e cand da racoarea afara ca uleiul asta e mai vascos decat motorina si nu-i a buna.
              Eu spun ce am vazut la TV la o echipa de profesionisti.
              Am dedus din raportul postat de Dok ca amestecul arde mai greu... si ma gandeam ca in loc de ulei amestecat cu motorina poate ar merge mai bine cu benzina. Benzina amestecata cu motorina am mai vazut chiar in proportie de 50... si merge... adica fuge si mai bine, inssa nu stiu cat e de sanatos. Pareri??
              http://www.caesaralexandru.wordpress.com

              Comment


              • #52
                Bine fratzie! Vad ca sunteti atat de interesati de procurarea unui combustibil mai ieftin incat nu mai dovedesc cu posturile despre acest subiect. Noi daca avem mercedes se pare ca avem si bani... mai multe am putut afla de pe forum Ford. Oameni fara besini care sunt mai preocupati de functional decat estetic gen "ceasuri plasma" etc.
                Pentru cei curiosi este bine de retinut ca uleiul uzat e mai bun decat cel crud, are alt PH si unge mai bine. Ataca tot ce inseamna cauciuc, plastic si cupru (poate si altele)... motiv pt care trebuie conceputa o intreaga instalatie de alimentare. Amestecat cu motorina in proportie de 50 da rezultate mai bune. Pana aici s-a mai spus... Treaba delicata e cu colectarea dar mai ales cu filtrarea uleiului rezidual. Pe acest link http://www.biofuelsforum.com/svo_use...materials.html niste oameni cu preocupari practice vorbesc eficient despre diverse metode de filtrare a uleiului rezidual, lucru care as fi vrut sa il facem si noi, dar vad ca in Romania oamenii au bani mai multi decat se crede!!!
                Asteptam pareri si deliberari cu privire la munca celor de pe forumul amintit... o comunitate in adevaratul sens al cuvantului.
                Last edited by Demiurgos; 11-11-2008, 18:29 PM.
                http://www.caesaralexandru.wordpress.com

                Comment


                • #53
                  Sint foarte nou pe acest forum, dar in domeniul uleiurilor vegetale imi pot da cu parerea.
                  Vizionati urmatoarele linkuri:
                  ANC / ELSBETT-Motortechnologie für Dieselmotoren, die mit reinem Pflanzenöl betrieben werden.




                  Cine mai vrea, ii mai transmit si altele.
                  Parerea mea ca este ca biodieselul este o aiureala, nu aduce nici un avantaj material fata de uleiul vegetal.
                  Uleiul vegetal de rapita, presat la rece si filtrat este aproximativ 2,6 lei / litru.
                  In curind voi achizitiona un 124 si voi testa folosirea uleiului vegetal, experienta mea se reduce doar la motoarele stationare care functioneaza la turatii constante avind combustibil uleiul de rapita.

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by alc View Post
                    Uleiul vegetal de rapita, presat la rece si filtrat este aproximativ 2,6 lei / litru.
                    Unde se gaseste?
                    Exista doua tipuri de masini :
                    1. care au fost lovite
                    2. care vor fi lovite

                    Comment


                    • #55
                      Pentru Demiurgos: "Fratilor are cineva idee de unde procur niste filtre pentru uleiul vegetal uzat??? Am vazut odata pe Discovery pe unii care au pus o instalatie de preincalzire pe un 4x4. Au luat ulei de curry de la fast food l-au filtrat simplu apoi l-au lasat in niste filtre speciale de pe o zi pe alta. Erau niste filtre ca sacii de aspirator atarnate de tavan. Dupa ce s-a strecurat uleiul in galeata de sub, in filtru a ramas cam 1km de mazga, care initial nu era vizibila in ulei. Deci ma gandesc ca acea filtrare este necesara daca tinem la pompa si injectoare. Aveti idee despre ce zic aici?" cu filtrarea e simplu - dai jos salopeta de pe tine si acoperi o galeata cu ea, dupa care treci la operatiunea de filtrare a uleiului uzat. E cea mai buna si mai ieftina solutie de filtrare a uleiului uzat. Bafta!

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by alc View Post
                        Cine mai vrea, ii mai transmit si altele.
                        Uleiul vegetal de rapita, presat la rece si filtrat este aproximativ 2,6 lei / litru.
                        Transmite-ne sursa de ulei de rapita la 2,6 roni pe litru,ca restu' il facem noi!

                        Comment


                        • #57
                          Ulei rapita

                          Sursa actuala la 2,6 lei / litru este Argus Constanta.
                          Si eventual orice producator mic de ulei poate livra cantitati moderate la acest pret, insa posibil sa mai fie nevoie de o filtrare.
                          Se face o filtrare mecanica clasica, gravitationala, pentru siguranta in folosire. Si nu apar probleme in functionarea motorului. Singura problema ramine injumatatirea perioadei la schimbul de ulei.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by alc View Post
                            Sursa actuala la 2,6 lei / litru este Argus Constanta.
                            Si eventual orice producator mic de ulei poate livra cantitati moderate la acest pret, insa posibil sa mai fie nevoie de o filtrare.
                            Se face o filtrare mecanica clasica, gravitationala, pentru siguranta in folosire. Si nu apar probleme in functionarea motorului. Singura problema ramine injumatatirea perioadei la schimbul de ulei.
                            1)Cum cumperi de la Argus?
                            2)Treaba asta cu schimbarea uleiului am mai auzit-o,dar n-am practicat-o pentru ca nu gasesc argumente tehnice.Cum ajunge uleiul vegetal, sa influenteze calitatea uleiului pentru ungere?

                            Comment


                            • #59
                              1. De la Argus se cumpara cantitati mari, minim cisterna, altfel nu prea stiu, desi si eu as vrea.
                              2. Nu iti trebuie argumente tehnice, doar o analiza a uleiului si te convingi.
                              Date despre modificarea caracteristicilor uleiului de ungere sint pentru un motor stationar - care merge mult mai linistit decit unul de automobil - de 4500 cmc, cu baia de ulei de 18 litri, tip ulei 20 W 40 super 1
                              - concentratia de uleiuri parafinoase creste de la 91,3 % la 98 % in 1.000 ore functionare - nasol de tot. La 500 ore de functionare concentratia este cam 95 %. La un ulei 10 W 40 concentratia a urcat tot la 98 % dupa 1.000 ore de functionare
                              - alchilditiofosfat de zinc de la 0,14 % la 2,2 % dupa 1.000 ore
                              - punctul de inflamabilitate de la apro. 200 grd C la 400 grd C
                              - densitatea la 20 grd C creste de la 0,8 gr/cmc la 2,1 gr / cmc, iti dai seama ce influenta are asupra viscozitatii
                              Mai sint multe caracteristici care se modifica, dar astea sint cele mai importante.

                              Sau mai bine fa urmatorul test
                              - schimba uleiul de motor la 5.000 km, dupa ce ai avut combustibil vegetal si lasa-l intr-un bidon deschis, in garaj la tine. Dupa citeva zile o sa se faca ca o pasta, adica polimerizeaza, chiar mai gros decit un gem.
                              - schimba uleiul de motor la 15.000 kn, dupa ce ai mers cu motorina si lasa-l tot intr-un bidon deschis. Vei observa, chiar si dupa citeva luni, depuneri mecanice la partea inferioara, uleiul pastrindu-si relativ proprietatile. Daca ii faci o filtrare si aditivare corespunzatoare, il poti pune la loc in motor.

                              Alta constatare.
                              Motorul stationar are un senzor de temperatura pe fiecare chiulasa, lasupara de evacuare la esapament, optim pozitionat. Dupa aprox. 500 ore de functionare, temperatura indicata de senzor creste cu aprox. 8 - 12 grade la fiecare suta de ore de functionare. Am verificat supapele de evacuare din suta in suta de ore de exploatare si am constatat marirea depunerilor in zona supapei. Plus ungerea defectuoasa o tijei. Ma rog, o mie si una de timpenii observate intr-un an de zile - din care functionare a motorului numai 6.800 ore.

                              Comment


                              • #60
                                Ca sa obtii biodiesel, orice ulei vegetal se amesteca in proportie de 5 % cu alcool etilic. Rolul alcoolului este de a separa glicerina din ulei. Asa ca se lasa la decantat dupa care se poate folosi drept combustibil. Glicerina din ulei este cea care infunda, face depuneri, are ardere incompleta. Glicerina poate fi utilizata apoi in alte domenii. Nu uitati ca nu poti sa produci biodiesel pentru vanzare deoarece este purtatoare de accize. Numai pt. consum propriu dar numai dupa ce ai extras glicerina.
                                Alternativ la motoarele pe benzina se foloseste etanolul.
                                Last edited by viorelbalmez; 11-20-2008, 18:15 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF