Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Restaurare Sprinter

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Restaurare Sprinter

    M-am apucat de Sprinter!

    E un sprinter din anul 2000 270CDI adica 316!
    Lucrarile constau in polishare datorita faptului ca e original in mare parte.
    Polish faruri & stopuri lampi laterarale
    Polish vopsea inclusiv tavan.
    Vopsit jante
    Retusari vopsea pasaje aripi
    Spalat interior cabina complet
    Spalat motor
    Remediare volan si cotiera
    In viitor apropiat sa schimb placajele din spate.
    Cateva poze cu lucrarile facute pana acum
    Attached Files
    Last edited by GoguL; 07-30-2013, 20:28 PM.
    Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
    Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
    Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
    Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

  • #2
    Buna,
    Ce solutie folositi pentru spalarea motorului, si eu am vrut sa spal motorul la w124 dar toate lumea a spus ca o sa am probleme dupa spalare, cum stiu eu dieselul nu are nimic de umezeala.

    Comment


    • #3
      Originally posted by poul View Post
      Buna,
      Ce solutie folositi pentru spalarea motorului, si eu am vrut sa spal motorul la w124 dar toate lumea a spus ca o sa am probleme dupa spalare, cum stiu eu dieselul nu are nimic de umezeala.
      Folosesc in general solutie de jante.Cam toate solutile astea sunt pe baza de soda!
      250D poti sa il speli linistit cu orice si oricum,nu este pretentios la asa ceva,dar evita sa dai cu solutie si jet pe alternator,role,vasc,etc.
      Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
      Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
      Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
      Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

      Comment


      • #4
        Poze noi

        Lucrari noi!
        Montat interior scaune,etc
        Polish si curatat stopuri si lampi laterale.
        Vopsit volan si cotiera
        Polishat vopsea laterala stanga


        Rezultatul final sper pe vineri!
        Attached Files
        Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
        Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
        Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
        Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

        Comment


        • #5
          Salut!
          Imi poti spune te rog si mie, cu ce ai vopsit volanul? Si scaunele cu ce solutie?..cu ce am dat pana acum mai rau am intins mizeria.
          Multumesc!

          Comment


          • #6
            Originally posted by kaiac View Post
            Salut!
            Imi poti spune te rog si mie, cu ce ai vopsit volanul? Si scaunele cu ce solutie?..cu ce am dat pana acum mai rau am intins mizeria.
            Multumesc!
            Vopsea pe calculator in spray pentru volan si cotiera.La scaune/tapiserie folosesc mai multe combinate vanish,detergent de haine,etc.Eu le-am spalat cu vap kaercher si au stat afara la uscat 2 zile!Prin metoda asta practic se elimina toata mizeria.Cand dai cu peria sau cu aburi,etc.scoti mizeria doar de la suprafata si in scurt timp iese din nou din burete.Cu kaercheru scoti tot si nu uzezi nici materialu prin frecare cum se intampla cand dai cu peria
            Attached Files
            Last edited by GoguL; 08-16-2013, 15:37 PM.
            Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
            Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
            Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
            Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

            Comment


            • #7
              Misto.
              Bravo.Sper sa ma apuc si eu cat mai curand de vito ,sa-l bag la reconditionare totala..)..
              ____________________________________________

              Comment


              • #8
                Zi si mie mai exact cum ai rezolvat cu cotiera,adica vopsita,chituita,uscata la cuptor sau afara,cum???Trebuie si lac pe ea sau doar vopsea simpla?Si inca ceva,rezista vopseaua nu se scorojeste dupa?Stima.
                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Cristi Nazarov View Post
                  Zi si mie mai exact cum ai rezolvat cu cotiera,adica vopsita,chituita,uscata la cuptor sau afara,cum???Trebuie si lac pe ea sau doar vopsea simpla?Si inca ceva,rezista vopseaua nu se scorojeste dupa?Stima.
                  Trebuie curatat bine inainte de vopsire,eventual slefuit.
                  Doar vopsea fara lac,vopseaua nemetalizata nu necesita lac.
                  Cotiera mi se pastraza ok,au aparut doar mici fisuri in vopsea care sunt insesizabile.
                  Volanul in schimb a facut niste bule si s-au spart in zone unde nu a aderat vopseaua,dar are si portiuni unde este perfect (o sa il mai refac odata)
                  Eu am ales vopsea facuta pe calculator si pusa in spray.
                  Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
                  Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
                  Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
                  Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

                  Comment


                  • #10
                    Aici e problema,cat te tine vopseaua.....Ca daca o vopsesti la 2-3 luni, nu prea e afacere...Eu ma gandesc sa o imbrac in ceva material, textil sau vinilin dar sa vad pe unde gasesc...Frumos utilajul,merita sa restaurezi o asemenea piesa....Stima.
                    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Cristi Nazarov View Post
                      Aici e problema,cat te tine vopseaua.....Ca daca o vopsesti la 2-3 luni, nu prea e afacere...Eu ma gandesc sa o imbrac in ceva material, textil sau vinilin dar sa vad pe unde gasesc...Frumos utilajul,merita sa restaurezi o asemenea piesa....Stima.
                      Eu sunt multumit de rezultatul vopsirii volanului si mai ales a cotierei.
                      Masina are deja vreo 4000 km facuti si vreo 2-3 luni de cand am terminat lucrarile la ea.
                      Poze noi astazi dupa o spalare ca am zis ca postez cu rezultatul final dar nu am reusit atunci sa fac poze.
                      Attached Files
                      Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
                      Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
                      Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
                      Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

                      Comment


                      • #12
                        Salut,

                        Intreb si eu pe cei care restaureaza Mercedesuri...
                        Am un Mercedes G W460 si tubulatura de ventilatie originala e crapata, rascoapta si vreau sa o inlocuiesc.
                        Cu ce o pot inlocui?
                        Ma gindeam la o tubulatura flexibila din aluminiu (cum se foloseste la hotele de bucatarie) dar nu am gasit cu diametrul de 55 mm (am gasit de la 80 mm in sus).
                        Sau alte solutii..

                        Multumesc anticipat.

                        Sarbatori fericite.

                        Comment


                        • #13
                          Incearca tubulatura de la w124!

                          Inca cateva poze facute atunci dupa lucrari.Acum am dat de ele.
                          Attached Files
                          Last edited by GoguL; 12-31-2013, 12:51 PM.
                          Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
                          Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
                          Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
                          Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

                          Comment


                          • #14
                            Sa traiti si la multi ani !!! O intrebare daca se poate: faza cu vopseaua in spray unde se poate face la Bistrita ,de unde e masina sau la Munchen unde e locatia? As avea si eu nevoie de facut ceva retusuri pe la masina si ar fi perfect daca as putea sa fac vopsea direct in spray, ca pe la Galati nu am auzit de varianta asta.Stima.
                            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Cristi Nazarov View Post
                              Sa traiti si la multi ani !!! O intrebare daca se poate: faza cu vopseaua in spray unde se poate face la Bistrita ,de unde e masina sau la Munchen unde e locatia? As avea si eu nevoie de facut ceva retusuri pe la masina si ar fi perfect daca as putea sa fac vopsea direct in spray, ca pe la Galati nu am auzit de varianta asta.Stima.
                              La multi ani!
                              In Bistrita este o firma care importa vopsele din Anglia.
                              Costa 40 de lei un spray cu vopsea facuta dupa cod,are 400ml si sprayul are o diuza foarte interesanta cu care poti vopsii aproape profesional.
                              In cazul vopselelor metalizate de aplica lac peste vopsea!
                              Iti pun cateva poze cu lucrari de a mele!
                              Buza aripa spate,prag interior de Chevrolet,buza aripa spate a klasse,prag logan.
                              Attached Files
                              Last edited by GoguL; 01-03-2014, 15:20 PM.
                              Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
                              Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
                              Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
                              Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF