Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W124 Germania sau Romania.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W124 Germania sau Romania.

    Buna ziua,tuturor! Ca si impatimit al masinilor cu stea in trei colturi am si eu urmatoarea dilema.Cu un buget de 2000 E spuneti-mi care ar fi W124 optim.
    - am gasit unul in MS,de unde sunt eu ce are an de fabr 1988 motor de 2000 D stare fff buna. Intretinerea si service-ul sun tfacute la ....Kiraly sau Tordai daca nu ma insel,mecanici care la noi in MS sunt tata lor in ceea ce priveste Mercedes-ul. Are culoare albastra interiorul crem,4 trepte (doar) inchidere alarma ,geamuri fata trapa si oglinda dr electrice.Suspensia e OK.Motorul la cald nu scade presiunea sub doi iar ca si gaze de carter la desfacerea busonului stropeset si pufaie destul de bine. Pretul e de 2000 E poate chiar 1800.Seriile sunt ok cunosc omul nu se ocupa cu ...smenuri.
    -sau...varianta care m-ar incanta un W124 din Germania. Il vreau la an undeva la 94-95 motor de 2000 D pe care de altfel am si gasit cateva insa.....Euro 2 sau euro 1??? Asta e dilema. Se poate sa gasesc asa ceva...2000 D an 94-95 si E2?
    Bineinteles daca e varianta cu Germania sunt constient ca undeva in jur de 2000 E va fi masina fara drum si taxe. E ok.
    In Romania Legea e BARIERA:
    -peste care trec dulaii
    -pe sub care trec cateii
    -IN FATA CAREIA STAU PROSTII.

  • #2
    Daca ai buget s-o inscrii pe cea din Germania ia-o din Germania.Va fi mai bine intretinuta neumblata pe drumuri cu cratere,cum sunt la noi,motorul de 2000 este super fiabil de prin '94.Nemtii isi schimba consumabilele la timp,daca forezi bine gasesti una buna la banii aia fara taxe.In Germania din ce tot citesc pe forum masinile care sunt euro 2 aici R.A.R-u le face euro 1 sau non-euro.Deci din Germania ar fi mai buna,daca o si inscrii va fi perfecta,PAREREA MEA.Iti recomand motorul de 2000 pe motorina 75 de cai(putin cam lenta de pe loc)dar ca fiabilitate n-are rival.
    God, If you give us Tupac back, we will give you Justin Beiber

    Comment


    • #3
      Din afara w124 bune nu iei nimic la banii tai...ia vreun cazan din RO,bun la tabla si cu aer ,restul il remediezi ...

      Comment


      • #4
        Eu am dat anul trecut 3200 E pe w124-ul meu din Germania. An 92` euro 2 din care am ramas cu euro 1, la 2000 de euro trebuie sa cauti al dracului de bine sa gasesti unul in stare foarte buna, in schimb gasesti unul in stare cat de cat acceptabila ca sa zic asa si care au si cateva conditii pe ele!
        1982 Mercedes w123 240D
        1992 Mercedes w124 200D

        Comment


        • #5
          Si eu sunt de parere ca nu vei gasi in 2000E cine stie ce bijuterie. Plus ca 94-95, disel, .... nu cred ca am vazut cu E2 din fabrica. Daca vrei s-o inmatriculezi in Ro, as indrazni sa-ti recomand E200 benzina, 94-95, motorul de 136 de cai. Sigur e E2. Dar un exemplar frumos, chiar si benzinar, .... cam sare de 2000E.
          tel. 0757.026.962, Galati.

          Comment


          • #7
            Da.... fie cum zici tu, dar imi pare dubios de ieftin cand compar pret cu dotari, motorizare, aspect. Daca adaug in comparatie si km parcursi .... "imi cam da cu virgura".
            Dar oricum .... chiar de ar avea unele probleme .... la bani astia e foarte ok.
            tel. 0757.026.962, Galati.

            Comment


            • #8
              Originally posted by lgabriel View Post
              Si eu sunt de parere ca nu vei gasi in 2000E cine stie ce bijuterie. Plus ca 94-95, disel, .... nu cred ca am vazut cu E2 din fabrica. Daca vrei s-o inmatriculezi in Ro, as indrazni sa-ti recomand E200 benzina, 94-95, motorul de 136 de cai. Sigur e E2. Dar un exemplar frumos, chiar si benzinar, .... cam sare de 2000E.
              Nu este Euro 2. Cel mult, E 1.
              Mercedes CL 200 Kompressor
              Mercedes C 180 Kompressor

              Diamonds are forever. Mercedes-Benz is working on it.

              Comment


              • #9
                IGABRIEL,daca iei benzinar w 124 de afara si sa te scuteasca da taxa de mii de euro iti dau eu un cazan de w124 2.3 benzen inmatriculat IN RO pe Botosani ieftin 800 euro la cheie si ii faci recarosare.

                Comment


                • #10
                  Eu posed un E220 din iulie 95 si e euro doi.
                  W124 E220 din 95

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF