Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

sfaturi pt cumparare w124

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sfaturi pt cumparare w124

    zilele astea o sa incep sa caut un w124, eu imi doresc de mult si nici nu ma gandesc sa iau altceva in afara de MB. Problema e ca habar n-am la ce sa fiu atent cand o sa ma uit la ea, apreciez orice sfat, ce se uzeaza mai repde, pe unde apare rugina, samd. o sa am in jur de 3000 sa dau pe ea, idealul meu ar fi fost un diesel 1.9-2.0 full, in banii astia cam ce sanse am?din nou spun, orice sfat e bine primit, ca nu vreau sa iau masina la care am visat atata timp si sa nu pot sa ma bucur de ea

  • #2
    Nu gasesti la motorizarea de 2000 optiuni multe. Poti lua eventual una inmatriculata si sa mai iei un benzinar full neinmatriculat si sa treci totul pe cea inscrisa.Dar impedimentul e pretul de 3000e in care nu te poti incadra. Daca faci sapaturi pe forum o sa vezi mai multe sfaturi in privinta unei achoizitionari W124.

    Comment


    • #3
      1.9 nu s-a auzit la Mercedes

      La 3000 euro nu prea ai sanse sa iei cine stie ce w124 (adica nu full cum zici tu)

      Un w124 200 D sau 250 D ar fi cel mai bine . Si ca an undeva intre 1989 si 1993. Cele cu facelift adica E 200 Diesel si E 250 Diesel sunt scumpe .

      Daca gasesti cu aer conditionat deja este super .
      Perfect ar fi un w124 cu A/C , abs , geamuri elctrice si oglinzi electrice incalzite .

      Nu prea ma pricep eu la detalii tehnice , dar din sfaturile primite de la altii :

      Pentru model , versiune , motor , cutie , dotari ceri seria VIN si vezi aici :


      Uite o pagina folositoare in ceea ce priveste rugina , defectele ... :


      Rugina :
      - puntea spate
      - la aripile fata chiar la limita cu spoileru (langa ornamentul cromat)
      - pragurile (mai ales daca au fost lovite)

      - in rest te mai uiti pe la contraaripi fata spate , lonjeroane , etc ... ca la orice masina mai veche

      Tapiseria rupta , mancata .... si in special la scaunul soferului arata un rulaj mare al masinii .
      Sa nu fie cu troncaneli , suspensie muzicala , etc....

      Ia de aici manualul de utilizare (Owner's manual w124 ):




      Iar aici mai multe chestii despre w124 (poze, pdf-uri , pagini salvate, tot felul de date despre masina)

      Last edited by w124researcher; 05-22-2009, 13:37 PM.
      Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

      Comment


      • #4
        ms pentru sfaturi, sa inteleg totusi ca un diesel e mai scump decat benzina? Alegerea mea pt diesel era ca imi place rau cum suna motoru , dar pana la urma, care ar fi avantaje/dezavantaje fata de benzina? ca optiunea mi-o pot schimba dupa ce se merita mai mult (alde consum, costuri de intretinere, dotari)

        Comment


        • #5
          Intre benzina si diesel - clar Diesel

          Acum

          Cel mai bun ca intretinere , costuri , consum este 200 D-ul . Dar cei 75cp sunt cam putini pentru dimensiunile masinii . Si asta se simte mai ales la depasiri .

          Daca vrei si un pic de putere merge 250 D-ul .
          Cei 90 cp ajung pentru mers linistit . Iar consumul este foarte bun .

          La benzinare puterea este mult mai mare ca la diesel 2.0 118cp , 230 136cp , 260 160cp .
          Dar si consumul se simte . La al meu w124 200E in oras lua 13 -14 si in afara 8-9 la 90-100km/h ( si de la 100km/h cu cat crestea viteza cu atat crestea si consumul )

          In plus astea mai au si problemele cu KE jetronic sau cum se numeste .



          Din ce am citit si eu pe aici , am ajuns tot la parerea lui Dok .
          Adica w124 este masina , spre deosebire de plasticaraiele astea mai noi .
          Si 250 Diesel este perfect pentru w124
          Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

          Comment


          • #6
            Da cuiva o masa sa mearga cu tine la shopping,asa raspunde ala de achizitie pentru 5 mici si o ciorba mincate...

            Comment


            • #7
              am luat un C180 1994, 90 kw, in stare surprinzator de buna pentru cat am dat pe el, revin cu detalii

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF