Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie w124 CE 3.2 benzina

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie w124 CE 3.2 benzina

    Salutari tuturor pe aici; sper sa nu ma prindeti pe picior de amator dar sunt un adolescent cu buzunarele ticsite de vise si cu un 124 aproape in garaj. mi-ar prinde foarte bine sfaturile unora ca voi (gasind implicarea voastra impedios necesara mie) pentru ca alegerea mea sa fie cea mai buna.
    in linii mari e vorba despre un 124 Rosewood culoare de care masina m-am indragostit.
    in masina s-au investit bani recent, ulei cutie viteze si filtru ulei, filtru ulei, aer, polen si benzina + ulei motor, compresor de clima nou, doua faruri TYC in portbagaj ce urmeaza a fi montate, o aranjare in detaliu a masinii (atat interior cat si exterior), clapeta acceleratie noua. am intampinat o problema (fara falsa modestie) pe la 190-200 am realizat ca trapa nu pliaza perfect si nu functioneaza, chestie ce ma intriga si vreau sa-i gasesc rezolvare iar pe partea de climatizare am ceva lipsuri (asta imi zic mecanicii). pentru partea de climatizare o sa scot din Epc schita complecta cu toate componentele sa compar cu ce am eu si sa gasesc problema, dar la trapa nu am rezolvare (undeva ceva de pliere sau asa cred ca nu functioneaza).
    cateva pareri mi-ar fi foarte de ajutor.
    va multumesc anticipat tuturor pentru timpul acordat
    IMG_2076.jpgIMG_6930.jpgIMG_6927.jpgIMG_6925.jpgIMG_6928.jpg


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  • #2
    Salutare! Nu pot sa ma abtin dar trebuie sa iti spun ca in viziunea mea e superb agregatul pe care il detii. Referitor la problemele cu trapa ai cativa colegi care sunt experti in ale modelelor vechi. Incearca sa iei legatura cu ei. ( Heavy D. , Levi , Dan500SE ... )
    "The name 'Mercedes-Benz' is considered as embodiment of tradition and innovation all over the world."

    Comment


    • #3
      Originally posted by VictorUngureanu View Post
      un 124 Rosewood culoare de care masina m-am indragostit.
      Foarte frumoasă atât la exterior, cât și la interior!
      Originally posted by VictorUngureanu View Post
      doua faruri TYC in portbagaj ce urmeaza a fi montate
      Pune o poză cu ele. Mă gândesc că sunt xenoane aftermarket...
      Originally posted by VictorUngureanu View Post
      trapa nu pliaza perfect si nu functioneaza
      La trapă te-ar putea ajuta cu sfaturi colegii Heavy D și mer_se280, ei au reușit în trecut să readucă la viață mecanismele de la trapele lor.
      Originally posted by VictorUngureanu View Post
      pe partea de climatizare am ceva lipsuri (asta imi zic mecanicii)
      Mai exact ce ți-au zis, ce lipsește?
      Lord W126 500SE -> 2.5D
      Lady W123 230C -> 240D
      W124 -> 200D
      W208 CLK200 -> 2.0

      W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
      Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
      Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

      Comment


      • #4
        Originally posted by VictorUngureanu View Post
        in masina s-au investit bani recent, ulei cutie viteze si filtru ulei, filtru ulei, aer, polen si benzina + ulei motor, compresor de clima nou, doua faruri TYC in portbagaj ce urmeaza a fi montate, o aranjare in detaliu a masinii (atat interior cat si exterior), clapeta acceleratie noua.
        Uleiuri nu înseamnã investit bani, sunt chestii fireºti, nu se pun la socoteala.
        Faruri tyc înseamnã cã maºina a fost întreþinutã cu piese false deci nu aranjatã în detaliu ci pregãtitã pentru vânzare. Eu am pus originale când am avut geam de far fisurat, maºina asta meritã mai mult decât chinezisme.
        Dacã o iei de la polonezi... poate cei mai lipsiþi de scrupule samsari...
        E ceva de muncã la trapã iar piesele nu sunt ieftine dar trebuie mai multe detalii despre ce nu funcþioneazã.
        Verificã dacã instalaþia motorului a fost înlocuitã -vezi pe net, au fost probleme.
        Hmm, volan negru la acel interior?

        Cred cã o sã-þi placã, am si eu una.

        Comment


        • #5
          Originally posted by Levi View Post
          ... La trapă te-ar putea ajuta cu sfaturi colegii Heavy D și mer_se280...
          Seria II, W124 FL, e buba cu trapa, nu la cele cu functia de glisare... E vorba de bratele acelea care ridica capacul trapei... Se rup si dupa aceea nu se mai aseaza trapa bine nici pe pozitia inchis (evident ca nici nu se mai ridica calumea).

          S-ar putea sa se rezolve cu o gresare (in cel mai fericit caz) sau cu o reglare a bratelor (exista un dispozitiv OEM pentru acesta, asta in caz ca bratele au ramas intregi).

          Bafta!
          W123 280E Blue Green Metallic

          W126 280SE Champagne Metallic
          W126 280SE Black Blue Metallic
          W126 500SE Lapis Blue Metallic
          W126 500SE Midnight Dark Blue

          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

          Comment


          • #6
            WDB1240521B962596
            atasez si seria, poate aflam ceva mai multe din serie. eu momentan nu am acces la un Epc.

            va multumesc tuturor inca o data


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comment


            • #7
              Originally posted by Bugs Bunny View Post
              Uleiuri nu înseamnã investit bani, sunt chestii fireºti, nu se pun la socoteala.
              Faruri tyc înseamnã cã maºina a fost întreþinutã cu piese false deci nu aranjatã în detaliu ci pregãtitã pentru vânzare. Eu am pus originale când am avut geam de far fisurat, maºina asta meritã mai mult decât chinezisme.
              Dacã o iei de la polonezi... poate cei mai lipsiþi de scrupule samsari...
              E ceva de muncã la trapã iar piesele nu sunt ieftine dar trebuie mai multe detalii despre ce nu funcþioneazã.
              Verificã dacã instalaþia motorului a fost înlocuitã -vezi pe net, au fost probleme.
              Hmm, volan negru la acel interior?

              Cred cã o sã-þi placã, am si eu una.


              iti multumesc mult pentru ca mi-ai deschis ochii. am lucrat vreo 5 ani in vanzari piese si diferentiez cu usurinta Oe-ul de Oem si Aftermarket. la fel de bine stiu ca intervalele nu sunt “investitie” in masina, doar ca vine in ajutorul meu, eu nemaifiind nevoit sa investesc in asta. farurile sunt in portbagaj nu sunt montate si nici nu am prea am de gand sa montez TYC pe masina.
              nu sunt un cunoscator foarte fin al modelului (stiu care e diferenta intre ani a unei masini cu bandouri sau fara de exemplu) doar ca nu cunosc exact care e cea mai recomandata echipare de motorizare de exemplu pe acest model. e un 3.2 sanatoa in viziunea mea, liniar, fara prea multe posibilitati de “ratare”. am mai aruncat niste priviri prin topice si am intalnit aceasta problema a cablajului electric la partea de motor si vreau sa fiu sigur ca nu o sa intampin problema aceasta, iar daca o sa o am sunt sigur ca ma veti ajuta. ce reprezinta ca si costuri problema partii cablajului electric la motor?
              cat despre trapa, urmeaza sa o intru in detaliu si un ea, sa verific ce si cum si la ea.
              iti multumesc pentru raspuns



              Originally posted by herchea View Post
              Salutare! Nu pot sa ma abtin dar trebuie sa iti spun ca in viziunea mea e superb agregatul pe care il detii. Referitor la problemele cu trapa ai cativa colegi care sunt experti in ale modelelor vechi. Incearca sa iei legatura cu ei. ( Heavy D. , Levi , Dan500SE ... )


              iti multumesc si mi-ai dat un sut spre inainte in a o cumpara. cat despre trapa, trebuie sa ma ocup eu de ea, sa vad exact ce problema e pe acolo. eram curios in linii mari ce inseamna ca si munca (complexitate) si ca si costuri chestia cu trapa. cat despre motorizare, ce parere i?



              Originally posted by Levi View Post
              Foarte frumoas atât la exterior, cât i la interior!
              Pune o poz cu ele. M gândesc c sunt xenoane aftermarket... La trap te-ar putea ajuta cu sfaturi colegii Heavy D i mer_se280, ei au reuit în trecut s readuc la via mecanismele de la trapele lor.Mai exact ce i-au zis, ce lipsete?


              Levi, permite-mi sa-ti multumesc pentru atentia ta. Din topice, esti un Guru al modelului!
              Farurile sunt niste halogene normale dar nu am de gand deloc sa le montez pe masina, poate cel mult voi cauta niste sticle OE Mercedes sa le inlocuiesc.
              La trapa din ce imi amintesc nu funtiona decat ajutata parca, comutatorul trimitea comanda, deci undeva dupa se intampla buba.
              La clima, trebuie sa iau schema in mana si sa verific conducta cu conducta si componenta cu componeta. Nu imi mai amintesc exact ce ziceau ca ar considera ei ca lipseste.
              Cat despre motorizare ce parere ai?



              Originally posted by dan500se View Post
              Seria II, W124 FL, e buba cu trapa, nu la cele cu functia de glisare... E vorba de bratele acelea care ridica capacul trapei... Se rup si dupa aceea nu se mai aseaza trapa bine nici pe pozitia inchis (evident ca nici nu se mai ridica calumea).



              S-ar putea sa se rezolve cu o gresare (in cel mai fericit caz) sau cu o reglare a bratelor (exista un dispozitiv OEM pentru acesta, asta in caz ca bratele au ramas intregi).



              Bafta!


              Domnule Dan, sunteti mandru de respectul si admiratia mea. Ma simt onorat ca ati reusit sa-mi raspundeti si va multumesc.
              Saptamana viitoare imi dedic timp masinii, pana atunci e la detaling si urmeaza sa vad exact ce se intampla pe la trapa.
              Imi voi permite sa va cer ajutorul si sfatul tuturor pentru probleme si sper sa gasim rezolvarea.
              Multumesc inca o data

              Mi-am amintit daca imi deschide careva ochii despre partea de suspensii/amortizoare, e cumva hidraulica pe una dintre punti?


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              Last edited by Florin_WES; 02-07-2018, 13:24 PM. Reason: Poți da quote la mai multe persoane într-un post. Respectă regulile generale de postare!

              Comment


              • #8
                Din ce an e masina? Daca ar fi din `96 (ultimul an la coupe) si spre sfarsit ai scapa de faza cu instalatia electrica "casanta". In acel an s-a renuntat la invelisul bio-degradabil al firelor ce cauzeaza atatea probleme (ce naiba o fi fost in capul lor cand "le-au inventat"?)

                O parte din dotari pe baza de VIN decoder (online):

                Paint code 1:485
                Equipment:963
                Engine no.:104992 12 019366
                Transmission:722369 03 850073 [transmissionType = GA]

                240 - OUTSIDE TEMPERATURE INDICATOR
                291 - AIRBAG FOR FRONT PASSENGER
                300 - STORAGE BOX IN FRONT TRAY
                404 - MULTI-CONTOUR SEAT, FRONT LEFT
                412 - ELECTRIC SLIDING ROOF WITH TILTING DEVICE
                420 - AUTOMATIC TRANSMISSION 4-GEAR
                471 - ACCELERATION SKID CONTROL (ASR)
                570 - FOLDING ARMREST, FRONT
                580 - AIR CONDITIONING
                620 - AIR POLLUTION CONTROL
                673 - HIGH-CAPACITY BATTERY
                751 - BECKER RADIO GRAND PRIX 2000 VK RDS
                855 - TEL. TELEAID AT "UPPER CENTER CONSOLE",NOKIA,D-NET
                915 - FUEL TANK WITH LARGER CAPACITY
                485 - SELF-LEVEL.-DEVICE WITH H.D.SPRINGS AND SHOCK ABS.

                L.E. Da, ai suspensie SLS (pe spate probabil).
                Last edited by dan500se; 02-07-2018, 13:07 PM.
                W123 280E Blue Green Metallic

                W126 280SE Champagne Metallic
                W126 280SE Black Blue Metallic
                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                W126 500SE Midnight Dark Blue

                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                Comment


                • #9
                  Si despre motor e cumva 3.2 24V?
                  Adica motorizarea despre care toti zic ca ar fi “cea mai fiabila”?


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  Last edited by Florin_WES; 02-07-2018, 13:27 PM. Reason: Am sters quote-ul. Nu mai da quote unui post imediat anterior.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by VictorUngureanu View Post
                    Levi ... in topice, esti un Guru al modelului!
                    Mulțumesc, dar mă confunzi cu colegul Heavy D

                    Originally posted by VictorUngureanu View Post
                    Si despre motor e cumva 3.2 24V?
                    Adica motorizarea despre care toti zic ca ar fi “cea mai fiabila”?
                    Despre motorul M104992 http://www.motorreviewer.com/engine.php?engine_id=30
                    Lord W126 500SE -> 2.5D
                    Lady W123 230C -> 240D
                    W124 -> 200D
                    W208 CLK200 -> 2.0

                    W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                    Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                    Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by VictorUngureanu View Post
                      ...e cumva 3.2 24V?...
                      Da, tot ce e M104 cu motor de 3.2 a avut 4 valve/cilindru. Ai motorul de 220 cp (vezi pe linkul postat de Levi).
                      W123 280E Blue Green Metallic

                      W126 280SE Champagne Metallic
                      W126 280SE Black Blue Metallic
                      W126 500SE Lapis Blue Metallic
                      W126 500SE Midnight Dark Blue

                      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by VictorUngureanu View Post
                        Si despre motor e cumva 3.2 24V?
                        Hell yeah! Survoleaza soseaua la joasa inaltime
                        Al meu are alta transmisie si trage ca un porc chiar si in ultima treapta. Face TOTI banii.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by herchea View Post
                          Salutare! Nu pot sa ma abtin dar trebuie sa iti spun ca in viziunea mea e superb agregatul pe care il detii. Referitor la problemele cu trapa ai cativa colegi care sunt experti in ale modelelor vechi. Incearca sa iei legatura cu ei. ( Heavy D. , Levi , Dan500SE ... )


                          Multumesc pentru aprecieri Herechea. Sentimentul e reciproc pentru a ta!


                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF