Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitionare Mercedes 300td din 1994 w124

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitionare Mercedes 300td din 1994 w124

    Buna!
    Dupa ce m-am despartit de S320 doresc sa achizitionez pentru tatal meu aceasta masina Mercedes w124 300td din 1994.
    Ce probleme am observat la masina: o scurgere de ulei in zona primului injector , initial am crezut ca este motorina dar mecanicul mia zis ca este de ulei zona.
    Alta problema ar fi ca atunci cand schimba vitezele parca sesizez un mic "sut in spate" si schimba treptele doar pe la 3000-4000rpm.
    Mecanicul a zis ca este normal sa sesizez acest schimb de trepte pentru ca este o masina cu o tehnologie mai veche dar oricum ii vom schimba uleiul in cutie si va fi mai bine.
    Kilometrajul este 204.000km dar cred ca nu este original plus ca volanul este imbracat in piele recent.
    Masina afost adusa in spania in 1996 din germania, a avut un proprietar din 1996 pana in 2009 apoi al doilea proprietar spaniol si acum masina este la reprezentanta mercedes fiind facut un bayback cu o masina noua....
    Alta chestie care nu merge la masina este reglajul electric al volanului in rest masina este foarte bine intretinuta.
    Ca dotari masina are aer conditionat, incalzire in scaune, pilot automat, ASD, perne pneumatica in scaune, nu prezinta nici un gram de coroziune....
    Alta chestie ar fi ca motorul este om603 108kw imi pare. O intrebare, in 94 masina nu trebuia sa aiba motor om606 sau acesta este fara turbo?
    Deocamdata nu am facut poze cu masina, acesta este anuntul: http://www.milanuncios.com/mercedes-...o-76286553.htm

    ce puteti sa imi spuneti de acest tip de masina, este rezistenta? ce probleme pot intampina pe viitor sa caut o varianta manuala? ce consum mediu are aceasta masina...astept cateva sfaturi si pareri...pana miercuri cel tarziu cand trebuie sa dau raspunsul final, deocamdata masina imi este rezervata pana atunci.

    Multumesc!

  • #2
    Eu sunt curios de ce ai vandut S-ul ?

    Comment


    • #3
      Pentru ca momentan locuiesc in strainatate si era inmatriculat in tara.
      Nu avea rost sa-l inmatriculez aici, si era mult prea mare pentru utilizarea zilnica!

      Comment


      • #4
        In 1994 se vindeau atat E 300D (136 CP) cat si E 300 Turbo-D (147CP).

        Consum mediu in jur de 7,5/100km (cutie manuala) din ce imi amintesc eu din ce zicea producatorul.

        Greu de spus la ce sa te mai astepti la fiabilitate daca masina are deja probleme. In general, doar mecanicii cumpara masini cu probleme pentru ca in general stiu la ce sa se astepte in ce priveste remedierea. In cazul unui nestiutor, a cumpara o masina cu probleme denota ignoranta si inceputul unui lung sir de cheltuieli greu de estimat.

        Pe W124 era mai recomandabil 250D sau 250 TurboD decat 300d.

        Comment


        • #5
          Gata, masina este cumparata.
          Deocamdata masina merge bine, pe viitor vom remedia problemele care apar.
          Multumesc, pentru opinia care am primito.
          O zi buna!

          Comment

          Working...
          X
          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF