Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

3200CE-sfat achizitie

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 3200CE-sfat achizitie

    Salut
    Am fost si am vazut MB-ul de mai jos:
    Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

    Masina arta si merge bine, defecte nu avea prea multe, centura dreapta blocata, zgariata si pe o parte si pe alta,cu cheia cred, oricum se poate scoate, omul spune ca e adusa din Italia, din 2000, de catre asociatul lui italian.
    Daca stie cineva masina, sau daca a mai fost pe la cineva, rog sa-mi spuna si mie, este in zona Berceni, Aparatorii patriei.
    Se merita un motor de 3.2l, sau sa am rabdare si sa caut un motor mai mic,2l, 2.2l? nu ma refer neaparat la impozit, ci la intretinerea lui. Chiar daca o sa fie o masina de weekend, nu vreau sa o bag in service de cum o cumpar.
    Multumesc

  • #2
    Originally posted by mb-klassiker
    un lucru trebuie sa iti fie clar : masinile din italia au kilometri dupa dorinta

    Nu e regula generala, ba chiar din contra. Pot spune ca masinile din germania ar avea ffff multi km. Italianul nu o sa-l vezi niciodata sa umble zilnic cu asa masina.El are pt uzul cotidian scuter sau o masina de foarte mic litraj si o masina de duminica pe care o intretine mai atent decat pe sotia lui.

    Eu unul as alege masina de italia in detrimentul celor de germania.

    Referitor la aceasta masina,un prieten care a testat-o a spus ca are unele probleme la cutia de viteza,si ca deaia o vinde.
    Last edited by doktor4carz; 05-30-2008, 01:21 AM.

    Comment


    • #3
      Multumesc 300zxtt pentru informatie, dar daca nu e ceva grav, merita investitia. Cred ca ma duc sambata cu ea sa vedem, poate aflu exact ce are.

      Comment


      • #4
        Textul zice cutie manuala, poza arata cutie automata ???
        .. ________ ..
        o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
        (Oo\==/oO)
        ..U...............U.
        Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
        http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

        Comment


        • #5
          Are cutie automata, anuntul nu a fost scris de el, ci de fisu' cred, pentru ca nu stia nici el de aceasta greseala!

          Comment


          • #6
            Originally posted by radu cartianu View Post
            Multumesc 300zxtt pentru informatie, dar daca nu e ceva grav, merita investitia. Cred ca ma duc sambata cu ea sa vedem, poate aflu exact ce are.
            Verifica atent cutia de viteze.Apoi fa un consum la ea, pt ca urmatoarea miscare o sa fie schimbul debitmetrului, sonda lamnda si a catalizatorului. Eu cand am luat-o pe a mea asta am facut, dupa ce am schimbat si cutia de viteze.

            Succes la achizitie...

            Comment


            • #7
              Originally posted by 300zxtt View Post
              Verifica atent cutia de viteze.Apoi fa un consum la ea, pt ca urmatoarea miscare o sa fie schimbul debitmetrului, sonda lamnda si a catalizatorului. Eu cand am luat-o pe a mea asta am facut, dupa ce am schimbat si cutia de viteze.

              Succes la achizitie...
              Cat te-a costat toate cele enumerate? Cutia ai luat-o de noua? De ce le-ai schimbat? s-au defectat, sau asa preventiv? Masina este acelasi model? De unde ai luat-o?
              Multumesc,

              Comment


              • #8
                Originally posted by radu cartianu View Post
                Cat te-a costat toate cele enumerate? Cutia ai luat-o de noua? De ce le-ai schimbat? s-au defectat, sau asa preventiv? Masina este acelasi model? De unde ai luat-o?
                Multumesc,
                Cutia avea unele probleme sa schimbat cu una manuala second, putin mai greu de gasit pt ca vine cu tr1 in jos.
                Am luat piesele noi din Turcia, la un pret mult sub cele de aici.Le-am schimbat pt ca avea un consum multicel si nu avea mersul ala OK. Masina avea aceasi motorizare, doar ca era berlina E320.
                Uite aici poze cu ea...http://www.clubmercedes.ro/fosta-mea...highlight=e320

                Comment


                • #9
                  masina din de pe autovit era cu 3000 de euro acum vreo 3 sapt pe alt site. daca o cumperi direct de la firma LARIUS, ti-o vinde cu 2900 euro. Asta in caz ca nu a ajuns la altcineva.
                  La rece cutia de viteze nu schimba bine, se balbaie si smuceste. Cand e incalzit nu iti dai seama. Proprietarul spunea ca i-a facut odata cutia acum vreo 4 ani, i-ar refacut discurile si a mers totul bine pana acum cateva luni. Se poate sa nu fie foarte mare buba; ulei verificat, schimbat, filtre, etc... Dar daca trebuie schimbata cutia, sau reconditionata de un mester bun, te va costa ceva...
                  Curge si consuma ulei. El spunea ca ar trebui schimbate ceva simeringuri.
                  Si alte mici defecte la interior, cum ar fi scaunul uzat, centura blocata si alte mici butoane...care adunate costa si ele ceva bani.

                  Una peste alta, eu daca as fi avut 2900 euro la momentul ala, nu stateam nici o secunda pe ganduri. O luam. Eu cred ca e o masina in care se merita sa bagi si 3000 de euro. (1500 bagi minim numai in ce am enumerat eu mai sus). Dar dupa ce ai adus-o la linia de plutire, ai o adevarata MASINA.

                  Comment


                  • #10
                    Claudiu, multumesc mult pentru informatii, intradevar cel cu care am vorbit,a zis ceva de firma LARIUS, dar nu am putut sa-mi dau seama,daca era proprietarul sau vreun intermediar. Tinand cont de cele spuse de tine, daca o vinde cu 3000 o cumpar, si o sa mai bag eu vreo 2-2500 in ea fara discutii. Daca nu, sunt in continuare in cautari!
                    Bine macar ca m-am hotarat asupra modelului!
                    Toate cele bune, si va tin la curent!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by 300zxtt View Post
                      Nu e regula generala, ba chiar din contra. Pot spune ca masinile din germania ar avea ffff multi km. Italianul nu o sa-l vezi niciodata sa umble zilnic cu asa masina.El are pt uzul cotidian scuter sau o masina de foarte mic litraj si o masina de duminica pe care o intretine mai atent decat pe sotia lui.

                      Eu unul as alege masina de italia in detrimentul celor de germania.
                      Exact! Ma bucur ca mai sunt oameni luminati in privinta asta, Italia vs. Germania. Asta e motivul pentru care una de 15 ani ca a mea are mai putin de 150.000 km.

                      Cat despre modelul in discutie, sper sa iti iasa si sa il cumperi. Vezi, ia si tu seria si caut-o pe site-ul rusesc (old.mbclub.ru parca) sa vezi ce detalii are masina, apoi compara cu realitatea. Cat despre pret, avand problemele respective, cred ca la un maxim 3500 euro ar fi ok. Daca o scoti la 3000, cu atat mai bine.
                      1979 Mercedes 200D, manual - fosta mea batranica
                      1993 Mercedes 200CE-16, automat - armasarul #1
                      dar si alte sase roti, grupate doua cate doua: Honda, Vespa si Electra

                      Comment


                      • #12
                        Salut
                        Am cumparat masina in cauza, am platit 3500 eur. O sa pun niste poze, si o sa va povestesc mai multe mai spre seara. Oricum multumesc celor care m-au ajutat, si acum astept sa va vad, si sa va cunosc la intalniri.
                        Toate cele bune!

                        Comment


                        • #13
                          Hai, duminica pe 8 iunie.
                          1979 Mercedes 200D, manual - fosta mea batranica
                          1993 Mercedes 200CE-16, automat - armasarul #1
                          dar si alte sase roti, grupate doua cate doua: Honda, Vespa si Electra

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF