Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie w124 coupe.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie w124 coupe.

    Salutare forumistilor si multa sanatate. Vreau si eu sa-mi cumpar un w124 de ceva vreme si inca nu mi-am gasit masina visurilor !Acum am vazut un link pus tot aici pe forum cu un cupe. Va rog sa-mi dati cateva indicatii referitor la model si daca se poate sa-mi raspundeti la cateva intrebari.
    Aceasta este masina cu pricina http://autovit.ro/mercedes-c-200-C13578822.html
    Am vorbit cu propietarul si am ajuns la o intelegere cu el sa facem un schimb, am un matiz din 2004 cu 20.000 km originali, aer conditionat si geamuri electrice. Omul a zis sa-i dau matizul si inca 1000 de euro.
    Acum va rog sa-mi spuneti si mie daca a vazut cineva masina, daca merita (eu am sa o vad miercuri) motorizarea, fiabilitate si consum.
    Eu ma gandeam la dizel pana acum si la berlina, daca arata chiar asa bine m-ar incanta si un cupe.
    Astept parerile voastre, poate si alte oferte.
    Multumesc anticipat.

  • #2
    Asta eu l-am pus la topic "Mercedesuri de vanzare". Mi-a sarit in ochi de cand l-am vazut.

    Nu cunosc masina , dar arata super bine (in poze). Si sper sa nu ai surprize cand o vezi in realitate.

    Pretul la cash 3500 euro este unul corect .

    (la schimbul cu Matizul nu ma pricep , oricum doar tu decizi daca e bine )

    Daca sunt km reali nu ai de ce sa iti faci griji cu motorul.

    AC-ul sa fie functional (asta-i boala mea ) . Sa o cauti de rugina . (aripi fata - spate , contraaripi fata .... etc )
    Cel mai bine sa-i faci o verificare pe o rampa / lift , ca sa vezi si pe sub ea cum se prezinta.

    Pentru consum si alte date :
    Mercedes-Benz introduced a facelifted version for the coupe version of the E-Class W124 in 1993, improving the car in al...


    Bafta
    Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

    Comment


    • #3
      Nu stiu cum naiba ca nu dau de thred, ma interesa consumul urban, o sa merg cu ea destul de mult in Bucuresti si fiabilitatea motorului, la ce sa ma astept

      Comment


      • #4
        Nimeni sa-mi mai zica cate ceva?

        Comment


        • #5
          Pentru consum urban recomand cutia cu 4 viteze!
          5 viteze manual-6,6% la 90 km/h
          -8,0% la 120km/h
          -11.3% in oras
          4 viteze automatic-7,0% la 90 km/h
          -8,6% la 120 km/h
          -11,4% in oras

          asa zice cartea!
          Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
          Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
          Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
          Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

          Comment


          • #6
            La o reprezentanta mercedes se pot verifica kilometri reali cu seria vin a masinii ?

            Comment


            • #7
              Originally posted by alore555 View Post
              se pot verifica kilometri reali cu seria vin a masinii ?
              Da , se pot verifica. Dar numai daca masina a si trecut pe la vreo reprezentanta.

              Daca nu si-a facut servisarile in reprezentanta atunci nu prea ai ce afla.

              Bafta

              LE : Uite aici si niste date referitor la E 200 coupe




              Last edited by w124researcher; 06-23-2010, 16:03 PM.
              Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

              Comment


              • #8
                Cineva spune ca la motorul ei masina consuma urban 16 litri, adevarat??

                Comment


                • #9
                  In mod normal nu consuma 16 % , dar bineinteles ca poate sa ajunga si acolo.
                  Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                  Comment


                  • #10
                    Ma-am cam linistit atunci cu benzina, multumesc de raspunsuri.

                    Comment


                    • #11
                      Am fost ieri si am vazut masina cu pricina, ce sa zic, dezamagit total.In poze zici ca tapiteria este ca si noua......in realitate varza!! Parbriz crapat...nu am mers cu ea pt ca omul nu avea benzina. Si cand te gandesti cum arata in poze!!

                      Comment


                      • #12
                        Salut
                        In mod normal masina iti manca in jur de 12-13 in oras (a mea e cabrio deci e mai grea si eu merg tot cu talpa jos si asta mi-e consumul), din cate am inteles e un w124 E200 coupe. Ca masina e minunata cu conditia sa nu fie un parci. Daca inca esti tentat sa-ti iei asa ceva sa ai mare grija la interior sa nu fie varza ca au astia niste preturi la piese de te omoara. Cu mecanica o mai scoti la capat. Grija si la tabla ca e lucrul dracului. Mai ai avantajul ca gasesti si pe la dezmembrari piese pt ea. Recomand modelul cu facelift, e mai frumoasa si poate mai gandita putin.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF