Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Lant de distributie

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lant de distributie

    Ma ingrijoreaza o simtoma ciudata a motorului care se manifesta in special cu motorul rece si la cam 800-1000 rot/min. adica putin turat peste relanti. E vorba despre masina 124.133, 300D Turbo an fabricatie 1990, Km. 270.000, motorizare 603.960 cutie automata. Boala o are de cand am cumparat-o (200.000km.) dar acum se manifesta mai accentuat. Simtoma ar fi urmatoarea e un fel de tzacanit, tzarait metalic care apare sporadic si dispare dupa turatia de 1100- 1200 rot/min. Nu e tipicul tzacanit de injector si nici de culbutor hidraulic. E ca si cum ai lovi intermitent chiuloasa de aluminiu cu o surubelnita ceea ce ma face sa cred ca e vorba despre lantul de distributie sau auxiliare: intinzator de lant sau ghidurile de lant. Fenomenul dispare dupa ce motorul atinge 80 C. As fi recunoscator celor care au avut de-a face cu asemenea fenomen si mi-ar da cel mai mic detaliu. Repet zgomotul apare si dispare, nu e constant si se manifesta in special imediat dupa relanti. E ceva care loveste direct chiuloasa sau mai bine zis cred ca capacul de la chiuloasa pt. ca se aude clar ca si cum ai arunca bilute metalice intr-o cutie. Va multumesc anticipat pentru colaborare.

  • #2
    Aceasi problema o am si eu la 124 cu motor 250 D. Doar ca la mine se intampla foarte rar, dar cand o apuca nu tine cont de turatie, se aude si la relnati si in ture. AM fost la service-ul obisnuit unde merg de obicei dar nu am prins niciodata momentul cand se aude sunetul... As fi si eu recunoscator sa stiu de unde se aude... este exact cum zici, parca ar fi niste bilute care lovesc capacul chiuloasei...

    Comment


    • #3
      Ma gandesc sa nu fie din pompa de vacum. Si aia mai tzacane uneori cand se uzeaza si sunetul este metalic...cam cum il descri tu. Mai mult e si in fata pe blocul motor si poate parea ca sunetul vine din chiulasa. Faptul ca dupa ce se incalzeste motorul dispare sunetul ma duce tot cu gandul la pompa de vacum, pentru ca asa pateam si eu si la mine pompa tzacanea. Vacum aveam si mergea ok (motorul fiind 200D pus pe un W123).
      E220 cdi W210, 2001

      E320 W210, 1997
      C180 W202, 1994
      W123 200D, 1978 cu inima de W124


      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

      Comment


      • #4
        Hmm...interesant, aceiasi problema o am si eu, cand e motorul rece se aude un tacanit doar pana cand ajunge apa la 80 C. Spuneti ca e pompa de vacum, e o problema grava ? Ce ar trebui schimbat ?
        1982 Mercedes w123 240D
        1992 Mercedes w124 200D

        Comment


        • #5
          Am sapat adanc tema si dupa atata truda am dat de asta: http://rb-k.bosch.de/en/safety_comfo...acuumpump.html si de alta la fel http://www.evsource.com/tls_braking_system.php . Cred ca s-ar solutiona problema zgomotului si mai ales al pericolului existent de a circula cu o pompa de vacum uzata. Am citit un thread pe un forum cum ca datorita schimbarii pompei de vacum cu una care nu era originala aceasta ultima s-a spart provocand si spargerea blocului in zona cu lantul de distributie si uzura pronuntata a flansei cu cama care actioneaza pompa de vacuum. Daca gasesc pagina revin cu informatii. Cred ca e mai bine sa invatam din intamplarile altora si sa prevenim.

          Comment


          • #6
            Am revenit cu povestea intreaga: http://www.peachparts.com/shopforum/...ht=Vacuum+Pump . Am observat ca pompa mea de vacuum a mai fost demontata (schimbata?). De ce? O sa descopar cand o sa o dau jos. Revin cu fotografii dupa ce o demontez. P.S. Dottore lamureste-mi nelamurirea: se poate da jos intinzatorul de lant si curata (cum se procedeaza)? si inca una se poate spala motorul 603.960 cu amestec de motorina si ulei (sau doar motorina) si daca da cum se procedeaza corect? Mersi! si sa-ti rasplateasca Cel de Sus cu copii multi si frumosi.

            Comment


            • #7
              Stie cineva daca distributia de 300D, lant + patine se potriveste pe 200D ? (la model w123)

              Comment


              • #8
                O bataie se aude si la motorul meu am fost la un nene care se pricepe si care e cel mai tare din oras la reparat motoare de Mercedes si BMW pe benzina si mi-a spus ca imi bate un piston din cauza ca s-a subtiat o lamela din aia unde vine prins pistonul de arbore (nu stiu exact cum ii zice). Mie la relanti nu se aude nimic cind accelerez tot nimic dar cind ridic piciorul de pe acceleratie si las masina in frina de motor atunci se aude o bataie constanta si puternica de metal si se mai aude cind masina are peste 100 de km si eu accelerez foarte usor fara sa-i dau sprint. Nenea mecanicul ni-a spus ca ma costa in jur de 1300 lei reparatia cu tot cu piesa.
                Al neu are la bord 255000
                Last edited by fratele_roby; 10-15-2009, 22:29 PM.

                Comment


                • #9
                  Verificati si amortizorul de vibratii de pe rola intinzatoare!Eu am E220 benzinar si face exact cum descrie omu simptomul.Daca pun mana pe termostat,acolo simt bataia aia super bine si daca apas pe capatul superior al amortizorului de vibratii,zgomotul se reduce foarte mult.Va salut!
                  W124 E220 din 95

                  Comment


                  • #10
                    Salut colegii de forum. Colegul *paratrasnet*, ne spune si noua daca a descoperit pana la urma, de unde venea zgomotul suspect, asemanator cu bilutele aruncate intr-o cutie?

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF