Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W124, aventura continua...

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Noutatile de azi...

    Buna seara !


    Titlul postului meu anterior era destul de clar, banuiesc, daca-l citeai pana la capat. Asta presupunand ca l-ai citit intr-o oarecare masura, adica...

    Acolo, catre final, am scris asa: Azi, doar spatele.

    Intre timp, a mai trecut o zi. Partea intai a decurs asa:

    Am montat noul butuc al contactului, care potriveste perfect, dar face aceeasi treaba ca si chinezaria dinaintea sa, adica nu ma lasa sa scot cheia din el. Ca atare, avand acum trei butuci, din care cel OEM e defect si cele doua ulterioare nu lasa cheia afara, am purces la compararea lor cu ochi sever.

    La prima, a doua si a treia vedere, ele par la fel. Incepand cu a patra vedere se observa ceva, la cincea se constata clar acel ceva, iar la a sasea si urmatoarele vederi iti vine sa-ti bagi anumite chestii intr-una din rudele feminine de gradul intai ale celui care a proiectat acel butuc/contact.

    M-am intors la dealerul Benz din Sebes si am explicat diferentele. Butucul venind dupa VIN-ul masinii, vina nu este a lor, asta e clar, A ramas sa-mi comand corpul contactului, si m-am aruncat si la corpul ala mic in care sa ascunde supapa de vacuum care gestioneaza oprirea motorului. Corpul este vreo 700RON, corpul supapei si supapa circa 70RON. Dar asta, prin martie, probabil...


    Partea a doua a zilei a fost mai lejera, dar incheiata cu o extrem de usoara dezamagire, ca era prea frumos sa fie pozitiva treaba. Aici intevine informatia care ii lipseste lui pytu.

    Deci, @pytu:

    In primul rand, faptul ca am luat etrieri de T nu are nimic de-a face cu ce vroiam eu sa iasa. Tipul de motorizare dă 90% din diferentele de capacitate a sistemului de franare, iar restul il dă formatul de caroserie. Daca citeai atent, vedeai ca T-ul in cauza a fost un E300-24, ceea ce inseamna circa 217CP si cuplu pe masura.

    Cum aceleasi dimensiuni de discuri le gasesti si pe circa 80% din E420 (cele cu jante pe 15"), care are 279CP, făcând paralela cu cei 75 de cai ai Benz-ului meu, banuiesc ca te-ai prins deja ca nici sistemele de franare nu se compara intre ele. Si eu am vrut upgrade.


    Astfel, azi am experimentat upgradarea franelor fata. Discurile de 300TE-24 potrivesc perfect, nu ating in taler (sau cel putin nu la mine, ca talerele mele au fost ciobanite de cineva dinaintea mea, adica indoite, crapate si sudate aiurea). La fel si etrierii, potrivesc de minune in gaurile fuzetei de pe E200D-ul meu, dupa ce demontezi etrierii stock impreuna cu suportii acestora.

    Dar, ca a aparut un dar in procesul de montare, jantele actuale de aliaj (15" si ET38, pentru cei cu memorie mai scurta), avand spitele fara nici o curbura la interior, nu se aseaza la locul lor, lipsind circa 5mm pentru o asezare perfecta. Adica frontalul jantei freaca pe frontalul etrierului, cu alte cuvinte.

    Din fericire, etrierii nu ating in janta pe diametrul ei interior, raman circa 7mm pe fiecare raza, ceea ce este mai mult decat necesar. In zestrea Benz-ului mai am un set de jante de tabla tot cu ET38 si inca doua seturi de roti cu jante de aliaj, ET23 si ET19, toate pe 15". Maine o sa fac teste cu toate, sa vad care ar fi compatibile cu setup-ul dorit de mine. Estimez ca toate, dar teoria e una, si practica oricum face cum vrea ea...

    Dimensiunile discurilor fata de 300TE-24 sunt 294x25x49.5, iar cele ale placutelor fata sunt 99.8x73.5x14. Tot milimetri, binenteles.

    Acum, ca se vede diferenta dintre valori, banuiesc ca e clar ca repartitia fortei de franare fata/spate se pastreaza fara probleme, adica este exact asa cum a fost intentionata de producator, desi nu pentru motorizarea mea. Dar nu cred că deranjeaza să ai frane mai bune, nu-i asa ?



    Dragos
    Last edited by Heavy D.; 01-10-2013, 00:09 AM.

    Comment


    • #47
      Foarte tare acest topic. Te felicit pentru ceea ce faci cu masina dar si pentru felul in care scri. Am zambit de cateva ori.
      Cu siguranta ai si o nevasta foarte rabdatoare alaturi .
      Numai bine iti urez in noul an.
      Ma gandesc foarte serios sa renunt la ideea de ochios Bulgarizat cu inima de 2.5 sau 2.2 si sa trec la a cauta un 124, doi punct zero, Roman.
      Ma mai gandesc!

      PS-poate un W202 200D.
      E220 cdi W210, 2001

      E320 W210, 1997
      C180 W202, 1994
      W123 200D, 1978 cu inima de W124


      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

      Comment


      • #48
        Vesti noi, nu exagerat de pozitive...

        Buna seara !


        @adidc: multumesc pentru urari !

        Today's episode goes like this:

        Azi am experimentat compatibiltatea celorlalte jante care se plictisesc prin garaj cu setup-ul dorit de mine. Din jantele de aliaj, un set e cu ET19, si pare ca nu potriveste, si la asta lipsesc tot vreo cinci milimetri ca sa fie bine. Celalalt set de aliaje e cu ET23, dar aranjamentul spitelor e total neinspirata, nici pe departe cum as vrea eu sa fie.

        Jantele de tabla OEM vin de pe un W210 si par a potrivi corect, dar tot experimentul de azi s-a facut fara a monta viitorul etrier (cel cu patru pistoane), ci doar pe baza unor masurari raportate la actualul etrier. Deci, loc de ceva erori a fost, iar situatia se va clarifica doar prin martie, cand vin iar acasa si finalizez treaba.

        Va trebui sa ma gandesc serios pe ce varianta sa merg, ca nu-s deloc prieten cu flansele, si nici n-as prea vrea sa ma apuc de cautat alt set de jante de aliaje cu spite mai concave, care, presupunand ca le gasesc, mai trebuie sa-mi placa si ca design...


        Dragos

        Comment


        • #49
          Nici varianta cu flanse cu prezoane? Deci nu doar distantiere ci flanse pe care le prinzi cu prezoane pe gaurile initiale si apoi de flanse prinzi tot cu prezoane roata.
          E220 cdi W210, 2001

          E320 W210, 1997
          C180 W202, 1994
          W123 200D, 1978 cu inima de W124


          Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

          Comment


          • #50
            Flanse sau alte variante ?

            Salutari !


            @adidc:

            Dupa masuratorile nu exagerat de precise si prima incercare de "potriveala", la prima strigare grosimea flansei ar trebui sa fie de circa 5-6mm, ceea ce exclude tipul de flansa la care te refereai.

            Mai groase as putea sa le fac pana in limita a 19-20mm, pentru ca atata e diferenta intre ET-urile jantelor folosite pana acum, de la ET39 la ET19. Mai intra aici in calcul si latimea jantei si a anvelopei, pentru ca eu nu vreau ca rotile sa tinda sa iasa de sub aripi, dar nici sa para exagerat de bagate sub caroserie.

            Solutia ideala ar fi ca spitele jantei sa fie curbate concav, si nu drepte cum sunt acum. Am vazut jante de aliaj de acest gen, dar aveau un design mult prea modern pentru un W124, si nu dadeau bine pe masina.

            Ma mai gandesc, mai caut variante.


            Dragos

            Comment


            • #51
              Cadouri si noi idei...

              Buna seara !


              Azi, la o vizita in service-ul Scania de la Mulhouse, pentru ca ma inteleg foarte bine cu toti cei de-acolo, ca doar ne stim de mult, am primit cadou asta:


              ATE Bremszylinderpaste.jpg


              Pasta in cauza se foloseste pentru a elimina scartaitul la franare (aplicata in strat subtire intre piston si placuta) precum si pentru a evita ruginirea pistoanelor in zona unde ele nu sunt intrate in alezajul lor, adica partea aia de sub burduful de protectie anti-mizerie. Si tubul primit e inca neatins, ca de-aia se cheama ca am prieteni...


              In alta ordine de idei, datorita noului sistem de franare ales, se pare ca n-o sa scap fara flanse daca vreau sa-mi pastrez actualele jante, ceea ce as cam dori, ca-mi plac.

              Probabil imi voi construi/cumpara doua seturi. Unul d-asta, pentru jantele de tabla, si doua din seturile de aliaje, 10mm grosime:


              Flanse de trecere fara centrare..JPG


              Si unul d-asta, pentru al treilea set de aliaje, care sunt prefereratele mele:


              Flanse cu prindere si centrare..JPG


              De suruburi ma ocup eu, ca tot ce este de cumparat nu este chiar de incredere, si nu vin cu hexagon de 19, asa cum vreau eu, ci cu 17... Cele cu 17 care vin in set vor prinde flansele de butuci, cele cu hexagon de 19 vor prinde rotile de flanse.

              Iar ca sa evit potentialele intrebari referitoare la "ai habar din ce material sunt facute prezoanele OEM", raspunsul ar fi "da, ca am acces la laboratoare de incercare a duritatii si de stabilire a compozitiei chimice a materialului, adica spectroscopie si metalografie". Doar am gasit aliaj de CrMoTi ca sa-mi fac pistonasele din etrierii spate pe care acum nu-i mai folosesc, deci e clar ca ma descurc si la prezoane...



              Dragos

              Comment


              • #52
                Distantiere, flanse, jante...

                Buna ziua !


                Ieri am apucat sa trec pe la persoana de legatura unde-mi soseste marfa comandata in Germania (ebay sau altceva), si am recuperat cele de mai jos:

                Pompa centrala, distantiere, suruburi.jpg

                E vorba de o pompa centrala de frana noua (Febi), ca cea veche imi lasa impresia ca scapa presiune dintr-un circuit in altul (in interiorul ei, adica). Alaturi mai sunt patru distantiere de 10mm cu centrare si cele patru suruburi care tin discurile de frana de masina, si care de obicei se rup sau se abureste capul la incercarea de a le desface.

                Cu distantierele de 10mm voi rezolva compatibilitatea cu noii etrieri de fata a trei din cele patru randuri de roti pe care le am, iar cu flanse clasice de 30mm voi rezolva si al patrulea set, care este si preferatul meu.

                Pe moment, tot cautand dupa jante noi, dar nu prea moderne, am gasit doar trei variante care mi-au placut, si inca tot nu stiu daca vor potrivi peste etrierii fata fara nici o piesa intermediara acolo. Acestea sunt cele trei modele:

                Momo Corse antracit 6.5x15 cu ET35, 109 Euro.JPG Alutec B 6.5x15 cu ET44, 67 Euro.JPG DBV-S 7x15 cu ET38, 71 Euro.JPG

                Cele MOMO mi se par cam kitsch cu logo-ul acela de pe margine, dar celelalte doua ma tenteaza. Va trebui sa ajung acasa, in martie/aprilie, sa montez etrierii aia destepti sus, dupa care, la intoarcerea in Germania sa ii caut pe respectivii si sa vad cum sa-i combin sa iasa bine, mai ales ca-mi trebuie si un set de anvelope noi de vara...


                Dragos

                Comment


                • #53
                  No. 2 rulz!
                  Insa mie nu-mi pica bine negrul (sau alte culori) pe jante. Argintiul stock merge cu orice tip/culoare de masina.
                  Felicitari pentru modul in care intretii masina!
                  https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                  Comment


                  • #54
                    Da, intr-adevar, prima si eu o vedeam cam scoasa din joc, ultima e inca parca prea moderna pentru stilul baroc al unui W124, probabil voi merge pe cea din mijloc.

                    Hm, culori... Eu nu-s prea prieten cu argintiul clasic, poate tocmai pentru ca 90% din jantele de aliaj de pe piata sunt argintii. Ronal-urile alea care le prefer eu le-am vopsit antracit, se vad in pozele postate anterior la topicul de prezentare al masinii.

                    Clar ca jantele n-o sa fie verzi sau galbene, ca nu-i Honda Civic, ramane de vazut mai incolo, poate mai gasesc ceva sa-mi placa, cine stie.

                    Multumesc pentru aprecieri, fac si eu pe masura ideilor si imaginatiei, filtrate ambele prin buzunar, binenteles...


                    Dragos

                    Comment


                    • #55
                      Eu sincer sa fiu 124-le il vad mai degraba gotic...n-as putea sa spun de ce. Cu modificarile recent facute la sistemul de franare eu as zice sa mergi pe ceva cu spite cat mai rare...
                      E220 cdi W210, 2001

                      E320 W210, 1997
                      C180 W202, 1994
                      W123 200D, 1978 cu inima de W124


                      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                      Comment


                      • #56
                        Jante...

                        Buna ziua !


                        Baroc sau gotic, e o masina serioasa/sobra, la fel ca mine, si de-aia nu am chef de experimente tip 4tuning.

                        In mod normal as prefera o janta care sa aiba cate gauri de prezon, atatea spite. Sau ceva multiplu al numarului de gauri de prezon, dar atunci sa fie mai subtiri. Cu referire la cazul de fata, asta ar insemna cinci spite mai fat sau zece spite mai slim. Si binenteles ca trebuie sa potriveasca si sa-mi placa in acelasi timp.

                        Dupa cum spuneam, abia prin martie/aprilie o sa apuc sa lucrez din nou cate ceva la masina, si atunci o sa vad ce va fi. Atunci urmeaza sa pun discuri si placute noi peste tot, etrierii fata pusi sus, combinate distantierele cu jantele astfel incat sa nu dea cu virgula, etc.


                        Dragos

                        Comment


                        • #57
                          Old school sau new generation ?

                          Bună seara !


                          Acum ceva vreme mi-a trecut prin minte ideea de a trece luminile mașinii de la filament la LED. Nu știam cât de performante sunt becurile cu leduri SMD care mi le-aș fi permis, am mai frecat netul, am mai văzut la alții, etc.

                          Am încercat pe față cu poziții și semnalizări cu SMD, dar nu mi-au plăcut. Pe spate, în schimb, treaba a ieșit bine și arată așa:


                          Stop stanga.jpg Stop dreapta.jpg


                          Detalii:

                          - becuri poziție cu câte 13 SMD-uri albe
                          - becuri frână cu câte 24 SMD-uri albe
                          - becuri semnalizare cu câte 27 SMD-uri galbene.


                          Probabil că la un moment dat pe partea de frânare o să trec la becuri cu leduri SMD si CREE, adică așa ceva, momentan disponibil doar cu culoare albă:


                          Bec alb cu led CREE.JPG


                          Nu am poze cu lucrarea la gata, dar e foarte OK. O sa fac poze dupa ce ajung acasa, ca am prieteni pasionati de multi megapixeli... Partea de clipire prea rapida a semnalizarii s-a rezolvat cu rezistentele aferente, binenteles. Si nu am nici martor de bec ars, deci a iesit bine.


                          Dragos

                          Comment


                          • #58
                            Si eu am vrut sa imi schimb pe spate becurile pe LED-uri...dar inca nu am ajuns sa o fac. Macar mai scade consumul la curent .

                            Cum arata noaptea?...fa cateva poze sa vedem.

                            Cu stima.
                            Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                            W126 280SE
                            W123 280CE
                            W126 500SEC
                            W220 500L

                            'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                            Comment


                            • #59
                              Salutări !


                              O să mă ocup de poze când ajung din nou la mașină, ea fiind la Saarbrücken și eu la Braunschweig în acest moment.

                              În funcție de ce tipuri de becuri deștepte au apărut sau o să mai apară, nu exclud să schimb și cele de marșarier și cele de ceața, adică practic să convertesc spatele complet la led. Am uitat să menționez că și lămpile de la număr sunt acum led, precum și lumina din portbagaj.


                              Dragoș

                              Comment


                              • #60
                                Ce fel de leduri ai folosit la număr,si ai mai modificat ceva?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF