Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W124, aventura continua...

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Paravanturi Heko, mi.am luat si eu din Polonia. Problema care m.a determinat sa renunt la ele a fost ca macaraua electrica le simte si da inapoi, la inchiderea automata a geamului. Nu stiu cum se prind la 124, insa la 210 vin pe cantul interior unde intra si geamul.
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • ... mda, și apare eterna problemă: Dieser Artikel wird nicht geliefert nach: Rumänien. Oricum, nu este o prioritate în momentul de față, dar n-ar fi rău să le am și pe spate ...

      Mulțumesc și eu pt. informații, deci există totuși !
      Lord W126 500SE -> 2.5D
      Lady W123 230C -> 240D
      W124 -> 200D
      W208 CLK200 -> 2.0

      W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
      Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
      Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

      Comment


      • @Levi:


        Eterna problema, pe naiba...


        In al doilea link cu de-alea de spate, ala cu WPH240 in text, Romania e pe lista, deci omul trimite si la tine.

        In alta ordine de idei, ca sa nu difere ca si calitate/culoare/textura/transparenta fata de cele de pe fata, mai degraba asa recomanda un set complet de patru bucati, asa macar sunt toate la fel.

        Nici setul ala de patru bucati nu vrea furnizorul sa-l trimita in Romania, dar asta nu inseamna ca n-as putea sa-l iau eu pentru tine si sa-l directionez la adresa mea de Germania, iar cand vin acasa, odata la doua-trei luni, sa ti-l trimit sau sa vii dupa el sau sa ti-l teleportez cumva...

        Cand iti reorganizezi prioritatile, daca mai ai dorinta in cauza, baga un PM si lamurim procedura acolo.


        Dragos

        Comment


        • Ai perfectă dreptate, trebuie neapărat toate cele 4 ... Și, cum ai zis la sfârșit, după ca mai fac rost de vreo 50EU anume în acest scop (că mai am destule, har Domnului, nu se plictisește portofelul), voi abuza de oferta ta
          Respect, cele bune !
          Lord W126 500SE -> 2.5D
          Lady W123 230C -> 240D
          W124 -> 200D
          W208 CLK200 -> 2.0

          W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
          Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
          Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

          Comment


          • Deflectoare, set complet.

            Buna seara !


            Am luat un set complet de deflectoare Heko. Ebay Germania, binenteles, vezi link eventual:

            Entdecken Sie Heko 23223 | Windabweiser MERCEDES W124 Sedan Regenabweiser 4-tlg Satz in der großen Auswahl bei eBay. Kostenlose Lieferung für viele Artikel!


            Si dupa ce se va duce tentativa aia de folie de carbon de pe ornamentele pragurilor, o sa ma bag la asa ceva:

            Ornamente inox praguri.JPG

            Interesant este ca exista kit de iluminare cu plasma pentru ele, adica cum am eu foliile la ceasurile de bord. As prefera totusi sa vad lumina aprinsa inainte de a le cumpara, ca poate nu-mi place, si voi da cu ele de pereti probabil. Asa arata kit-ul ala:

            Set iluminare plasma ornamente praguri.JPG

            Am gasit chiar si asta, dar mi se pare cam gipsy/kitsch:

            Capac oglinda cu semnalizare LED.jpg


            Mai vedem...


            Dragos

            Comment


            • N-am ce spune ... începi s-o iei razna și tu, binișor ...
              Lord W126 500SE -> 2.5D
              Lady W123 230C -> 240D
              W124 -> 200D
              W208 CLK200 -> 2.0

              W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
              Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
              Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

              Comment


              • Back home and already working...

                Buna seara !


                Am mai facut cativa pasi inainte pe partea de ICE la Benz-ul din dotare. Responsabil de amplificarea celor opt difuzoare din usile fata este un amplificator pe doua canale ULTIMATE TA-2700, apt de 2x200WRMS pe o sarcina de 4 Ohmi.

                Care amplificator a fost montat orizontal sub polita de sub luneta, aproape de rezervor. Adica asa:

                Poza 10.jpg Poza 11.jpg Poza 12.jpg

                In fata, la baterie, treaba arata asa:

                Poza 09.jpg

                Toate firele au fost trase unde trebuie si pozate astfel incat sa nu se vada sau sa incurce functionarea corecta a masinii.

                Restul, intre Craciun si Anul Nou sau chiar dupa Anul Nou.


                Sarbatori fericite !


                Dragos

                Comment


                • Condensator?
                  https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                  Comment


                  • Poate si un filtru pentru sunet...

                    Eu ceva asemanator am... http://www.ebay.com/itm/PYRAMID-NS20...-/131066395547


                    Sarbatori fericite!
                    Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                    W126 280SE
                    W123 280CE
                    W126 500SEC
                    W220 500L

                    'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                    Comment


                    • Buna seara !


                      Condensatorul va aparea daca ma voi hotari sa lucrez cu un subwoofer separat, Pe vremuri, cand aveam 2.0kW de bass intr-un Ford Taunus din 1982, lucram cu un condensator de 12 sau de 20 de farazi de la Ground Zero avand un subwoofer Ground Zero Uranium dupa un amplificator mono digital Cadence, echivalent cu actualul lor model Olympia.

                      Momentan, consider ca nu e cazul, mai ales ca nu am de gand sa trag prea tare de amplificator. Am luat in calcul totusi un alternator de circa 140-150A care sa potriveasca bolt-on in prinderile lui OM601. Mai vedem...

                      Filtre... Exista o pereche care nu lasa prea mult bass si prea multe inalte in difuzoarele usilor, si o alta pereche care separa sunetul pentru difuzoarele din bord, in locul lor original. Din pacate, acolo e loc doar de ceva de 11cm, si se lucreaza la adaptarea unora de 13cm componente cu ceva traforaj.

                      Aceste componente vor lucra direct de pe amplificatorul playerului din bord, care player inca nu a fost ales. Probabil prin primavara va aparea un moniceiver de 1-DIN de la Alpine, daca ma hotarasc sa dirijez fonduri suficiente in aceasta directie, ca un IVA-D511R nu e chiar gratis, mai ales ca as lega si o rear view camera la el...



                      Dragos

                      Comment


                      • Time has come...

                        Buna seara !


                        Am fost anuntat ca pot sa-mi ridic masina de la meseriasul ICE, sa vad cand imi fac timp. O mica abatere de la planul initial este ca in bord nu incap difuzoarele componente alese de mine, adica astea:


                        JBL GTO509C.png


                        Avand magnetul exagerat de mare, nu e loc de el nici dupa manipularea la limita a tablelor din interiorul locasului OEM. Asa ca, pe moment, avand pe stoc ceva coaxiale Pioneer, le-am folosit. Adica acestea:


                        Difuzor de 130mm in bord la W124.jpg


                        Treaba va ramane asa pana gasesc ceva performant care sa si incapa corect acolo.

                        Si cum inca nu am alocat buget pentru Alpine-ul dorit, o sa montez in bord altceva, ca am un Kenwood si un Sony prin rafturi, si care va fi gasit primul, acela va fi pus la treaba.


                        Weekend placut !


                        Dragos

                        Comment


                        • Noi idei...

                          Buna ziua !


                          Zilele trecute a mai sosit cate ceva:


                          Photo-0017.jpg Photo-0018.jpg


                          E vorba de insertiile Zebrano ale usilor spate si de piesa cea mai de sus din consola centrala, cea din zona comenzilor de caldura. Tot Zebrano, binenteles.

                          Insertiile le-am luat pentru ca ma tenteaza sa conving si geamurile spate sa se miste mai cu stil, adica electric. Daca tot o sa lucrez la fetele de usi spate, vor disparea de acolo scrumierele (montate sus la ex-taxiul meu) si vor aparea insertiile mai sus prezentate.

                          Piesa din jurul comenzilor de caldura are mai multe locuri de butoane decat a mea, si am ceva planuri cu locurile in plus tocmai castigate.

                          Pe partea de geamuri actionate electric mai trebuie ceva maruntisuri, dar sunt pe drum si ele:

                          Butoane geamuri electrice spate cu rama.jpg


                          Si ca sa mearga totul ca uns, am mai luat si asta:

                          Ulei destept.JPG

                          A mai venit ceva documentatie si ceva care sa ma ajute pe sub masina.:

                          Photo-0006.jpg Photo-0011.jpg


                          In curand sesiunea mea de munca se va incheia si in perioada asa-zisa de concediu o sa-mi fac putin de lucru...



                          Dragos
                          Last edited by Heavy D.; 03-21-2014, 15:09 PM.

                          Comment


                          • Off topic

                            În ultima poză se vede că ai un birou frumos, păcat că nu ește și acesta cu steluță. Totdeauna îl ții așa curat ?
                            Lord W126 500SE -> 2.5D
                            Lady W123 230C -> 240D
                            W124 -> 200D
                            W208 CLK200 -> 2.0

                            W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                            Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                            Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                            Comment


                            • Buna seara !


                              @Levi:

                              "Biroul" este suflat de praf zilnic, iar de doua-trei ori pe saptamana, toate suprafetele cu care am contact se sterg cu servetele umede parfumate, apoi la uscat cu hartie de bucatarie.

                              In weekend are loc "clisma" propriu-zisa, adica afara totul din cabina, scuturat/batut de praf patura si sacul de dormit, sters pe jos, spalat mocheta de la mijloc si ambele covorase, apoi dupa uscare, toate inapoi. Toate geamurile se curata pe interior si se sterg la uscat pana nu stii ca ai geam in fata ochilor... Si iar suflat de praf, binenteles. Iar de cate ori se da ocazia, spalat exterior complet, asa, cam odata la doua saptamani.

                              Biroul nu e cu steluta, desi era sa fie, dar in toamna anului trecut a venit oferta mai buna de la concurenta. Si astfel am ajuns sa ma dau cu o marca suedeza a carei nume incepe cu "S" sau cu cea germana identificata de tine... Cele suedeze au vreo noua luni si au ajuns la suta de mii de kilometri, iar cele germane au cam trei luni si cam patruzeci de mii.



                              Dragos

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF