Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema indicator motorina

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema indicator motorina

    Dupa cum spune si titlul am o problema la un w 124 250d combi, cand ajunge acul indicator la linia din poza nr. 1 se aprinde becul rosu, am curatat sonda de motorina, acelasi traba tot asa arata, dupa care am schimbato cu alta din dezmembrari aceasi traba, am desfacut ceasul de bord si am schimbat ceasul cu pricina cu unul de benzina, care are si indicator de economi, cand am desfacut ceasul in spatele indicatorului de motorina este "o chestie: de unde se regleaza ceva ca in poza nr 2, stie cineva ce se regleaza de acolo. Si ar mai fi ceva nu se dezabureste parbrizul in partea dreapta, partea stanga se dezabureste pana la mijloc iar partea dreapta de loc stie cineva care ar fi problema. Multumesc!!!
    Attached Files

  • #2
    Daca ai presuri textile si sunt umede nu se va dezaburi complet si uniform. Dar,aer iese si pin orificiul din partea dreapta? Daca da,atunci schimbati filrtul de polen. Cat despre acel reglaj despre care zici...nu am nicio idee. Dar nu cred ca s-ar fi dereglat el singur de la trepidatii sau socuri.
    "MERCEDES-BENZ", the BEST or nothing!!!

    Comment


    • #3
      Ms de raspuns, da am presuri textile si sunt si umede de la zapada, filtru de polen nu nu stiu sa aiba.

      Comment


      • #4
        De la sonda B4 din rezervorul de motorina pleaca 3 fire: albastru/negru + albastru/verde se duc catre INSTRUMENT CLUSTER (acul din bord la care te referi), iar cel de-al treilea fir, maro, se leaga la punctul de masa W6. Toate cele 3 fire sunt de 0,5 mm patrati in sectiune.
        Indaratul ceasurilor de bord, semnalul condus de cele 2 fire descrise mai sus, ajunge in cablajul imprimat prin intermediul pinilor 3 si 4 de la mufa rotunda cu 15 pini. Semnalul duce mai departe catre Kraftstoffreserve-Warnung (becul galben de "REZERVA"), respectiv Kraftstoffanzeige-Instrument (manometrul ce indica nivelul de motorina din rezervor).
        Ceea ce ai fotografiat tu este un semireglabil. Nu cred ca acel semireglabil s-a dereglat in timp, insa din schema de 250 Diesel sincer nu vad sa fie asa ceva, afara de diode si rezistente desigur. Oricum, ceea ce ai in aparatele optice provine asa cum ai spus de la un W124 pe benzina. INSTRUMENT CLUSTER-ul (indicatorul de nivel combustibil) de 250 Diesel trebuie sa aibe urmatorul cod OEM scris pe el: A 124 542 35 01.
        Din luna mai 1987, la W124 s-a amplasat si o mica siguranta (58d), are culoarea rosie si este dispusa exact indaratul indicatorului de presiune ulei; verific-o si pe aceea. Oricum, nu ai precizat din ce an este masina si/sau VIN-ul ei, deci...
        Cat despre dezaburirea lunetei verifica, daca se poate si cu mare grija, lipiturile laterale, poate ca in cazul laturii din dreapta sa fie dezlipit acel papuc mic.
        Succes!

        Comment


        • #5
          Multumesc de raspuns "panzerwagen" masina este din 1989 problema cu indicatorul conbustibil am rezolvato astazi, am schimbat ceasul cu pricina cu altul de pe un 124 250 d si acuma indica bine, si spre bucuria mea sa rezolvat si alta problema ne specificata mai sus merg becurile de pe consola si cand dau faza lunga se aprinde becul din bord, cea ce pana acuma nu functiona. La problema cu aburire nu cred ca ai fost atent cand ai citit nu este vb despre luneta ci despre parbrizul din fata. Maine incerc si varianta colegului "moskyno93" sa schimb presurile, si am sa revin cu rezolvarea, ms de raspunsuri si de ajutor.

          Comment

          Working...
          X
          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF