Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Discuri frana fata ventilate/neventilate. Care model ce are ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Discuri frana fata ventilate/neventilate. Care model ce are ?

    Buna seara !


    Acum vreo cateva ore, in Viena, camionul mei fiind la incarcat in rampa, am studiat un W124 220E de prin 1993 - 1995, estimez. Avea discuri ventilate pe fata, spre deosebire de cele ale masinii mele, 200D din 1995, care sunt neventilate (simple).

    Care modele de W124 si ce ani de fabricatie ofera de la mama lor discuri ventilate pe fata si etrierele aferente, si a facut cineva trecerea de la non-ventilate la ventilate ? Merge totul bolt-on, sau e mai complexa treaba ?


    Stima,


    Dragos

  • #2
    Eu am un w124 cu motor de 2000 diesel cu discuri ventilate,dar el a fost initial 300E-24, oricum franele sunt prea bune pentru cat se misca masina)

    Comment


    • #3
      Originally posted by ediskan89 View Post
      Eu am un w124 cu motor de 2000 diesel cu discuri ventilate,dar el a fost initial 300E-24, oricum franele sunt prea bune pentru cat se misca masina)
      Si cred ca ai si etrieri cu 4 pistonase pe fata, asai?

      Comment


      • #4
        Imi dau si eu cu parerea : nu stiu daca si-a bagat cineva nasul sa schimbe discurile sau cei de la Mercedes au socotit ca la cat de ,,sportiva" e motorizarea 200D sunt suficiente cele simple...

        Comment


        • #5
          Eu doar am zis,masina avea 220cp din fabrica motor 3000 benzina,dar in urma transformarii in 2000 diesel nu s-au schimbat si discurile de frana...si nu avea 4 pistonase,eu am vrut sa zic ca intre cele ventilate si cele normale sunt diferente destul de mari.

          Comment


          • #6
            La ce va referiti prin ventilate? Pe fata ventilate cred ca sunt toate, doar ca nu la modul ca au gauri in ele ci ca sunt discurile duble (2 de 8-9 mm cu un interspatiu de 4-5 mm)

            Comment


            • #7
              Originally posted by crstn_savu View Post
              La ce va referiti prin ventilate? Pe fata ventilate cred ca sunt toate, doar ca nu la modul ca au gauri in ele ci ca sunt discurile duble (2 de 8-9 mm cu un interspatiu de 4-5 mm)
              Ai dreptate , ventilate inseamna ca sint duble

              Comment


              • #8
                Va salut imi dau si eu cu parerea aici pentru ca am mesterit si eu pe la ele Ventilate sunt chiar si cele simple pentru ca au miezul ala care se prinde de fuzeta mai iesit in afara gaurit si pe acolo se face si ventilatia aferenta a discului.
                Acum eu am trecut de la discuri simple la discuri ventilate cele mai groase si trebuiesc discurile etrierii si suportii de la etrieri apoi totul se potriveste perfect...Despre etrieri pot sa va zic ca au tot un singur pistonas dar are cca 1cm in plus la diametru fata de cele anterioare.Diferente foarte mari la franare nu am vazut,adica masina la franare este cam la fel ca inainte,dar oricum frane are cum trebuie

                Comment


                • #9
                  Discuri ventilate

                  Buna ziua !


                  @sorinvuta:

                  In caz ca-ti mai aduci aminte, de la ce generatie si motorizare ai luat discurile ventilate/etrierele/suportii de etriere ?

                  Ca poate ma bag si eu la o conversie de acest gen, desi mai degraba m-ar tenta varianta cu etrier cu patru pistoane, dar daca implica si discuri mai mari, s-ar putea sa nu mai incapa ansamblul intr-o janta pe 15", si n-am chef si de alte jante...

                  Referitor la asa-zisa ventilare, ventilate sunt considerate doar discurile "duble", iar cele simple nu. Prin cataloagele de limba engleza, le veti mai gasi sub denumirea "vented" = ventilat si "solid" = neventilat, adica simplu.


                  Stima,


                  Dragos

                  Comment


                  • #10
                    Si mai sunt si cele perforate...

                    Comment


                    • #11
                      Erau dupa o masina din 1994 modelul cu facelift,dar cu patru pistoane oricum cred ca e ceva tunnig,adica sunt facute pentru 124 de vreo firma nu de OEM...In fine la asa afacere ies din discutie jantele pe 15,daca vrei neaparat cauta pe colegul AeroxReplica el avea ceva frane modificate pe un 201

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by ediskan89 View Post
                        Eu doar am zis,masina avea 220cp din fabrica motor 3000 benzina,dar in urma transformarii in 2000 diesel nu s-au schimbat si discurile de frana...si nu avea 4 pistonase,eu am vrut sa zic ca intre cele ventilate si cele normale sunt diferente destul de mari.
                        Eu intrebam doar daca ai 4 pistonase in ideea ca am gasit un 300ce-24 si am vazut ca are etrieri cu 4 pistonase pe fata si ma gandeam sa schimb cu totul fuzetele ca sa fie cu tot cu discuri si cu prinderile de la etrieri sa le pun la mine pe masina eu am discuri ventilate pe fata ca ii 2,5 turbo, dar din cate am vazut nu cred ca o sa mearga jante mai mici de 16''.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF