Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Prezenta apei sub presul soferului

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prezenta apei sub presul soferului

    Buna ziua,
    Va scriu cu o problema intalnita de mine la 2 automobile W124 si anumerezenta apei in partea stanga sub presul soferului.
    In urma cu un an am intalnit acesata problema la o alta masina si am depistat ca furtunul care face scurgere apei de la trapa nu era iesit in afara,iar scurgerea se face in stalp.Acum alt automobil adus de 6 luni din Germania,insa cu aceasi problema,in zilele in care ploua,dupa 20 minute de mers cu masina apa isi face simtita prezenta.Inca nu am reusit sa depistez unde ar fi problema.
    Tin sa mentionez ca am desfacut trapa am verificat furtunele,am turnat apa cu o stica ,drenajul este functional,am turnat apa si pe la parbriz insa fara rezultat.Doresc sa rezolv problema pana la venirea inghetului.
    Daca a mai intalnit cineva acesta problema sau ma poate indruma cu un sfat rog sa ma ajute.
    Multumesc
    Attached Files

  • #2
    Am si eu problema asta,eu am descoperit sub scaunul soferului o gaura in podea care trebuia sa aiba un capac de cauciuc,capacul nu mai exista si de asta imi intra apa acolo,scoteam periodic presul de la sofer afara la uscat ca sa nu mucegaiasca.Dar nu stiu daca problema este rezolvata.Eu nu ma pricep sa iau trapa jos sa vad acel drenaj de care ziceai,daca functioneaza sau nu.Mai intra apa in masina pe la plafoniera cand o spal,picura,mi se pare ca chederul de la trapa este intrerup si de aia picura.Imi poti explica cum fac sa vad si eu drenajul de la trapa? Ce trebuia demontat? Si sunt curios si la tine care este revolvarea problemei.Incearca totusi sa scoti scaunul soferului sa vezi sub mocheta daca nu ai gauri neacoperite.
    God, If you give us Tupac back, we will give you Justin Beiber

    Comment


    • #3
      Salut,
      La mine exista acea gaura cu tot cu capac,a fost verificata si este uscata partea de sub el,apare in imaginile de mai sus.
      Furtunul din partea soferului are scurgerea la imbinarea usa caroserie,nu prea este acces la el.Am atasat 2 poze ca sa te poti orienta.
      Pentru a verifica daca sunt problema cu scurgerea de la trapa,trebuie sa dai jos cele 4 suruburi car tin parasolarele,deschizi trapa si ai sa gasesti alte cateva suruburi care prind o sina metalica,tragi putin mai tare de oglinda si va iesi din suport,sub ea mai gasesti 2 suruburi pe care trebuie sa le dai jos,dupa toate astea vei vedea ca patrea de sus se va da jos ca un cofrag si vei avea acces la trapa.Toate astea le-am citit pe acest forum,insa nu mai gasesc acel thread.Daca nu te descurci sa ma anunti.
      Da si mai este partea cu mucegaiul,geamurile aburite,umezeala mare,etc..
      Toate bune
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Poate apa iti intra prin spate.Scurgerea pe spate daca este infundata,apa iti apare si in fata.Trebuie sa fie 4 pipe din cauciuc la baza caroseriei,care sunt un pic inclinate.Verifica-le pe toate patru sa nu fie infundate.Le scoti si le cureti,pentru ca banuiesc ca sunt infundate.La w202-le meu,scurgerea trapei nu corespunde cu scurgerea parbrizului si s-ar putea sa fie la fel si la w124.
        W202 elegance / 1.8 benzina,1993

        Comment


        • #5
          O sa vad si eu la a mea.Partea cu trapa o sa incerc sa o verific .
          God, If you give us Tupac back, we will give you Justin Beiber

          Comment


          • #6
            Salutam! Si la W124(si la celelalte cred ca este la fel) scurgerea de la trapa este separata de celelalte. Sunt 4 furtune ce coboara stanga-dreapta, fata -spate prin "stalpii" de la parbriz si luneta. Daca vei da la o parte lateralele de la portbagaj(mocheta) vei vedea furtunele de scurgere spate. Sper sa nu fie de acolo deoarece este ceva cam mult de munca sa schimbi unul din furtune. Incearca la o spalatorie, in timp ce da cu apa sa urmaresti cam pe unde ar intra apa(fiind cu presiune s-ar putea sa observi).
            Attached Files
            Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

            Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

            Comment


            • #7
              Am verificat si sfurtunul de pe spate,furtunul este la locul lui,am turnat apa cu o sticla si scurgerea este functionala si pe fata si pe spate,tin sa mentionez ca in stalpul din fata stanga apa balteste cateva zile bune pana se scurge si iar apare la prima ploaie.
              Multumesc

              Comment


              • #8
                Salut! Am avut si eu aceeasiproblema la un 124 cu trapa, dar se aduna apa in partea pasagerului nu era din cauza scurgerilor de la trapa, am desfundat scurgerile din fata de sub capota de la baza parbrizului si inca una care era sub mecanismul stergatoarei si aerotermei la care ajungi mai usor din partea unde ii bateria, eu am cautat mai mult in partea aceea pt ca in dreapta se aduna apa.Incearca si asa poate te ajuta eu nu am mai avut probleme cu apa de atunci.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by fratelemic View Post
                  ... am desfundat scurgerile din fata de sub capota de la baza parbrizului si inca una care era sub mecanismul stergatoarei si aerotermei ...Incearca si asa poate te ajuta eu nu am mai avut probleme cu apa de atunci.
                  Banuiesc ca asta a facut prima data.
                  Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

                  Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

                  Comment


                  • #10
                    Salut,
                    Intradevar au fost verificate si curtate acele scurgeri de pe langa parbriz.
                    Astazi am turnat apa pe toata masina,toate scurgerile sunt ok,insa apa nu a patruns in interior ,am impresia ca lichidul isi face prezenta numai daca masina este in miscare(cel putin asa cred).Momentan am ramas in panica de idei,am sa analizez problema in zilele care vor urma....
                    Multumesc

                    Comment


                    • #11
                      Problema rezolvata,
                      Apa patrundea in stalp printr-un capac care facea accesul la rezervorul de gas de la ASR,fiind aruncata de roata.Sub prag chiar in dreptul stalpului este o scurgere din guma cu gura la 30 grade,scurgere care era plina de pamant si nisip.Toate astea sunt vizibile dupa ce roata este data jos si scutul de plastic montat pe aripa este indepartat.
                      Va multumesc

                      Comment


                      • #12
                        Am aceiaşi problemă cu apa care intră de sus de la parbriz, dar cred că este de la trapă, nu se scurge pe furtune şi rămîne în trapă şi se scurge în interior. Am întrebat un coleg şi a zis că este de la furtunele de scurgere.

                        Comment


                        • #13
                          Buna,
                          Scurgerile la un W211 cu trapa aveti idee pe unde se gasesc? Mi-a intrat apa in capacul de la portbagaj. Multumesc

                          Comment


                          • #14
                            Salut ! La mine se aduna apa sub blocul de sigurante de langa motor. Cred ca se scurge de pe tavita ce acopera blocul de sigurante, in special cand ploua. Cu o pompa de vacum scot aproape 5l de apa.
                            Este foarte multa mizerie(frunze si nisip) in acel loc si momentan nu reusesc sa desfund gaurile de drenaj din acea zona.
                            Stie cine cu exactitate unde sunt? Am incercat cu o spita de bicicleta dar nici un rezult.
                            Multumesc frumos!

                            Comment


                            • #15
                              Salut!
                              La 190 langa baterie si in stanga langa cutia cu sigurante este un sant (o piesa din plastic) care comunica cu o gaura in aripa, pe interior, pe unde se dreneaza apa. Gaura nu este in jos in baza, ci catre aripa, are un diametru de 10-12 mm. Si la 124 ar trebui sa fie relativ la fel...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF