Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Euro 2 pe motorul de 250 diesel la w 124?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu am cumparat un w124, D250, 1994 din Germania si avea euro2 pus de proprietar. Am dat la rar garatina de la catalizator si toate actele le-au trimis la Bucuresti pentru aprobare dupa care mi-a dat cartea masinii si ma costat taxa 800 Euro.

    Comment


    • #17
      Originally posted by zaibitul View Post
      Eu am cumparat un w124, D250, .... si ma costat taxa 800 Euro.
      Ai uitat sa precizezi cand s-a intamplat acest lucru...

      Comment


      • #18
        Si ti l-au recunoscut euro 2?
        Oricum treaba e pe muchie de cutit cu catalizatorul montat ulterior. E mult de umblat si sansele sa o scoti euro 2, adica sa recunoasca baietii la noi sunt mici.
        Daca ai facut fara pile sau cunostinte si si ti l-au recunoscut ori ai avut noroc ori ai cumparat foarte bine documentat.
        E220 cdi W210, 2001

        E320 W210, 1997
        C180 W202, 1994
        W123 200D, 1978 cu inima de W124


        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

        Comment


        • #19
          Originally posted by Diesel View Post
          Ai uitat sa precizezi cand s-a intamplat acest lucru...
          in iulie 2008

          Comment


          • #20
            Originally posted by adidc View Post
            Si ti l-au recunoscut euro 2?
            Oricum treaba e pe muchie de cutit cu catalizatorul montat ulterior. E mult de umblat si sansele sa o scoti euro 2, adica sa recunoasca baietii la noi sunt mici.
            Daca ai facut fara pile sau cunostinte si si ti l-au recunoscut ori ai avut noroc ori ai cumparat foarte bine documentat.
            L-am cumparat la risc, nu stiam ce o sa fie...e drept ca am umbat putin pana sa imi aprobe dar s-a meritat, momentan acesta e sistemul in Romania.

            Comment


            • #21
              Si eu am cumparat in 2008 un w124 si in brief-ul de "nemtia" scria ca e euro 2 iar in tara la RAR a fost catalogat ca si euro 1, iar in septembrie 2008 taxa pentru euro 1 a fost de 600 Euro!
              1982 Mercedes w123 240D
              1992 Mercedes w124 200D

              Comment


              • #22
                Originally posted by stronger666 View Post
                Si eu am cumparat in 2008 un w124 si in brief-ul de "nemtia" scria ca e euro 2 iar in tara la RAR a fost catalogat ca si euro 1, iar in septembrie 2008 taxa pentru euro 1 a fost de 600 Euro!
                Ce an si ce motorizare avea/are ?
                Stefan

                Comment


                • #23
                  W124 250 TD din 95 daca nu ma insel, cu catalizator montat ulterior iesit euro 2 la Rar. S-a umblat putin cu actele dar a iesit. Se pare ca daca sunt toate actele in regula si montarea s-a facut in service autorizat in Germania, il recunoaste si Rar-ul.
                  E220 cdi W210, 2001

                  E320 W210, 1997
                  C180 W202, 1994
                  W123 200D, 1978 cu inima de W124


                  Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by dog View Post
                    Ce an si ce motorizare avea/are ?
                    Un 200D din 92`
                    1982 Mercedes w123 240D
                    1992 Mercedes w124 200D

                    Comment


                    • #25
                      Salut

                      Ca sa-i pui unui w124 un motor euro2 si o cutie automata cum zice alc mai ales daca masina avea manuala trebuie sa muncesti mult si costurile sunt mari si tot nu vei avea un Mert asa cum ti-ai dori.Cea mai simpla si reala solutie la ora asta este de a achizitiona un w124 E 200 benzina manual de afara caruia sa-i platesti taxa ap.1300 Euro si te ajunge cu totul 4-5 mii si ai o masina impecabila fara motor schimbat si alte chestii.
                      W124researcher ne-a prezentat foarte clar si corect incadrarile facute de cei de la R.A.R. Mai asteptam dupa alegeri poate se scoate taxa de tot.
                      Numai bine!!

                      Comment


                      • #26
                        Nu e risc deloc daca ai acte la catalizator(factura catalizator,fisa ca sa montat la service autorizat,garantie)defilezi in RAR.Cu respect dany

                        Comment


                        • #27
                          Imi cer scuze daca deranjez dar mi s-a parut destul de interesanta discutia. Din cate stiu doar dupa '94 au pus euro 2 pe motoare diesel (pe c-uri), dar sunt sanse sa cumperi masina de dincolo si sa aibe montat catalizator de euro 2. Eu de ex mi-am adus un w124 in urma cu 3 ani din Germania si am stat cu el 2 ani in garaj pana mi-a aprobat RAR-ul catalizatorul. Bineinteles urmatoarea sapt am si inmatriculat-o si m-am costat 800 de euro.
                          Masina (daca nu se supara nimeni) se poate vedea aici http://www.clubmercedes.ro/vand-w124-2500d-t10736.html
                          http://intretinere-auto.blogspot.com/

                          http://www.cureledepiele.ro/ --- cele mai frumoase modele de curele, 100% piele naturala...confectionate manual

                          Comment


                          • #28
                            Imi cer scuze daca deranjez dar mi s-a parut destul de interesanta discutia. Din cate stiu doar dupa '94 au pus euro 2 pe motoare diesel (pe c-uri), dar sunt sanse sa cumperi masina de dincolo si sa aibe montat catalizator de euro 2. Eu de ex mi-am adus un w124 in urma cu 3 ani din Germania si am stat cu el 2 ani in garaj pana mi-a aprobat RAR-ul catalizatorul. Bineinteles urmatoarea sapt am si inmatriculat-o si m-am costat 800 de euro.
                            Masina (daca nu se supara nimeni) se poate vedea aici http://www.clubmercedes.ro/vand-w124-2500d-t10736.html
                            http://intretinere-auto.blogspot.com/

                            http://www.cureledepiele.ro/ --- cele mai frumoase modele de curele, 100% piele naturala...confectionate manual

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF