Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Omologare dimensiune roti

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Omologare dimensiune roti

    Salut,

    As dori sa-mi pun niste jante mai mari pe w124 CE200, dar nu stiu cum sa fac cu RARul. In certificat n-am trecute dimensiunile, dar in carte-s doar alea pe 15. Cum as putea sa omologhez niste roti mai mari, gen ... 17 cu anvelopa slim? Stiti si cat costa?

    Multumesc mult

  • #2
    Salut, te duci prima data la o reprezentanta Mercedes, unde it emite un certificat ca se pot monta dimensiunile respective pe masina ta, costa 100 RON
    Faci programamre la RAR pentru omologare dimensiuni roti, la RAR te mai costa 120 RON parca ca it trec in carte dimensiunile.

    In certificatul nou nu se mai trec dimensiunile rotilor.

    Dar politia pe drum poate verifica usor daca ai trecute in carte dimensiunile corespunzatoare prin intoducerea seriei de certificat in baza lor de date.
    Toate masinile de politie au aparate din astea de a verifica baza de date al tuturor vehiculelor inmatriculate in RO.
    Succes.
    Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
    Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

    Comment


    • #3
      Aha, multumesc mult. Si la RAR trebuie sa mearga neaparat proprietarul din acte (adica tata...) sau pot sa merg si eu? De asemeni, chestia asta se face pe fiecare dimensiune in parte sau pot sa trec ... mai multe?

      Comment


      • #4
        Mi-a raspuns un tip de la MB Cluj ca numai pe 15 e dimensiune oficiala :|

        Comment


        • #5
          Dimensiuni jante/anvelope

          Buna seara !


          Probabil ala de la MB Cluj habar n-are sau n-a avut chef sa caute prin documentatia la care are acces. Pentru W124 (limuzina), vezi mai jos:


          Dimensiuni de roti agreata pentru W124 E-Klasse limuzina.pdf


          La modul general, nu mai stiu de unde am tabelul asta, vezi mai jos


          Dimensiuni jante si anvelope pe W124.JPG




          Dragos
          Attached Files
          Last edited by Heavy D.; 11-11-2014, 18:32 PM.

          Comment


          • #6
            Salutam!
            Anul trecut cand am inscris masina pe Romania, cei de la RAR mi-au trecut in carte, pe langa cele doua cote pe 15, si o cota pe 16, 215/55/16. Masina este W124 200E. Intr-adevar in cartea masinii, manualul de intretinere, sunt trecute doar 195/65/15 si 205/60/15. Asta a fost echiparea standard sau sportline. Acestea le-au trecut si in carte. Cu rotile pe 17 masina s-ar putea sa arate bine, in schimb ca performante am ceva dubii.
            Cel mai simplu mergi la RAR si te interesezi. Cred ca poti sa intrebi si online la ei.
            Numai bine!
            Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

            Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

            Comment


            • #7
              Am vrut eu sa.mi trec rotile pe 17 in carte la w126 si am mers la RAR la un amic! Dupa un sfert de ora mi.a zis ca nu se poate! De ce? Pt.ca nici un mercedes w126 cu motor 2,6 inmatriculat in Ro nu are jante pe 17 trecute in CI ! Se pare ca asta e procedura! Se uita daca mai e vreo unul si daca nu e asta e! Nu am insistat pt.ca nu e asa importanta pt.mine chestia asta! Am mai auzit ca daca te duci cu rotile montate si se aliniaza cu aripile e posibil sa...dar cine stie!?

              Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

              Comment


              • #8
                Deci cu toate tabelele din lume (multumesc Dragos), n-am nicio sansa?

                Comment


                • #9
                  Buna seara !


                  Procedura nu e "asta", asa, pur si simplu. Cata vreme producatorul atesta cu ce tip de roti a iesit un anumit model de pe poarta fabricii, RAR-ul nu are ce comenta in afara de a-ti spune multumesc pentru banii pe care o sa-i platesti pe omologarea individuala.

                  Cum in Romania cei de la reprezentante sunt de obicei paraleli cu obiectul muncii lor si nu ai ce cauta sa te adresezi lor, daca obtii o hartie de la Mercedes Germania precum ca pe seria C124 s-au montat rotile X, Y si Z, RAR-ul nu are ce comenta.

                  Pentru ca tu probabil esti departe de Germania, dar eu sunt deja acolo (acum la Hannover), vezi mai jos pentru C124 ce ai voie si ce nu:


                  Dimensiuni jante si anvelope pe C124.JPG


                  Dragos
                  Last edited by Heavy D.; 11-11-2014, 22:59 PM.

                  Comment


                  • #10
                    Si pentru ca am fost curios, vezi ce are voie W126 si mai jos coupé-ul de la aceeasi clasa:


                    Dimensiuni jante si anvelope pe W126 limuzina.JPG


                    Dimensiuni jante si anvelope pe W126 coupé.JPG



                    Dragos

                    Comment


                    • #11
                      Salutam!

                      Exact cum am scris si mai sus, RAR-ul da omologare pe 215/55/16 pe W124, cel putin mie mi-a trecut-o fara sa o cer. Deci pe cartea masinii mele(W124 200E) sunt cele trei cote trecute in primul atasament pus de Dragos.
                      Aceeasi cota a fost trecuta in acte si pe fosta W126, 215/55/16.
                      Numai bine si sanatate maxima!
                      Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

                      Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Heavy D. View Post
                        Buna seara !


                        Procedura nu e "asta", asa, pur si simplu. Cata vreme producatorul atesta cu ce tip de roti a iesit un anumit model de pe poarta fabricii, RAR-ul nu are ce comenta in afara de a-ti spune multumesc pentru banii pe care o sa-i platesti pe omologarea individuala.

                        Cum in Romania cei de la reprezentante sunt de obicei paraleli cu obiectul muncii lor si nu ai ce cauta sa te adresezi lor, daca obtii o hartie de la Mercedes Germania precum ca pe seria C124 s-au montat rotile X, Y si Z, RAR-ul nu are ce comenta.

                        Pentru ca tu probabil esti departe de Germania, dar eu sunt deja acolo (acum la Hannover), vezi mai jos pentru C124 ce ai voie si ce nu:


                        [ATTACH]115272[/ATTACH]


                        Dragos
                        Deci inteleg ca maxim e pe 16. Tot e un progres Multumesc mult pentru atasamente si incurajare. Ca la romani, intai trebuie sa trec de meseriasi ca sa rezolv ceva.

                        Comment


                        • #13
                          Le-am scris acum celor de la MB Romania, poate macar ei au o baza de date ca lumea. Vreau neaparat sa fac treaba asta legal ca nu-s genul care sa stau mereu cu grija ca raman fara certificat sau tre sa umblu cu bani de spaga la mine.

                          Comment


                          • #14
                            Doar asa ca fapt divers, voua v-a verificat vreo data RAR-ul dimensiunile la roti in trafic? Personal in astia 12 de ani de cand sofez in tara si in afara nimeni nu s-a luat de rotile mele. Sincer cred ca numai de vreo 2-3 ani am pe masina rotile din acte.
                            E220 cdi W210, 2001

                            E320 W210, 1997
                            C180 W202, 1994
                            W123 200D, 1978 cu inima de W124


                            Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                            Comment


                            • #15
                              Mie nu mi-a verificat nimeni pana acum marimea rotilor, dar am mers mereu legal, deci n-am de unde sa stiu daca serifu n-a tras o ocheada rapida si la ele.

                              Stiu ca n-ar fi mare lucru sa-mi pun rotile pe care le vreau si sa nu-mi pese de lege, da` asa-s eu mai...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF