Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfaturi despre motor M111.960

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi despre motor M111.960

    Salut

    Vroiam sa intreb ce parere aveti despre acest motor, stiu ca e un 2,2 cu 16 valve care a fost pus pe w124 din '93.
    Poate fi montat pe un w124 din 91? Daca da, cam cat costa, si poate fi gasit?
    Motorul actual e un 2,3 M102.982, numarul de identificare a caroseriei e:
    WDB1240311B413134; acuma am cutie automatacu 4 trepte, nu conosc seria.
    Initial masina a avut motor de 3,0 l M104.981.

    Multumesc ptr raspunsuri
    Masina mea de vis...

  • #2
    Se poate, da e futai. Trebuie totul complet la dispozitzie, instalatzia electrica anexa si toate balariile, vacuumuri si timpenii. Daca donatorul e complet, e bine. Daca nu, nu-i.

    Comment


    • #3
      Hmm, din cate inteleg eu, cel mai bine ar fi sa gasesc o masina completa la bani f putini, o sa incep sa caut. Pot sa pastrez cutia care o am acuma?
      Mersi de raspuns
      Masina mea de vis...

      Comment


      • #4
        Cutia poate ramine.

        Comment


        • #5
          o sa incep sa caut, nici nu stiu de unde sa incep de fapt
          mersi
          Masina mea de vis...

          Comment


          • #6
            De exemplu, o mashina...

            Comment


            • #7
              deja sunt pe google
              Masina mea de vis...

              Comment


              • #8
                Cateva diferente dintre Datele Tehnice la cele doua :

                Mercedes Benz W124 230 E (1989 - 1992)
                Model code : 124.023
                Engine : 4L
                Engine Code : 102.982
                Fuel System : MPI - Bosch CIS-E (KE-Jetronic)
                Displacement : 2299 cm3
                Bore x Stroke : 95.5 x 80.2 mm
                Type : 8 Valves
                Compression Ratio : 9.0
                Output : 132 ps (97 kW) / 5100 rpm
                Torque : 198 Nm / 3500 rpm
                Gearbox Manual : 716.217 , 716.218 , 717.412 , 717.413
                Gearbox Automatic : 722.408
                Final drive ratio : 3.46 , 3.27
                Weight/Output Ratio : 10.3 kg/ps
                Top Speed : 200 km/h
                0 to 100 km/h : 10.6 s
                CO2 emissions : 214 g/Km (2-Wege) Katalysator

                Mercedes Benz W124 E 220 (1992 - 1995)
                Model Code : 124.022
                Engine : 4L
                Engine Code : 111.960
                Fuel System : MPI - Bosch HFM
                Displacement : 2199 cm3
                Bore x Stroke : 89.9 x 86.6 mm
                Type : 16 Valves
                Compression Ratio : 10.0
                Output : 150 ps (110 kW) / 5500 rpm
                Torque : 210 Nm / 4000 rpm
                Gearbox Manual : 717.413
                Gearbox Automatic : 722.428
                Final drive ratio : 3,67
                Weight/Output Ratio : 9.13 kg/ps
                Top Speed : 210 km/h
                0 to 100 km/h : 10.6 s
                CO2 emissions : 205 g/Km (3-Wege) Katalysator


                ABS (antilock braking) components include an electronic control module, a hydraulic control unit, and speed sensors at the wheels.
                Last edited by orca; 04-30-2008, 23:05 PM.
                .. ________ ..
                o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                (Oo\==/oO)
                ..U...............U.
                Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                Comment


                • #9
                  mersi de informatii Orca, sunt bine venite
                  Masina mea de vis...

                  Comment


                  • #10
                    0742557437 NIZAR. Din Arad.
                    Are la dezmembrat un Coupe din 93-94 cu motor de 2200 cmc, cutie automata din cate imi amintesc. da un telefon si vezi cat iti cere.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF