Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

istoricul masini

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • istoricul masini

    va salut din nou fani ai mertanurilor as dori sa va intreb daca poate sa-mi spuna cineva dupa seria sasiului istoricul masini ? precizez ca am cumparat masina circa 2 ani si an carte scrie ca a fost corectat seria motor12027113v0069425/11.06.2002 nr de identificare wdb1241251b428833 nr de omologare acj71k111a21x3/1990 cilindree 2497 d as fi curios de ce s-a schimbat motorul o fi fost benzinar anainte ? motorul actual din ce an ar putea fi ? ma-ar ancanta orice informatie daca e posibil. va multumesc

  • #2
    Istoricul masinii il poti afla doar la reprezentanta ... si asta doar daca masina ta a trecut pe acolo ...

    Dupa decodarea VIN masina ar trebui sa fie :

    250D
    124.125.11/12
    602.912
    2497/90
    Automata in 4 (optionala)


    Tu scrie codul motorului pe care il acum pe masina ... adica ai tot 602.912 pe ea ?



    vin wdb1241251b428833
    whc wdb
    chassbm 124125
    chass_ident 1b428833
    type 124
    subbm1 125

    body 23516

    engine 602912 12 027113

    interior 062
    lights HELLA
    model_idx 0
    odometer
    order_num1 0036802081
    paint1 929

    transmission 722414 03 008445

    Code Текст
    211 AUTOMATIC LIMITED SLIP DIFFERENTIAL (ASD)
    260 TYPE DESTINATION ON TRUNK LID - ELIMINATION
    420 AUTOMATIC TRANSMISSION 4-GEAR
    466 Unknown
    570 FOLDING ARMREST, FRONT
    590 Unknown
    929 Unknown
    062 Unknown
    Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

    Comment


    • #3
      esti sigur ca avea cutie automata ? daca da atunci ar trebui sa aiba toate cablajele necesare nu ? deci ma gindesc ca nu ar fi dificil sa-mi pun o cutie automata.de la ce model sar potrivi? mi se pare un pic cam puturos pe la 90k/h are 2500 r/m.mentionez ca eu circul intre 2000 si 2500 r/m.pina la ce turatie pot sa-l turez? 3000 e mult la mers constant?

      Comment


      • #4
        Daca ai 2.5 de 90 cp



        Ai cuplul maxim intre 2600-3100 rpm si puterea maxima la 4600 rpm


        Iar d cutie automata ... nu le am cu tehnica , dar banuiesc eu ca merge pusa ....
        Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

        Comment


        • #5
          mersi mult de raspuns. deci asta ar insemna ca intre 2500 si 3000 r/m inca nu este fortat motorul ?

          Comment


          • #6
            Salut,

            Pt W124 researcher

            466 CENTRAL LOCKING SYSTEM
            590 GREEN HEAT-INSULATING GLASS, ALL-AROUND, HEATED REAR WINDOW PANE
            929 NAUTICAL BLUE - METALLIC (cod culoare)
            062 CLOTH BLUE (cod culoare interior)

            Am adus si eu completare la codurile de dotare.

            Comment


            • #7
              Uite si eu as fi curios sa alfu raspunsul la intrebarea lui cj-12-lwp (de ce va puneti oare numerele de la masini user in loc sa va puneti numele). Si eu sunt nevoit sa merg cu ea la 3000 de turatii extern ca sa am o viteza de 110-120km/h.

              As vrea sa va intreb si eu daca este turata masina la viteza asta in treapta a 5-a?
              O alta chestie care as dori sa o specific este ca masina a fost 3000 benzina 4matic inainte, dar s-a facut transplantul cat de cat ok tinand cont ca a avut o masina donatoare si fostul proprietar era mecanic. Pana la cardan sunt sigur ca a schimbat tot, acum nu stiu la diferential daca a umblat sau nu.

              Comment


              • #8
                sincer nici nu stiu asa mi-a venit probabil ca eu sunt doar reprezentantul si scriu in numele masini

                Comment


                • #9
                  Mersi se poate inchide

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF