Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Putere maxima becuri

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Putere maxima becuri

    Salutari tuturor!Are,cineva idee care este puterea maxima a becurilor care se pot monta pe w124 250D,acum am Narva H4 de 55w si mi se par cam slabe.
    multumesc anticipat

  • #2
    Ai oglinzile prastie,costa cam 60 euri bucata...

    Comment


    • #3
      Originally posted by corneliu View Post
      Salutari tuturor!Are,cineva idee care este puterea maxima a becurilor care se pot monta pe w124 250D,acum am Narva H4 de 55w si mi se par cam slabe.
      multumesc anticipat
      Salut Poti sa folosesti H4 de 90/ 100w, daca le gasesti in rominia.

      Comment


      • #4
        Originally posted by amg_0001 View Post
        Salut Poti sa folosesti H4 de 90/ 100w, daca le gasesti in rominia.
        Eu nu m-as risca sa pun becuri de putere mai mare,decat cele prevazute in cartea masinii.Daca ai de 55W,atunci alea le folosesti.Gandeste-te,daca iti pui becuri de putere mai mare,90/100W,puterea lor fiind aproape dubla fata de cele originale,risti sa ti se duca releul.Contactele trebuie sa suporte consum mai mare,se vor oxida mai repede,nefacand contact bun se vor incalzi etc.Nu stiu la tine in faruri,daca oglinda este din material plastic sau metal.In orice caz,la w202 este din material plastic,iar ce vreau sa-ti spun este ca,la putere mai mare si caldura emanata de becuri este mai mare si risti sa ti se topeasca oglinzile,daca sunt din plastic.
        W202 elegance / 1.8 benzina,1993

        Comment


        • #5
          Salutare! si eu sunt de aceeasi parere.... eu am w124.... am avut aceeasi problema... iluminatul noaptea foarte slab... Am cumparat becuri de 100W si mai rau am facut. Dupa o luna de zile sau maronit oglinzile din far. Am schimbat oglinzile si am pus becuri normale de 55W. Si sa rezolvat problema!

          Comment


          • #6
            Originally posted by zsolti1981 View Post
            Eu nu m-as risca sa pun becuri de putere mai mare,decat cele prevazute in cartea masinii.Daca ai de 55W,atunci alea le folosesti.Gandeste-te,daca iti pui becuri de putere mai mare,90/100W,puterea lor fiind aproape dubla fata de cele originale,risti sa ti se duca releul.Contactele trebuie sa suporte consum mai mare,se vor oxida mai repede,nefacand contact bun se vor incalzi etc.Nu stiu la tine in faruri,daca oglinda este din material plastic sau metal.In orice caz,la w202 este din material plastic,iar ce vreau sa-ti spun este ca,la putere mai mare si caldura emanata de becuri este mai mare si risti sa ti se topeasca oglinzile,daca sunt din plastic.
            Salut zsolti Ai intrebat puterea maxima a becurilor, care se pot folosi pe masina ta.Eu tiam raspuns conform intrebarii puse,dar daca ai dat un asemenea comrntariu ,ca cel de mai sus, atunci intrebarea nea este , De ce intri pe forum si ceri ajutor la o problema, la care tu ai deja raspunsul. eu foöosesc becuri de 90/100 de prin anii 90 ,si nu mi sau distrus oglinzile la faruri, Am prieteni care au w202 si leam montat aceleasi tip de becuri, masinile au mers intre 18 si 25 de ore incontinu, drumuri de Suedia-----Rominia , dar nau avut nici o problema cu instalatia electrica sau cu oglinda din faruri , Asa ca ramine la aprecierea fiecaruia posesor de masina, sa aleaga ce becuri vrea sa foloseasca . O zi buna in continuare.

            Comment


            • #7
              Originally posted by amg_0001 View Post
              Salut zsolti Ai intrebat puterea maxima a becurilor, care se pot folosi pe masina ta.Eu tiam raspuns conform intrebarii puse,dar daca ai dat un asemenea comrntariu ,ca cel de mai sus, atunci intrebarea nea este , De ce intri pe forum si ceri ajutor la o problema, la care tu ai deja raspunsul. eu foöosesc becuri de 90/100 de prin anii 90 ,si nu mi sau distrus oglinzile la faruri, Am prieteni care au w202 si leam montat aceleasi tip de becuri, masinile au mers intre 18 si 25 de ore incontinu, drumuri de Suedia-----Rominia , dar nau avut nici o problema cu instalatia electrica sau cu oglinda din faruri , Asa ca ramine la aprecierea fiecaruia posesor de masina, sa aleaga ce becuri vrea sa foloseasca . O zi buna in continuare.
              Eu nu am cerut ajutorul nimanui,doar am raspuns ce se poate intampla in cazul in care se pune un bec de putere mai mare.Nu stiu la ce spui tu ca am cerut ajutor,cand initiatorul acestui thread este colegul "corneliu" si nu eu,dar in fine.
              Poti intreba pe oricine care are habar de electricitate,ce se intampla in cazul in care se face o asemenea modificare.Si crede-ma,ca in timp se va vedea rezultatul...
              W202 elegance / 1.8 benzina,1993

              Comment


              • #8
                Salut ,eu am avut tot de 55w albastre si nu vedeam nimic pe asfalt ud,noaptea.Acum am Philips , ceva cu 50 la suta mai multa lumina.Este foarte bine acum ,nu am nevoie deloc de faza lunga.Bineinteles ,oglinzile sunt aproape perfecte.Nu recomand nimanui sa le foloseasca pe cele de 90.Sunt ,,ucigase"pentru cei de pe sens opus ,am patit-o pe pielea mea.Chiar daca sunt farurile bine reglate,la cel mai mic hop ,risti sa-l orbesti pe cel din fata ta si sa-l vezi cum se ,,urca" pe tine .Bafta celor care au asa ceva pe masinile lor ,bafta si celor ce ii intilnesc .Si sa stiti ca eu ,,spun" multe celor pe care ii intilnesc cu asa ceva pe masina si le mai urez si un control RAR de noapte cu amenda maxima.

                Comment


                • #9
                  Salut ! Poate cineva sa-mi spuna ce dimensiuni au boxele pe fata la un Mercedes 124? Merci !

                  Comment


                  • #10
                    Ai fi putut sa dai "Sarci" , dar vad ti-e greu. Erau chiar pe pagina 2 din sectiunea asta.

                    Uite aici :

                    1.


                    2.


                    Ozzy buna !
                    Last edited by w124researcher; 04-26-2010, 14:37 PM.
                    Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF