Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W123 Estate

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W123 Estate

    Salutare tuturor!
    In primul rand, sa ma prezint. Cristi, 22 ani ani, Brasov, student Inginerie Mecanica in focuri cu licenta.
    Conduc de 5 ani, dar pasiunea pentru masini a inceput de mic copil, traiasca tatal meu.
    Am copilarit alaturi de doua W123-uri, o berlina si un break, break-ul fiind marea mea iubire, verde, interior crem cu piele, tin minte si acuma mirosul acelei masini. Din pacate, au zburat din familie, ultimul in 1999. Am atasat si pozele, cea cu break-ul fiind din 1996 si cea cu berlina din 1991, in ambele fiind eu cu parintii.
    In prezent am o Dacia Logan (stiu, criticata de toti, dar pentru mine sufiecienta pentru oras si destul de spatioasa pentru drumetiile foarte dese cu grupul meu de preiteni) si mai impart cu familia un Renault Megane.
    Imi doresc de ceva ani sa achizitionez si sa restaurez un W123 break (break datorita stilului meu de viata, avand nevoie de o masina spatioasa) pentru inceput si eventual, intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat, chiar si un W123 coupe.
    Am atasat aici si nu la sectiunea Mercedesuri de vanzare cele doua linkuri cu masini gasite deoarece sper sa urmeze o discutie mai lunga cu voi pe aceasta tema si eventual sfaturi de achizitie.
    Mentionez ca nu ma grabesc cu achizitia unui astfel de model, am rabdare sa caut unul care sa merite.
    Va multumesc anticipat!
    http://cautare.mobile.ro/vehicule/sh...o&pageNumber=1
    http://mercedes.anunturi-auto.4tunin...-10413406.html
    Attached Files
    Last edited by tomacristi_bv; 04-23-2012, 17:01 PM.

  • #2
    Frumoasa pasiunea. As zice ca cea mai buna motorizare pentru ce spui tu ca iti place ar fi 300D. Chiar este un topic despre acel tur mondial cu un W123 300TD.
    Din pacate taxele pentru un asemenea motor sunt fantastice la noi. Exista varianta cu Bulgaria.
    Sau 200 benzina. Consum mai mare, putere semnificativ mai mare dar probleme majore daca sistemul de aprindere nu functioneaza. Cred ca o cobra in mintile ei cu gaz pe ea ar fi ceva interesant dar stiu ca avand carburator unii colegi au avut probleme cu ele.
    Eu am avut 200 D si e relativ slabut la deal (drumetii).
    Probabil ca ramane 240-ul diesel nu asa bun, puternic si fiabil ca 300-ele dar totusi cu potential si taxe mai mici.
    Iti urez sa gasesti ceea ce cauti si daca se poate sa mai aiba si self leveling suspension functional pe spate.
    E220 cdi W210, 2001

    E320 W210, 1997
    C180 W202, 1994
    W123 200D, 1978 cu inima de W124


    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

    Comment


    • #3
      Ar fi ceva sa gasesc cu suspensia functionala pe spate. Datorita taxelor si eu oscilez intre motorul de 240 diesel si cel de 200 benzina. Ma mai gandeam eu la o treaba, 1800 benzina de pe vre-un W202 donator... asta ramane de vazut

      Comment


      • #4
        Multa electronica si putere "mica". M111.921 nu e fantastic de rapid la demaraj nici pe caroseria W202. Daca mergi in ture cu el scoate ceva caluti dar si consuma. Pe caroseria de W123 T care e si mai grea va fi mai lent.
        Probleme cu adaptarea bordului, etc.
        E220 cdi W210, 2001

        E320 W210, 1997
        C180 W202, 1994
        W123 200D, 1978 cu inima de W124


        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

        Comment


        • #5
          Neatza. Uite, asta nu am stiut-o ca e asa lent, nu am condus nici un w202.
          Ar mai fi OM611 - 220 cdi-ul de pe w202 facelift.
          Cu adaptarea la bord o sa fie chin, asta e adevarat, e putin sado maso treaba.
          Oricum, pana la vre-un implant de motor e cale lunga.
          Ma gandesc asa ca probabil in vre-o trei luni o sa am timp sa gasesc o masina cat de cat oki in care sa merite sa bag bani.

          Comment


          • #6
            Nu e super lent dar avand in vedere ca tendinta de a conduce urban (si chiar si afara) este de conduce undeva pana in 2500 de ture masina nu are cei 122 de CP.
            Un aspect de luat in calcul ar fi cu 220 CDI este ca are 2148 cmc si impozitul nu e foarte diferit de motorul clasic 240 D. Primul in jur la 700 de lei iar al doilea in jur de 900 de lei.
            Cel mai simplu in cazul asta este mergi pe motorul original eventual reconditionat.
            O alta varianta ar fi un motor de W124 de exemplu 250 turbo diesel, montat in locul celui de cobra. Se potriveste perfect. Esti la limita cu impozitul dar ai si putere. Eu am avut pe cobra 240 D motor de W124 200D omologat.
            E220 cdi W210, 2001

            E320 W210, 1997
            C180 W202, 1994
            W123 200D, 1978 cu inima de W124


            Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

            Comment


            • #7
              M-am uitat acuma, am vazut ca sunt doua generatii de 250 TD pe w124, din punct de vedere tehnic, la prima vedere, nu e prea mare diferenta intre ele. Puterea lor ar fi arhi suficienta cred si mai important, nu trebe aduse multe modificari.

              Comment


              • #8
                Originally posted by tomacristi_bv View Post
                Salutare tuturor!
                In primul rand, sa ma prezint. Cristi, 22 ani ani, Brasov, student Inginerie Mecanica in focuri cu licenta.
                Conduc de 5 ani, dar pasiunea pentru masini a inceput de mic copil, traiasca tatal meu.
                Am copilarit alaturi de doua W123-uri, o berlina si un break, break-ul fiind marea mea iubire, verde, interior crem cu piele, tin minte si acuma mirosul acelei masini. Din pacate, au zburat din familie, ultimul in 1999. Am atasat si pozele, cea cu break-ul fiind din 1996 si cea cu berlina din 1991, in ambele fiind eu cu parintii.
                In prezent am o Dacia Logan (stiu, criticata de toti, dar pentru mine sufiecienta pentru oras si destul de spatioasa pentru drumetiile foarte dese cu grupul meu de preiteni) si mai impart cu familia un Renault Megane.
                Imi doresc de ceva ani sa achizitionez si sa restaurez un W123 break (break datorita stilului meu de viata, avand nevoie de o masina spatioasa) pentru inceput si eventual, intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat, chiar si un W123 coupe.
                Am atasat aici si nu la sectiunea Mercedesuri de vanzare cele doua linkuri cu masini gasite deoarece sper sa urmeze o discutie mai lunga cu voi pe aceasta tema si eventual sfaturi de achizitie.
                Mentionez ca nu ma grabesc cu achizitia unui astfel de model, am rabdare sa caut unul care sa merite.
                Va multumesc anticipat!
                http://cautare.mobile.ro/vehicule/sh...o&pageNumber=1
                http://mercedes.anunturi-auto.4tunin...-10413406.html
                Cel verde de pe 4tuning pare mai bun si e si de la tine din brasov!
                Ca si sfaturi pentru achizite:cauta una nelucrata,mai bine cu rugina decat plina de chit,sa aiba motorul original si sa nu fie tiganita(ornamente prinse cu suruburi,interior retapitat,etc)
                Aici poti sa vezi fostul meu w123 http://www.clubmercedes.ro/de-vanzar...+w123+original
                Daca ai nevoie de sfaturi nu ezita sa intrebi!
                Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
                Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
                Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
                Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

                Comment


                • #9
                  Foarte frumos si 123-ul care l-ai avut tu.
                  Cel verde am mici dubii cu el, eventual ma duc zilele astea sa il vad.
                  Daca e cel care l-am avut noi in familie nu merita... Arata exact ca asta, inclusiv interiorul...
                  Dar cel avut de noi a avut un accident urat de tot, masina a fost refacuta dar era toata stramba.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF