Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Aer conditionat pe w123 240d

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aer conditionat pe w123 240d

    S-a inventat asa ceva?Se poate pune?Unde?Cine?

  • #2
    pe w123 se pare ca da ,dar nu stiu de modelul tau 240d....trebuie sa-l intrebi pe dok , citisem de curand un post de-al lui in care zicea ceva de AC pe cobra ...sau chiar mai inainte...
    Ford Transit 2.5d ex
    Mercedes 230 E ex
    Mercedes 200 TE ex
    BMW 320d touring

    Comment


    • #3
      Sunt cobre care au ca optiune AC din fabrica, deci sigur ca se poate pune. Poti cauta in dezmembrari, dar trebuie verificat sa si functioneze.

      Comment


      • #4
        Originally posted by mihnote View Post
        Poti cauta in dezmembrari, dar trebuie verificat sa si functioneze.
        Aici,sau afara?

        Comment


        • #5
          Din cate stiu doar cobrele cu motoare pe benzina au avut optiunea asta. La diesel-uri nu stiu sa fi existat.

          Comment


          • #6
            este si pe diesel si pe 4 cil si pe 5 cil,si originala si pusa ulterior tip DIAVIA sau altceva...e foarte rar si greu de gasit...

            Comment


            • #7
              Originally posted by DMIHNEA View Post
              este si pe diesel si pe 4 cil si pe 5 cil,si originala si pusa ulterior tip DIAVIA sau altceva...e foarte rar si greu de gasit...
              exista 240d in 5 cil?

              Comment


              • #8
                Se poate adapta o instalatie de aer conditionat de la o alta masina de exemplu cielo sau opel sau logan...un mester mai istet poate sa iti puna alea pe acolo,trebuie pus compresorul si legat cu o curea de rolele din fata masinii si...am inteles ca se poate.Stiu pe un nene care are motor de cobran la un vw transporter de ce nu s-ar putea o instalatie de AC de cielo la un cobranescu?

                Comment


                • #9
                  Ultima Achizitie a lui Dok (200dw123) are ac nativ de unde deducem ca au existat cobre diesel cu ac. La mine la pravalie am la reparat un 240d cu climatizae automata (resturi din climatizre ) , deci exista si pe 240. Parerea mea : este mai mare daraua sa te apuci sa adapteziezi un ac de la alta masina ca nu are cum sa iti reueasca.Este greu sa montezi una care este pentru acelasi model ,daramite sa improvizezi alta.
                  Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

                  Comment


                  • #10
                    Dap... pe la noi cam curg cobrele cu optziuni...

                    Comment


                    • #11
                      Uite ce mi-a scris un neamt (de fapt cred ca e austriac dupa nr de tel):

                      Hello, yes we have a complete Klimaanlage for a MB W123 240d.
                      The price is Euro 700,-- with 3. months garantie and invoice! If you have interest you can call me under this number: 0043664/5574276

                      Succes!

                      Comment


                      • #12
                        Ce ai facut pana la urma?L-ai sunat?Vine instalatia?De unde l-ai gasit pe austriac?

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by bulgaru View Post
                          exista 240d in 5 cil?
                          W123_240 D_4 cilindri
                          W123_300 D_5 cilindri
                          W124_250 D_5 cilindri
                          W124_300 D_6 cilindri
                          .. ________ ..
                          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                          (Oo\==/oO)
                          ..U...............U.
                          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                          Comment


                          • #14
                            sa ezista si w123 cu 6 cil-300d,il vazui personal live,il are un forumist aici(forum stellecadenti),dar e un model USA...

                            Comment


                            • #15
                              AC-urile la cobre sunt destul de rare.
                              Eu am cumparat asta-vara o instalatie completa cu 400 euro. Este voluminoasa, presupune inlocuirea intregului sistem de aerisre din bord ( adica ramane numai coaja ) si a instalatiei electrice , plus modificari in compartimentul motor, - montaj compresor, vaporizator, ventilator, o noua fulie, alt termostat si inca unele.
                              Pentru partea electrica sunt putini care se pricep. Eu am gasit pe cineva, pot sa-l recomand, dar trebuie instalatia electrica originala, altfel nu stiu daca se poate adapta - de fapt nu cred.
                              Apoi mai este problema cu agentul frigorific. Imi scapa acum codurile dar in esenta Cobra folosea freon care nu prea se mai gaseste si nu stiu sigur daca se poate baga ceea ce se gaseste acum.
                              Eu am avut niste probleme cu masina pe care nu le-am rezolvat inca datorita altor prioritati dar sper ca in primavara sa-mi montez aerul
                              Am un 123-300D
                              In cazul in care mai prezinta interes am sa va tin la curent.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF