Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cum se regleaza caseta de directie, grupul?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum se regleaza caseta de directie, grupul?

    Salutari!
    Se poate regla(remedia) jocul din caseta? Am umblat eu la surubul de pe ea. Daca desfaceam prea mult, jocul disparea total, dar volanul mergea foarte greu. Am ajuns la un compromis intre joc si rigiditate dar tot nu sunt multumit. Mai ales ca la viraj stanga-total, se aud niste troznituri. De ce?Huruitul grupului duferential se poate remedia cumva? Ma refer la w116.Multumesc!

  • #2
    Originally posted by Niko View Post
    Salutari!
    Se poate regla(remedia) jocul din caseta? Am umblat eu la surubul de pe ea. Daca desfaceam prea mult, jocul disparea total, dar volanul mergea foarte greu. Am ajuns la un compromis intre joc si rigiditate dar tot nu sunt multumit. Mai ales ca la viraj stanga-total, se aud niste troznituri. De ce?Huruitul grupului duferential se poate remedia cumva? Ma refer la w116.Multumesc!
    La caseta nu stiu ce e de facut, in schimb la unele grupuri stiu da daca le desfaci, din interior poti sa mai micsorezi distanta dintre rotile alea dintzate strangandule una catre alta, oricum huruitul grupului nu va disparea in totalitate si mai poate fi si din cardan, flansa, eventual cutie...
    1982 Mercedes w123 240D
    1992 Mercedes w124 200D

    Comment


    • #3
      Niko baga un ulei nou in grup cu nitel metbond si ii trece o perioada !
      `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

      now - bicicleta !

      0744 239 949

      WEB
      http://garajautodiag.blogspot.com

      Comment


      • #4
        Originally posted by Niko View Post
        Salutari!
        Se poate regla(remedia) jocul din caseta? Am umblat eu la surubul de pe ea. Daca desfaceam prea mult, jocul disparea total, dar volanul mergea foarte greu. Am ajuns la un compromis intre joc si rigiditate dar tot nu sunt multumit. Mai ales ca la viraj stanga-total, se aud niste troznituri. De ce?Huruitul grupului duferential se poate remedia cumva? Ma refer la w116.Multumesc!
        Daca ai ajuns la acel compromis ,de care vorbesti, si nu esti multumit, caseta are uzuri asa de mari incat nu mai poate fi reglata .
        Grupul diferential se poate regla dar iti trebuie un meserias care sa stie ce sa faca, si mai ales sa aiba instrumentarul necesar unui reglaj de finete .

        Comment


        • #5
          Daca s-a circulat mult cu grupul nereglat poti sa-ti iei adio de reglat pentru ca uzurile aparute in dinti vor fi atat de mari incat va urui la fel. Ca sa scapi 100% de acel zgomot ai nevoie de un diferential in stare foarte buna, altfel nu vei face decat sa diminuezi uruitul. Acel uruit poate sa mai vina si din rulmentii de la roti.

          In ceea ce priveste problemele de directie as vrea sa va intreb daca nu ar trebui luata in calcul si o defectiune a pompei servo? Stiu pe cineva care avea aceleasi simptome, a schimbat 2-3 casete si in cele din urma prin schimbarea pompei servo a rezolvat buba.

          Comment


          • #6
            .

            Verifica si nivelul uleiului din servo .O zi buna.

            Comment


            • #7
              Originally posted by lenyn View Post
              Verifica si nivelul uleiului din servo .O zi buna.
              Si filtrul .Tot o zi buna !.

              Comment


              • #8
                Imi puteti spune si mie unde e filtrul de ulei pe servo la mercedes 123? tin sa va anunt ca am motor de w 124, cauciucuri de 205/55/16 si am impresia ca merge putin cam greu directia si as schiimba filtrul ca dupa ce am schimbat uleiul parca merge mai usor o idee.

                Comment


                • #9
                  Poi la motorul de W123 este in interiorul pompei servo. Este posibil ca acesta sa lipseasca cu desavarsire ca si in cazul meu. Am verificat azi.

                  Comment


                  • #10


                    Ulei ATF typ A suffix A , cod 236.2

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Dj Sky View Post
                      Imi puteti spune si mie unde e filtrul de ulei pe servo la mercedes 123? tin sa va anunt ca am motor de w 124, cauciucuri de 205/55/16 si am impresia ca merge putin cam greu directia si as schiimba filtrul ca dupa ce am schimbat uleiul parca merge mai usor o idee.
                      La motorul de W124 pompa servo se afla tot cam in acelasi loc ca la cel de W123, difera forma. Codul filtrului este H85(producator MANN).
                      Attached Files
                      Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

                      Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF