Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Trepidatie caroserie, solutii???

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trepidatie caroserie, solutii???

    Am fost si eu pe A3 intre Cluj si Turda si am observat 2 lucruri ciudate. Dupa 120 km/h incepe masina sa trepideze foarte tare, ca si cum ar fi ovalizat vre-un cauciuc dar ciudat e ca miscarea de trepidatie nu e de de la stanga la dreapta si invers ci parca mai mult fata spate, sau cel putin asa mi se pare. Nu am observat nimic defect la directie, volanul nici nu misca, chiar daca trepida nu se simtea absolut nimic. Rotile au fost centrate in toamna cand am pus de iarna.
    As vrea sa rezolv urmatoarele, cu ce sa ma apuc si unde sa caut si sa fac verificari?
    1. De ce trepideaza?
    2. De ce trage putin stanga cand calc frana
    3. Ar putea suna planetara pe spate, ceva ca si cum ar bate toba sau o bucsa? tin sa va anunt ca bucsele au fost verificate si capetele de bara si toba si nu bate nimic. Poate suna planetara si nu cumva ea fac masina sa trepideze?

  • #2
    Cred ca trebuie verificata puntea spate. Nu sunt mecanic, dar din experienta pot spune ca acolo e buba.

    Comment


    • #3
      Originally posted by Dj Sky View Post
      Am fost si eu pe A3 intre Cluj si Turda si am observat 2 lucruri ciudate. Dupa 120 km/h incepe masina sa trepideze foarte tare, ca si cum ar fi ovalizat vre-un cauciuc dar ciudat e ca miscarea de trepidatie nu e de de la stanga la dreapta si invers ci parca mai mult fata spate, sau cel putin asa mi se pare. Nu am observat nimic defect la directie, volanul nici nu misca, chiar daca trepida nu se simtea absolut nimic. Rotile au fost centrate in toamna cand am pus de iarna.
      As vrea sa rezolv urmatoarele, cu ce sa ma apuc si unde sa caut si sa fac verificari?
      1. De ce trepideaza?
      2. De ce trage putin stanga cand calc frana
      3. Ar putea suna planetara pe spate, ceva ca si cum ar bate toba sau o bucsa? tin sa va anunt ca bucsele au fost verificate si capetele de bara si toba si nu bate nimic. Poate suna planetara si nu cumva ea fac masina sa trepideze?
      -Verifica roata din dreapta mai mult ca sigur ca nu tine frana pe ea la fel de bine ca pe stanga

      Ridic-o pe elevator si ia si trage de rotile din spate /fata si vezi pe unde ai vre-u joc posibil sa ai ceva slab in articulatii

      Comment


      • #4
        .

        Trepidatiile apar cand masina e pe liber sau cand o accelerezi?Eu am avut o problema cam la fel si a fost de la primul segment de cardan.Avea joc.

        Comment


        • #5
          Trepidatiile apar la anumite turatii si la viteza mare. Franele banui si eu ca nu prind egal, cel putin dreapta spate nu prinde numai la franare puternica. Jocuri in articulatii nu am deloc, in schimb suna ceva pe spate cand dau prin gropi ca si cum ar batea bratul dar bucsele nu au gram de joc, verificate fiecare cu levierul. Poate sa sune si sa bata planetara???

          Comment


          • #6
            .

            De regula planetara , chiar si rulmentul intermediar ,nu bat decat cand masina e pe liber , in sarcina nu se aude.Verifica planetarele.Vezi daca au joc.Daca ai burdufurile intregi.Mai uitate si la prinderea planetarei de roata-surubul se 13 =am avut o broblema cu el.O zi buna.

            Comment


            • #7
              Ceva discuri de frana ori tamburi ovalizati.
              Ai grija cum te comporti cu copii tai fiindca ei iti vor alege azilul.

              Comment


              • #8
                Un coleg de al meu cu un bwm 320 a patit acum 3 luni intre 110 km si 140km incepea sa i tremure si a schimbat cauciucurile,acum 2 zile ieram pe autostrada venetia/milano cu un furgon ford si la fel a inceput volanul sa aiba un tremurat dar nu foarte tare abia sesizabil de la 110 pana la 135km si au schimbat cauciucurile acum merge bine asta mi sa intamplat mie si ce mi a povestit colegul de munca acum vezi si tu pot sa fie si cauciucurile,pe furgon cauciucurile aveau vreo 35 000km iar pe bmw vreo 40 000km asta ca sa ti faci o parere
                dany

                Comment


                • #9
                  Si taicameu a patit la fel. Ii tremura masina in draci, dar lui la viteze mai mici pana prindea viteza. A schimbat cauciucurile si nu a mai facut. Merita incercat si asta. Este posibil ca daca ai circulat cu directia varza sa se fi uzat neuniform cauciucurile si atunci sa apara aceste trepidatii in caroserie.

                  Comment


                  • #10
                    Si asta , si e posibil sa se fi rupt sarmele /panzele in ele ( cauciucuri ) si sa fie deformate ,asa cu ochiul liber nu se vede nimic ,dar puse pe masina de echilibrat i-si dau in vileag defectele

                    Comment


                    • #11
                      Da uite ca acuma imi amintesc ca taicameu a patit in ambele feluri. Cand ii mergea spatele in toate directiile la viteze mici era din cauza sarmelor, iar cand era in fata miscarea din cauza cauciucurilor uzate neuniform.

                      Comment


                      • #12
                        Ai verificat si tirantii sa nu aibe joc, posibil sa fie si de acolo, sau verifica rulmentul intermediar sa nu fie cauciucul rupt copt....la o echilibrare roti mekanicul de acolo iti poate spune daca au joc sau sunt lovite jantele sau cauciucurile sunt deformate

                        Comment


                        • #13
                          .

                          De curiozitate zi-ne si noua care a fost problema.Multumesc , o zi buna.

                          Comment


                          • #14
                            Am schimbat cauciucurile, am pus de vara, trepidatia a ramas... Jocul la planetara cauzeaza sunetele ciudate pe spate, si trasul spre stanga in franare e deoarece nu mai prinde frana uniform, am pus frana pe pavaj si spre uimirea mea cu placute noi puse de 500-1000 de km si aerisita instalatia dreapta prinde numai daca apas tare pedala. Cat despre trepidatii tin sa cred ca sunt de la tampoanele de la motor, sunt cam gata si cand acesta se forteaza, transmite trepidatii in caroserie. Pe aceasta cale va anunt ca cumpar 2 tampoane in stare buna/perfecta de w 124 si arcuri fata/spate in apele lor de w 123. Dau un ban in plus dar sa fie marfa de calitate... Relatii la tel. 0744.830.843

                            Comment


                            • #15
                              Stanga-Dreapta .

                              Ai pus placute noi, dar pistonasele care actioneaza franele le-ai curatat, spalat ?.Dupa zeci de mii de km. e o mizerie acolo, si daca mai ptrunde apa, prinde rugina si se intepenesc sau merg foarte greu .

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF