Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Resurcitare cobra W123

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Resurcitare cobra W123

    Dragi colegi, am nevoe de ceva sfaturi. Am un W123 din 82 300D pe care l-am radiat la cerere de vreo 2 ani ,acu problema e ca as vrea sa o folosesc din nou. M-am gandit sa ii schimb motorul cu unul de 200D ,ca nu am nici o sansa cu motorul asta si vreu sa ii montez centuri pe spate ca sa pot sa leg scaunele pentru copii. Inainte de toate astea vreu sa ii scot un rand de numere rosii pentru ca o sa am nevoe mare de masina imediat ce ajung in Romania. Daca puteti sa imi spuneti, care sunt procedurile de obtinere a numerelor ?Cred ca nu mai e nevoe de ITP, dar cum fac cu asigurarea?Se poate face numai pe o luna ? Ce alte cheltuelei mai intervin? Vi s-a intamplat vreodata sa va opreasca politia si sa verifice seriile motorului ? Multumesc mult , sa ne auzim cu bine!

  • #2
    Salut, din amintirile mele, stiam ca se face iar identificare, rca pe 6 luni si tot tacamul ca la o inmatriculare noua, inclusiv itp... nu vreau sa te informez gresit, cel mai bine ar fi sa intrebi la inmatriculari si la finante sa afli exact detaliile, dar am senzatia ca te va ajunge, cu tot cu omologare cam cat o cobra bunisoara
    forumist tacut

    Comment


    • #3
      In prima faza vreau sa imi scot un rand de numere rosii, la terminarea lor vreu sa lucrez la caroserie si abia dupa aceea daca decid ca o reanmatriculez o sa am nevoe de un alt motor sau o pot lasa in asteptare pana in 2015. Deci daca stie cineva ce trebue sa fac ca sa imi scot numere rosii?

      Comment


      • #4
        Dacã nu stai mult în țarã, scoate numere roșii, cu care poți circula 1 lunã. Dacã ai numere roșii merge sã-ți faci și asigurarea doar pe o lunã.

        Dacã o înscrii și îi faci și re-omologare motor cred cã e prea mare bãtaie de cap și nu se meritã, mai bine iei una cât de cât bunã cu care sã te plimbi câteva luni, și îți rãmâne dupã aia de piese.
        ...

        Comment


        • #5
          Ok, merci mult. Pentru numerele rosii e nevoe de ceva inspectie tehnica(ITP)? Sau se iau efectiv de la politie.?

          Comment


          • #6
            Din câte îmi amintesc eu ți le dau fãrã ITP.
            ...

            Comment


            • #7
              Ceva imi este neclar in povestea asta...

              Masina aceasta a mai fost inmatriculata in Romania?

              Daca a mai fost, din cunostintele mele nu se pot scoate numere rosii. A trecut ceva vreme de cand am scos eu numere rosii, dar nu am auzit sa se fi schimbat regulamentul...

              Daca masina e adusa de afara ai nevoie de cartea de identitate (Brief, Targa sau cum o fi...) in original (+ talon?), traducerea cartii de identitate, contract de vanzare cumparare si cam atat. Asigurarea se face pe 1 luna (perioada de valabilitate a numerelor). Nu este nevoie de ITP de Romania nici de inspectie tehnica valabila din tara de origine a masinii (la o inmatriculare in Romania oricum iti fac cei de la RAR inspectia tehnica in vederea inmatricularii).
              Last edited by dan500se; 06-12-2012, 10:12 AM.
              W123 280E Blue Green Metallic

              W126 280SE Champagne Metallic
              W126 280SE Black Blue Metallic
              W126 500SE Lapis Blue Metallic
              W126 500SE Midnight Dark Blue

              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

              Comment


              • #8
                Da, masina a fost inmatriculata in Romania si radiata acu 2 ani. Sper sa nu fie asa cum zice Dan,eu din cate stiu se pot scoate numere rosii.

                Comment


                • #9
                  Obtinerea numerelor provizorii

                  Care sunt pasii pentru obtinerea numerelor rosii sau a numerelor de inmatriculare provizorii.

                  In cazul in care am achizitionat o masina de cativa ani din UE, primul pas este acela de a traduce actele masinii si eventual a facturii.

                  Este important sa gasim un traducator autorizat de Ministerul Justitiei care sa stampileze documentele traduse.

                  Pretul pentru o traducere de acte este undeva intre 30-50 lei. In aceiasi bani se vor oferi 2-3 copii legalizate ale traducerii.

                  Urmatorul pas este acela de a plati la CEC Bank o chitanta in valoare de 13 lei reprezentand taxa circulatie provizorie.

                  Urmatoarea mutare este asigurarea RCA pentru o luna, cat se emit numerele provizorii. Pretul unui RCA pe o luna incepe de la 55-60 lei in functie de firma de Asigurari.

                  Mai exista o taxa catre primarie, taxa autorizare provizorie de circulatie, in valoare de 8 lei in cazul Municipiului Cluj-Napoca.

                  Pasul urmator este mersul la Politie pentru obtinerea numerelor provizorii.

                  La Politie se va depune un dosar ce va trebui sa contina:
                  - certificatul de inmatriculare al masinii in original si in copie
                  - traducerea legalizata a acestuia
                  - chitanta de 8 lei reprezentand taxa de autorizare provizorie a circulatiei de la Primaria Municipiului Cluj-Napoca
                  - chitanta de 13 lei reprezentand taxa circulatie provizorie de la CEC Bank
                  - copie dupa asigurarea RCA
                  - copie dupa factura
                  - copie dupa Certificatul de inmatriculare al firmei pentru persoana juridica
                  - traducerea legalizata a facturii
                  - copie dupa buletinul de identitate a persoanei ce a achizitionat automobilul sau delegatului firmei in cazul persoanelor juridice
                  - anexa 677 – Protectia datelor cu caracter personal
                  - delegatie pentru persoana din firma ce este delegata pentru inmatricularea provizorie
                  - cerere catre comandantul Politiei pentru eliberarea unei autorizatii de circulatie provizorie

                  Ajuns la servicul de Inmatriculari inarmeaza-te cu rabdare, trebuie sa iei un bon de ordine care te va ajuta sa stii cat mai ai de asteptat.

                  La ghiseu se va achita doar contravaloare placutelor de inmatriculare, adica 40 de lei. Nu exista varianta cu numere preferentiale .

                  Din informatiile pe care le avem se pot achizitiona 3 seturi de numere provizorii pentru cate 30 de zile fiecare pentru un autoturism.

                  Autorizatia provizorie de circulatie este valabila doar pe teritoriul Romaniei pentru o perioada maxima de 30 de zile.

                  Documentele necesare inmatricularii vehicolului se vor depune cu 5 zile inainte de expirarea termenului de valabilitate al autorizatiei provizorii.


                  Sursa:



                  Cat despre numerele rosii de la masini inmatriculate in prealabil... Suna la serviciul de inmatriculari arondat zonei de domiciliu... Ce-i sigur e sigur...
                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • #10
                    Dane,.. merci mult inca odata, m-ai lamurit pe deplin.Mai rar vezi asa o informatie completa. Vreau totusi sa imi pun centuri de siguranta pe spate (ca sa prind scaunele copiilor) ,va rog frumos daca poate cineva sa ma sfatueasca ,care sunt pasii si daca pot sa folosesc o pereche de centuri de fata de cobra?

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by florin man View Post
                      ... imi pun centuri de siguranta pe spate (ca sa prind scaunele copiilor) ,va rog frumos daca poate cineva sa ma sfatueasca ,care sunt pasii si daca pot sa folosesc o pereche de centuri de fata de cobra?
                      E absolut simplu de montat. Se pun centuri de W123 (Cobra) spate originale (am eu un set daca te ajuta... http://www.clubmercedes.ro/vand-cate...2.html?t=25972 ).

                      Ai locasurile suruburilor gata facute (teoretic).

                      Pentru info suplimentar, daca vrei, suna-ma la 0744 694 284 pentru ca nu o sa mai intru pe net pana diseara.

                      Bafta.
                      Last edited by dan500se; 06-12-2012, 14:18 PM.
                      W123 280E Blue Green Metallic

                      W126 280SE Champagne Metallic
                      W126 280SE Black Blue Metallic
                      W126 500SE Lapis Blue Metallic
                      W126 500SE Midnight Dark Blue

                      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF