Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

rog ajutor diferentiere model faruri la w 123.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • rog ajutor diferentiere model faruri la w 123.

    salut,sunt un pic cam nou in mbf ,rugamintea mea este de a ma ajuta intr-o pb
    .Am vazut ca la w 123 exista faruri rodunde si faruri patrate....cum au fost ca si modele? pe ani sau variante europene si americane.
    multumesc
    Am vazut ca la noi predomina varianta cu faruri patrate.
    ex in foto
    Attached Files

  • #2
    La noi predomina varianta W123 cu faruri rotunde .
    Varianta cu faruri dreptunghiulare a intrat in fabricatie din septembrie 1982 .

    Detalii aici :



    Pentru piata nord americana sau introdus modele W123 echipate cu motoare mai puternice , bare de protectie fata/spate proeminente , accesorii full option , ex : ac , geamuri electrice , etc .

    Comment


    • #3
      multumesc ,mult

      de 2 saptamini a intrat in posesia unui w 123 ,luat din nevoie de a 2 masina intr-un pret mic ,si singura masina ok la bani mai putini a fost acest w 123 care dupa spusele exului prop are 200000 reali,si sincer am inceput sa ma indragostesc de acesta masina.as vrea totusi sa imi las un pic amprenta asupra ei ,dar in limitele originalitatii.ea este din 82 ,240 d si are faruri dreptunghiulare.dar as vrea sa ii pun rorunde.
      imi poti spune o parere asupra acestor faruri...
      crezi ca dau mai bine rorunde? atasez foto cu masina
      multumesc
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Prima oara au iesit cu faruri rotunde dupa care sau gandit sa faca un "face-lift" si au pus faruri patrate ,dupa ani nu stiu exact anu in care a inceput schimbarea , fara coupe coupeurile au venit cu faruri patrate si bari fara cauciuc pe bari la berline parca era dupa motorizare sau optiuni cat e mai smechera avea si barile fara cauciucu ala in lateral sau ceva de genu.
        Perfection is everything , Perfection is Mercedes-Benz` !!!

        Comment


        • #5
          Bine ai venit! Masina ta seamana foarte bine cu a mea,sa ai noroc la ea.
          Daca te intereseaza faruri rotunde,am eu un set originale in stare buna. Accept si schimb cu ale tale daca vrei.

          Comment


          • #6
            Originally posted by zoldan_zoldan View Post
            de 2 saptamini a intrat in posesia unui w 123 ,luat din nevoie de a 2 masina intr-un pret mic ,si singura masina ok la bani mai putini a fost acest w 123 care dupa spusele exului prop are 200000 reali,si sincer am inceput sa ma indragostesc de acesta masina.as vrea totusi sa imi las un pic amprenta asupra ei ,dar in limitele originalitatii.ea este din 82 ,240 d si are faruri dreptunghiulare.dar as vrea sa ii pun rorunde.
            imi poti spune o parere asupra acestor faruri...
            crezi ca dau mai bine rorunde? atasez foto cu masina
            multumesc
            Te felicit pentru achizitie ! .
            Din ce se vede in poze , masina pare in mintile ei .
            In ceea ce priveste farurile , e chestie de optiune personala . Mie imi plac mai mult farurile dreptunghilare .
            Tu decizi , ce si cum .

            Comment


            • #7
              Iar daca vrei sa-ti lasi un pic amprenta asupra ei , incearca cu asa ceva si o sa vezi ce iese :

              Comment


              • #8
                Originally posted by nstoe View Post
                Iar daca vrei sa-ti lasi un pic amprenta asupra ei , incearca cu asa ceva si o sa vezi ce iese :

                zi un pret

                Comment


                • #9
                  Misto BBS-urile,seamana cu ce am pus eu pe cobra mea:



                  Uploaded with ImageShack.us

                  Comment


                  • #10
                    He, he, as vrea eu sa am asa ceva. Oricum nu le-as vinde.
                    Pozele sunt luate de pe net, pentru exemplificare.

                    Tot pe acolo vei gasi daca vrei sa cumperi neaparat.
                    Last edited by Luxian; 02-07-2012, 12:03 PM.

                    Comment


                    • #11
                      foarte frumos cobranu si ingrijit din ce se vede . Cauciucurile pe bari , stiu ca nu s-au pus la modelele americane si tot la ei exista si alt tip de faruri

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by zoldan_zoldan View Post
                        de 2 saptamini a intrat in posesia unui w 123
                        Abia acum am observat ... E fosta maşină a colegului Sechi. Îmi pare bine s-o văd în continuare pe forum. N-ai făcut o achiziţie rea, deloc. Are cutie în 5 trepte, o raritate la motorul 240D, de fapt la toată seria ! La vremea când a fost scoasă la vânzare, eu eram în căutare de W123 coupe, şi mi-a părut rău că nu e coupe, o luam urgent ...
                        Eu zic să nu te arunci foarte tare la schimbări radicale de look, eventual nişte detalii fine, dacă tot zici că vrei să-ţi laşi amprenta pe ea. Eu nu i-aş schimba nici farurile, dar asta e deja o părere subiectivă ...
                        Îţi doresc milionul de km la bordul ei, să ai parte de ea fără evenimente !
                        Lord W126 500SE -> 2.5D
                        Lady W123 230C -> 240D
                        W124 -> 200D
                        W208 CLK200 -> 2.0

                        W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                        Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                        Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF