Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Oare pot pune roti pe 17 ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Probabilitatea de a atinge muchia pasajului roţii din faţă când urci o bordură cu roţile virate este maximă. Am văzut multe W 126 cu aripile din faţă destul de urât deformate de jenţi cu diametrul majorat. Una din posibilităţile de a contracara această perspectivă - cea mai bună- este montarea unor înălţătoare sub arcuri. Alta este aceea de a reduce dimensiunea talonului anvelopelor folosite, dar jenţile devin mai expuse la deformări şi riscul de a "ciupi" anvelopa creşte considerabil. Vei pierde puţin din vigoarea demarajului, şi vitezometrul te va "minţi" indicând o viteză mai mică decât ai în realitate.
    Eu aş rezista tentaţiei de a "ameliora" estetica acestui model, care a fost gândit pentru un anumit segment de piaţă, fiind vârful de gamă la acea vreme şi exprimarea tehnică a luxului şi sobrietăţii. Caracterul sportiv- pe care cred că l-ai observat şi tu în mod concret- nu este trădat prin nici un element de design. Pur şi simplu unele modele, şi W 126 se încadrează mai bine ca oricare în această categorie, nu se pretează la tuning că tentă sportivă.

    Comment


    • #17
      Originally posted by Nelu Patrascu View Post
      Una din posibilităţile de a contracara această perspectivă - cea mai bună- este montarea unor înălţătoare sub arcuri.
      Daca se monteaza niste tampoane intre spirele arcurilor nu vor fi afectate telescoapele? Adica ele trebuie sa adopte o alta pozitzie...zic eu diferita de cea care a gandit-o constructorul.
      Intreb fiindca si eu m-am gandit la lucrul acesta.
      http://www.caesaralexandru.wordpress.com

      Comment


      • #18
        Originally posted by Demiurgos View Post
        Daca se monteaza niste tampoane intre spirele arcurilor nu vor fi afectate telescoapele? Adica ele trebuie sa adopte o alta pozitzie...zic eu diferita de cea care a gandit-o constructorul.
        Intreb fiindca si eu m-am gandit la lucrul acesta.
        Nu sant tampoane intre spirele arcului, ci sant inaltatoare puse la capat de arc.
        Sant fabricate special pt. inaltare, si se comercializeaza in 3 marimi diferite de grosime (9mm, 14mm, si 19mm), costa aprox. 20 RON/buc, si arata asha...
        .. ________ ..
        o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
        (Oo\==/oO)
        ..U...............U.
        Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
        http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

        Comment


        • #19
          Originally posted by pulmann View Post
          Nu sant tampoane intre spirele arcului, ci sant inaltatoare puse la capat de arc.
          Sant fabricate special pt. inaltare, si se comercializeaza in 3 marimi diferite de grosime (9mm, 14mm, si 19mm),[/IMG]
          Indiferent ce sunt au finalitatea de a modifica o dimensiune data de constructor: lungimea de telescopului in pozitia normala. Daca inaltatorul are 3 cm si arcul se inalta cu 3 cm atunci si telescopul va sta altfel... cu 3 cm mai intins. Asta nu afecteaza cu nimic modul si timpul lui de functionare?
          P.S. Multumim pentru informare. Nu aveam idee ca exista asa ceva. Intreb doar daca chiar nu afecteaza cu nimic, fiindca ma tenteaza!
          http://www.caesaralexandru.wordpress.com

          Comment


          • #20
            Originally posted by Demiurgos View Post
            Indiferent ce sunt au finalitatea de a modifica o dimensiune data de constructor: lungimea de telescopului in pozitia normala. Daca inaltatorul are 3 cm si arcul se inalta cu 3 cm atunci si telescopul va sta altfel... cu 3 cm mai intins. Asta nu afecteaza cu nimic modul si timpul lui de functionare?
            P.S. Multumim pentru informare. Nu aveam idee ca exista asa ceva. Intreb doar daca chiar nu afecteaza cu nimic, fiindca ma tenteaza!
            Telescoapele au si ele o marja de suportabilitate a lungimii, si sant convins ca cei ce fabrica aceste tampoane (inaltzatoare) au tzinut cont de acest lucru mai ales cand au conceput cel mai gros inaltzator , de doar 19 mm, si nu mai mare de atat.
            .. ________ ..
            o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
            (Oo\==/oO)
            ..U...............U.
            Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
            http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

            Comment


            • #21
              Deci daca montez asa ceva pe o cobra break ce diametru maxim pot avea rotile nou montate? Nu apare subvirarea in cazul asta? Multumesc!
              http://www.caesaralexandru.wordpress.com

              Comment


              • #22
                Originally posted by Demiurgos View Post
                Deci daca montez asa ceva pe o cobra break ce diametru maxim pot avea rotile nou montate? Nu apare subvirarea in cazul asta? Multumesc!
                Normal W123 break are anvelope 195/70 R 14 (Diametru 628,6 mm), dar cu tampoanele vei putea pune linishtit 195/70 R 15 (Diametrul 654,0 mm).
                In acest caz; cand kilometrajul va arata ca ai viteza de 100 km/h, in realitate vei avea 104 km/h.
                Last edited by orca; 12-02-2008, 21:13 PM.
                .. ________ ..
                o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                (Oo\==/oO)
                ..U...............U.
                Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                Comment


                • #23
                  Adica macar ceva mai mare nu am sanse? Ca sa am si eu o viteza macar cu 10% mai mare...e si mai usor de calculat!
                  http://www.caesaralexandru.wordpress.com

                  Comment


                  • #24
                    Majorarea peste măsură a diametrului roţilor conduce la micşorarea cuplului la roată şi motorul nu mai este în stare să sustină creşterea vitezei în ultima treaptă a cutiei de viteze. Atenţie deci, s-ar putea să constaţi că trepta a 4-a sau a 5-a, depinde câte ai, să nu te mai ajute să menţii viteza maximă avută anterior. Probabil se va produce şi o uzură mai mare a danturii pinioanelor din diferenţial şi cutie.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Demiurgos View Post
                      Adica macar ceva mai mare nu am sanse? Ca sa am si eu o viteza macar cu 10% mai mare...e si mai usor de calculat!
                      Dupa cum spune si colegul Nelu Patrascu, care ti-a si explicat motivul principal de ce nu este indicat anvelopa mai mare, nici cei de la Mercedes nu au omologat pe W123 break anvelope mai mari de 195/70 R 15.
                      .. ________ ..
                      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                      (Oo\==/oO)
                      ..U...............U.
                      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                      Comment


                      • #26
                        Multumim pentru raspunsuri. Raman dator...
                        http://www.caesaralexandru.wordpress.com

                        Comment


                        • #27
                          Diferente jante/anvelope

                          Originally posted by Nelu Patrascu View Post
                          Majorarea peste măsură a diametrului roţilor conduce la micşorarea cuplului la roată şi motorul nu mai este în stare să sustină creşterea vitezei în ultima treaptă a cutiei de viteze. Atenţie deci, s-ar putea să constaţi că trepta a 4-a sau a 5-a, depinde câte ai, să nu te mai ajute să menţii viteza maximă avută anterior. Probabil se va produce şi o uzură mai mare a danturii pinioanelor din diferenţial şi cutie.
                          Va salut domnilor.

                          Urmeaza sa montez pe un W202 , C200, an 1995, benzina jante pe 17" (Imi cer scuze pentru invadarea sectiuni W126...)
                          Stiu ca aceasta masina a iesit din fabrica cu roti 195/65/15

                          Eu vreau sa pun 225/45/17 fata si 235/45/17 spate,
                          Jantele care urmeaza sa le pun sunt originale Mercedes, sunt AMG si au 7,5J x17 ET 35 fata si 8,5Jx17 ET 30 spate

                          Circumferinţă anvelopă 1993,34 mm la 195/65/15
                          Circumferinţă anvelopă 1992,71 mm la 225/45/17
                          Circumferinţă anvelopă 2020,98 mm la 235/45/17


                          Raza rulare anvelopă 317,25 mm la 195/65/15
                          Raza rulare anvelopă 317,15 mm la 225/45/17
                          Raza rulare anvelopă 321,65 mm la 235/45/17

                          Dat fiind ca diferentele diamentrelor finale ale rotii sunt aproape insesizabile intre roata originala si cele care vor fi puse am urmatoarele intrebari:

                          Vor fi afectate capacitatile masini?

                          Vor fi afectate cutia respectiv diferentialul?

                          Vor fi afectate articulatiile, suspensii, etc ?

                          Cand spun afectate ma refer la ceva major, ingrijorator...
                          -este normal sa nu mai fie ca si cu o roata subtire.

                          Stiu ca va creste putin consumul si eventual va scadea putin demarajul, este normal !

                          Va multumesc !
                          W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                          http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                          Comment


                          • #28
                            Eu cred ca ti-ai dat singur raspunsul la intrebare! Exact in situatia asta sunt si eu...Vreau sa pun si eu inapoi AMG-urile Penta de 16" dupa ce le retusez un pic , iar dupa ce am introdus dimensiunile jantelor/pneurilor in calculatorul pentru comparatie au iesit aproape identice cu ce am acum pe masina...15".

                            Ce pot sa-ti spun e ca atunci cand am dat jos cele de 16 (asa am cumparat masina) si am pus 15 am simtit ca parca masina "fugea" mai bine si in acelasi timp parca si manevrabilitatea era mult mai buna...

                            E masina ta...Tu decizi cu ce o "incalti" !

                            Bafta!
                            W123 280E Blue Green Metallic

                            W126 280SE Champagne Metallic
                            W126 280SE Black Blue Metallic
                            W126 500SE Lapis Blue Metallic
                            W126 500SE Midnight Dark Blue

                            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by dan500se View Post
                              Eu cred ca ti-ai dat singur raspunsul la intrebare! Exact in situatia asta sunt si eu...Vreau sa pun si eu inapoi AMG-urile Penta de 16" dupa ce le retusez un pic , iar dupa ce am introdus dimensiunile jantelor/pneurilor in calculatorul pentru comparatie au iesit aproape identice cu ce am acum pe masina...15".

                              Ce pot sa-ti spun e ca atunci cand am dat jos cele de 16 (asa am cumparat masina) si am pus 15 am simtit ca parca masina "fugea" mai bine si in acelasi timp parca si manevrabilitatea era mult mai buna...

                              E masina ta...Tu decizi cu ce o "incalti" !

                              Bafta!
                              Oricum voi pune acele jante cu anvelopele respective.

                              Idea era sa fiu oarecum impact cu mine insumi ca nu imi voi omora masina in cateva luni...
                              W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                              http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                              Comment


                              • #30
                                helo. frumoase roti . eu zic ca incap

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF