Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Vreau un alt Mercedes

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau un alt Mercedes

    Salut! Am un W114 de aproape un an cu care merg zilnic.De cand l-am luat am schimbat uleiu releu de incarcare burdufele la planetare si un etrier.Toate astea in 5000 km.Pe masina am dat 16 milioane asa ca eu zic ca este o afacere buna pana acum.Ideea este ca masina a fost la un proprietar care habar nu avea ca masina are in fata curtii si a facut niste schimbari(tiganii) care ma deranjeaza foarte mult.Am pe spate arcuri de aro interiorul etse cam uzat plus ca mi-a acoperit toate fetele de usi cu o musama verde.Are multe chestii improvizate si de aceea nu vreau sa o mai restaurez desi imi pare foarte rau sa las inca una prada fiarelor vechi....In schimb motoru este foarte bun nu pierde ulei si nu il consuma fapt ce m-a mirat profund! in 5000 km am pus vreo 300 g ulei....As vrea sa cumpar unu care arata bine, chiar si cu un motor stricat. Ce ma intereseaza este sa arate bine in interior si sa nu fie ruginit rau. Astept propuneri.... si poate facem si noi niste intalniri sa ma stam de vorba...
    Last edited by Taz; 09-28-2007, 11:58 AM.

  • #2
    sa stii ca pt interior poti gasii fete de usi, scaune si bancheta si alte nimicuri si scapi repede de problema asta. nu ai nici o poza cu masina?

    Comment


    • #3
      Momentan am mici probleme cu hdd si nu folosesc PC -ul meu. De indata ce il repar pun si niste poze.

      Comment


      • #4
        Se pot repara tziganii mai grave de atat! fete de usi se gasesc nu sunt probleme! si interiorul poate fi usor refacut da tre oleaka de munca si migala! e pacat ca masina sa fie lasata la vatra numa pentru atat
        W110-2.0 D 1966
        W115-2.0 D 1971
        W123-2.4 D 1982

        Comment


        • #5
          Cu tabla cum sta ?

          Comment


          • #6
            Inafara de aripi e cat de cat buna....Acum a aparut o mare problema!!!am nevoie de o planetara stanga deoarece aceasta bate scartaie foarte foarte rau.Prima oara am crezut ca e rulmentul dar azi l-am desfacut si rulmentu e bine sanatos deci cel mai rau scenariu s-a adeverit.Cine ma poate ajuta cu planetara.....Se potrivesc oare de la cobra?

            Comment


            • #7
              Stiu un coleg care are asa bot in dezmembrare! da da puntea spate cu totu
              W110-2.0 D 1966
              W115-2.0 D 1971
              W123-2.4 D 1982

              Comment


              • #8
                Originally posted by Taz View Post
                Inafara de aripi e cat de cat buna....Acum a aparut o mare problema!!!am nevoie de o planetara stanga deoarece aceasta bate scartaie foarte foarte rau.Prima oara am crezut ca e rulmentul dar azi l-am desfacut si rulmentu e bine sanatos deci cel mai rau scenariu s-a adeverit.Cine ma poate ajuta cu planetara.....Se potrivesc oare de la cobra?
                Din cate stiu eu, planetarele sunt identice (stanga=dreapta), si da, se potrivesc de la Cobra. Spui ca scartaie... burdufurile de cauciuc sunt intregi? A pierdut vaselina de la imbinari? Atunci e foarte posibil sa fie planetara...
                I-ai verificat jocul? e destul de simplu de observat... suspenzi roata cu problema, bagi in viteza si verifici cu mana jocul planetarei.

                Astept un raspuns si daca dau de o planetara buna te anunt...
                Succes!

                Comment


                • #9
                  sigur e planetara....burdufele sunt schinbate totul e ok rulment etc!

                  nu amexplicat eu corect pocneste rau de tot la viteze mici doar la viteze mari scartaie asa.. vad ca incepe din ce in ce mai rau....ai putea sa juri ca se rupe la plecarile depe loc sau daca accelerez mai tare!
                  Last edited by doktor4carz; 10-20-2007, 10:27 AM.

                  Comment


                  • #10
                    Pai las o si tu pe dreapta nu o obosi vezi ce are repar o si las o
                    Ca o omori de tot!!!
                    W110-2.0 D 1966
                    W115-2.0 D 1971
                    W123-2.4 D 1982

                    Comment


                    • #11
                      Planetara nu vrea nimeni sa o refaca asa ca in cel mai rau caz se rupe si asta e....Pe vremea asta nu merg pe jos mai ales ca stau in Pantelimon unde se baga canalizare si e un noroi pana la genunchi pe strazi....

                      Comment


                      • #12
                        am vazut eu mercedes-ul lui Taz.. respectiv a venit sa il vada si el pe al meu..acum vreo 2 luni.. a fost atacat destul de rau de fostul proprietar, avand mai multe elemente care nu sunt originale.. ar fi de munca la el,nu gluma.. ma refer la detalii aici - estetice si de caroserie..

                        Comment


                        • #13
                          Spune-mi si mie,te rog,cum ai schimbat burdufurile la planetare.

                          Comment


                          • #14
                            Pfuuu... E complicat Trebuie sa desfaci diferentialul pentru ca sa dai jos piedicile ca sa poti scoate planetarele asta dupa ce ai dat discuri plus etriere jos....

                            Vezi ca diferentialul se prinde cu niste suruburi prin portbagaj...

                            Dok lasa-mi si mie un numar de telefom ceva sa putem lua legatura..
                            Last edited by Danny_bb; 12-12-2007, 22:13 PM.

                            Comment


                            • #15
                              @TAZ eu vorbeam de cum ai schimbat burdufurile nu de cum ai scos planetarele.Daca tu le-ai schimbat zi-mi si mie cum.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF