Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Am gasit un S500 2001

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am gasit un S500 2001

    Buna seara! Mi s-a pus pata pe un S500 L din 2001. 185000km reali, din Italia. Interiorul este intretinut, toate dotarile sunt functionale, proprietarul roman sustine ca motorul este in stare buna. Am verificat seria de sasiu pe autodna si nu apare cu probleme in istoric.
    Ce bube sa caut, unde sa ma uit dupa minusuri daca ar putea fi, ce sfaturi dati?
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 3 photos.

  • #2
    Astea sunt datele lui
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 1 photos.

    Comment


    • #3
      AUTODNA ăla e o țeapă de 2 lei. Nu are acces la nicio bază de date oficială și nu-și asumă nicio responsabilitate pentru informațiile oferite contra cost!
      Spre exemplu, dacă eu scot mașina la vânzare în online și scriu în anunț ca are 2km, o să înregistreze fix asta și tu, când o sa verși acolo 50 de lei, o sa ai un raport unde va scrie ca la data de 23.03.19 mașina aia a avut 2km.
      Ce vrei să faci cu motorizare aia, finanțezi bug. de stat? E o mașină veche, cu consum mare și normă de poluare expirată. Probabil rugină nu are așa multă, fiind de Italia, însa nu e obligatoriu. Probleme pot fi multe, trebuie văzute punctual.
      Numerele alea sunt scoase la imprimantă?
      Una peste alta, aș fugi de așa ceva...

      https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

      Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
      Va rugam sa le schimbati din User Settings.

      Comment


      • #4
        Originally posted by Zeus View Post
        AUTODNA ăla e o țeapă de 2 lei. Nu are acces la nicio bază de date oficială și nu-și asumă nicio responsabilitate pentru informațiile oferite contra cost!
        Spre exemplu, dacă eu scot mașina la vânzare în online și scriu în anunț ca are 2km, o să înregistreze fix asta și tu, când o sa verși acolo 50 de lei, o sa ai un raport unde va scrie ca la data de 23.03.19 mașina aia a avut 2km.
        Ce vrei să faci cu motorizare aia, finanțezi bug. de stat? E o mașină veche, cu consum mare și normă de poluare expirată. Probabil rugină nu are așa multă, fiind de Italia, însa nu e obligatoriu. Probleme pot fi multe, trebuie văzute punctual.
        Numerele alea sunt scoase la imprimantă?
        Una peste alta, aș fugi de așa ceva...
        Am posibilitatea de a o inmatricula fara a plati impozit. Iar consumul il pot ignora. Da, numerele au fost furate, spune el, din fata casei de pe masina dar "actele sunt in regula".
        Unde as putea verifica mai bine masina dupa seria de sasiu? Multumesc mult pentru sfaturi!

        Comment


        • #5
          Salutare,

          Pentru decodare VIN, avem un thread pe forum. Acolo poți afla opțiunile de fabrică ale mașinii.
          Istoricul îl poți afla la orice reprezentanță Mercedes-Benz, dacă a avut service-urile făcute la ei.

          Dacă o s-o cumperi, ți-aș recomanda să ai o rezervă de câteva mii de euro pentru eventuale probleme tehnice.
          Regulament general Club Mercedes.

          Comment


          • #6
            La reprezentanță și la Poliție...

            https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

            Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
            Va rugam sa le schimbati din User Settings.

            Comment


            • #7
              Omul a specificat de inceput:i s-a pus pata pe asa ceva,asa ca ar trebui inteles... Daca nici noi care bagam bani nebunesti in carutele noaste nu il mai intelegem,atunci cine?
              Din pacate chestia cu furatul nu o poti verifica nici unde la noi in tara pe principiul ca nu e masina ta!!Daca vrei sa o cumperi iti spun:cumpara-o si apoi iti putem spune daca e furata !!Sper sa nu gresesc dara asa stiu ca se procedeaza!!Si asta se face la RAR nu la Militie....
              Incearca daca poti o verificare direct in Italia,daca te poate ajuta un coleg de pe aici de pe forum dar care locuieste acolo !!Stima.
              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

              Comment


              • #8
                La ei acolo trebuie verificată, să nu fie radiată/înstrăinată.
                Repet, eu nu cred că merită efortul, nici prețul nu e vreo șmecherie.

                https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                Comment


                • #9
                  MInisterul lor de interne are o baza de data cu auto furate. Cauta pagina pe net

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Cristi Nazarov View Post
                    Omul a specificat de inceput:i s-a pus pata pe asa ceva,asa ca ar trebui inteles... Daca nici noi care bagam bani nebunesti in carutele noaste nu il mai intelegem,atunci cine?
                    Din pacate chestia cu furatul nu o poti verifica nici unde la noi in tara pe principiul ca nu e masina ta!!Daca vrei sa o cumperi iti spun:cumpara-o si apoi iti putem spune daca e furata !!Sper sa nu gresesc dara asa stiu ca se procedeaza!!Si asta se face la RAR nu la Militie....
                    Incearca daca poti o verificare direct in Italia,daca te poate ajuta un coleg de pe aici de pe forum dar care locuieste acolo !!Stima.
                    Multumesc mult! O sa caut o modalitate de a afla daca e furata sau nu. Ideea e ca omu' este cat se poate de transparent cu actele si provenienta masinii si tot, doar placutele de inamtriculare din placaj ma fac sa ezit.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Bugs Bunny View Post
                      MInisterul lor de interne are o baza de data cu auto furate. Cauta pagina pe net
                      Am gasit ceva... dar nu imi inspira incredere.
                      You do not have permission to view this gallery.
                      This gallery has 1 photos.

                      Comment


                      • #12
                        Dacă ai pe cineva in Italia, roagă-l să meargă la orice agenție unde se fac acte auto și sa facă o "visura pra". Costă in jur de 12-15 € insa o sa ai toate datele mașinii la zi. Acolo vezi exact câți proprietari a avut mașina, dacă are vreun sechestru sau "fermo administrativ (cel mai probabil, zic eu, ca aici e problema. E simplu sa scoți numerele pierdute/furate, atâta timp cât nu ai alte probleme sau datorii).
                        Cât despre mașină, e top in ceea ce privește confortul și siguranța versus banii plătiți pe ea, însă tre să îți calculezi bine dacă îți permiți si dacă merită să întreții un astfel de moft.
                        Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

                        Comment


                        • #13

                          Comment


                          • #14
                            Sunt patit cu asa ceva, nu te complica cu o masina din Italia dubioasa. Pana nu o verifici prin baza de date interpol si europol nici nu te gandi. EEu am avut numere si documente valabile si nu aparea nicaieri ca si furata, nici macar la RAR. La o verificare mai atenta in baza de date Europol apareau placutele ca si furate dupa alta masina.
                            "The name 'Mercedes-Benz' is considered as embodiment of tradition and innovation all over the world."

                            Comment


                            • #15
                              Va multumesc mult pentru pareri, am tinut cont si de ele cand am decis sa renunt la masina.
                              O zi faina tuturor!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF