Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W140 vs W220. Ce sa aleg?

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W140 vs W220. Ce sa aleg?

    Ma confrunt cu o mare dilema de cateva saptamani incoace.
    Vreau S-Klasse, dar nu prea stiu ce sa aleg intre w140 sau w220.
    Imi plac amandoua foarte mult dar parca m-ar atrage putin mai mult exteriorul la w140 dar in acelasi timp interiorul de la w220 e super fain.
    Voi ce ziceti , ce imi recomandati? Care dintre ele are mai multe probleme ?
    Ce consum scoate o balena 300TD si un S320 CDI IN ORAS?

  • #2
    Originally posted by dj_rzn View Post
    Ma confrunt cu o mare dilema de cateva saptamani incoace.
    Vreau S-Klasse, dar nu prea stiu ce sa aleg intre w140 sau w220.
    Imi plac amandoua foarte mult dar parca m-ar atrage putin mai mult exteriorul la w140 dar in acelasi timp interiorul de la w220 e super fain.
    Voi ce ziceti , ce imi recomandati? Care dintre ele are mai multe probleme ?
    Ce consum scoate o balena 300TD si un S320 CDI IN ORAS?
    Iata comparatia dintre cele doua:http://www.autoevolution.com/carcomp...-1998-320-cdi/
    Cat despre problemele care apar la un S un posesor de S-classe e cel mai in masura sa-ti raspunda...
    E foarte greu sa alegi intre doua limuzine superbe....Bafta..

    sigpic

    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

    Comment


    • #3
      Interesanta comparatia si parca m-as orienta spre w140.
      M-am indragostit pur si simplu dupa ce am vazut filmuletul asta
      Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.

      Cam asa as vrea sa arate si a mea

      Comment


      • #4
        Ca sa primesti niste raspunsuri cat de cat ok, ar trebui sa spui si ce bani ai disponibili.

        Comment


        • #5
          Acum fiecare isi ia cei place si are gusturile lui normal,dar w220-ul ala e mult mai frumos decat w140 si mult mai elegant,bineinteles si w140 e foarte frumos dar pe an ce a trecut s-a tot modificat cate ceve,putere,confort sa nu mai vorbim de interioarele alea superbe, mai ales w221 ti-e frica sa te urci in el sa nu murdaresti ceva,oricum tind sa cred ca,ca si rezistenta e mai bun w140-ul.Oricum bafta la masina care o vei achizitiona.

          Comment


          • #6
            Sa zicem cam 9000 de euro insa problema ar fi ca daca as da 9000 pe un w220, nu l-as modifica chiar imediat ci probabil in timp. (a se intelege ca orice masina as lua ar trebui cumparate jante, consumabile toate schimbate, reconditionare totala, faruri clare si stopuri noi pentru ambele fie w220 fie w140, instalatie xenon in caz ca n-are , subwoofer , etc, ceea ce mai duce inca 2000 de euro peste costurile masinii)

            Comment


            • #7
              Originally posted by dj_rzn View Post
              Sa zicem cam 9000 de euro insa problema ar fi ca daca as da 9000 pe un w220, nu l-as modifica chiar imediat ci probabil in timp. (a se intelege ca orice masina as lua ar trebui cumparate jante, consumabile toate schimbate, reconditionare totala, faruri clare si stopuri noi pentru ambele fie w220 fie w140, instalatie xenon in caz ca n-are , subwoofer , etc, ceea ce mai duce inca 2000 de euro peste costurile masinii)
              Ok. Suma am aflat-o. Acum, decizia e a ta. Nu problema e suma pe care o avem pt achizitia masinii, ci banii care-i avem pt intretinerea ei.
              Sa iei in vedere ca nu e o masina noua, si pot aparea mici probleme exact cand nu te astepti. Nu veni cu ideia ca e Mercedes si nu vor fii probleme.Si nu uita ce zicea cineva pe forum:Nimic nu e mai scump decat un Mercedes ieftin.Pt ca nu exista mos craciun si masini ieftine si bune.Iar la 9.000e nu gasesti w220 impecabil.

              Sfatul meu, daca mergi pe w220, incearca un mas, pt ca un mac ar fi foarte scump la intretinere la anii astia, pt ca cine o vinde...nu vrea sa bage banii in ea.

              Comment


              • #8
                Originally posted by 300zxtt View Post
                Ok. Suma am aflat-o. Acum, decizia e a ta. Nu problema e suma pe care o avem pt achizitia masinii, ci banii care-i avem pt intretinerea ei.
                Sa iei in vedere ca nu e o masina noua, si pot aparea mici probleme exact cand nu te astepti. Nu veni cu ideia ca e Mercedes si nu vor fii probleme.Si nu uita ce zicea cineva pe forum:Nimic nu e mai scump decat un Mercedes ieftin.Pt ca nu exista mos craciun si masini ieftine si bune.Iar la 9.000e nu gasesti w220 impecabil.

                Sfatul meu, daca mergi pe w220, incearca un mas, pt ca un mac ar fi foarte scump la intretinere la anii astia, pt ca cine o vinde...nu vrea sa bage banii in ea.
                In traducere liberea: daca vrei w220 alege benzina nu diesel!

                Comment


                • #9
                  Originally posted by cipa View Post
                  In traducere liberea: daca vrei w220 alege benzina nu diesel!
                  Exact, pt ca diesel-ul o sa te coste mult.

                  Comment


                  • #10
                    Tare ma tenteaza un diesel pentru consum dar si cat pentru cuplul impresionant.
                    Inafara de injectoare, filtre, ulei si garnituri ce probleme ar mai putea aparea? (astea au fost problemele care au aparut la diezelarul meu) Cred ca cu 1000 de euro s-ar rezolva si chiar daca ar fi mai mult, nu e problema, ideea e ca o masina nu o iei in fiecare zi, si daca iau ceva chiar daca dau un ban in plus si o tin in garaj 2 luni pana e gata toata (oricum am cealalta masina), macar am un diezelar care are un cuplu bun si un consum super.

                    Comment


                    • #11
                      Daca tu iti doresti diesel ia-ti diesel,asta depinde si de cum ai noroc la el,eu il am pe al meu de 2 ani jumatate si in afara de consumabile nu i-am facut nimic,deci depinde mult si bulanu.Bafta multa!!

                      Comment


                      • #12
                        Personal as merge pe w220 benzina. Dupa cati Km facuti cu un motor diesel se va amorsa presupusa investitie de 1000 si ceva de euro?
                        Stefan

                        Comment


                        • #13
                          De ce te tenteaza diesel pentru consum,asta nu pricep...ca motoarele puse pe S,diesel,cu exceptia regimului urban unde mai sunt diferente,consuma cit cele pe benzina.Altfel spus 300td pus pe w140,daca stai pe 11-12 in oras esti cumintzel,comparativ cu tot 6 cilindri benzina,unde diferenta sa fie de 1-3 litri,tot la regim urban.Daca tu zici ca merita,ia-ti diesel...Si putem sa trecem la W220,unde din cauza evolutiei speciei,diferentele sunt mai mici...

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by dj_rzn View Post
                            Inafara de injectoare, filtre, ulei si garnituri ce probleme ar mai putea aparea? (astea au fost problemele care au aparut la diezelarul meu) .
                            Mai poate aparea probleme la pompa de inalte, un injector doua se pot defecta si costa enorm,turbina care costa si ea foarte mult.Parerea mea e ca un diesel second e o loterie. Iti poate pica exact cand nu te astepti vreo piesa si costa enorm pt valoarea masinii pe piata pt ca raportat la cat a costat ea noua e unul normal.

                            Apoi, ar mai fi ceva. Cine are diesel, face multi km. Un W220 de care nu s-a batut joc cu 400.000km dupa ce e cosmetizat poate aparea ca unul de 150-180.000km pe care le gasesti in acest moment pe net la vanzare.In afara de motor, fiind o masina tehnologizata pot aparea erori la sistemele electronice, apoi cutia poate face prbleme la cele cu rulaj mare( sa nu-mi spui ca cine isi cumpara cdi o tine numai in garaj si iese cu ea numai sambata sau duminica) sau replica clasica la bisnitarii din autovit: era masina unui mos si mergea foarte rar cu ea, de parca in germania sunt numai mosi si babe.

                            Sfatul meu, un S320 benzina ar fi mult mai economic decat un cdi, pt ca nu o sa gasesti niciodata unul cu rulaj real.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by 300zxtt View Post

                              Sfatul meu, un S320 benzina ar fi mult mai economic decat un cdi, pt ca nu o sa gasesti niciodata unul cu rulaj real.

                              MARE ADEVAR ai scris aici!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF