Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

S 500 l 2004

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • S 500 l 2004

    Buna dimineata! Felicitari pentru forum in primul rand, si in al doilea rand as avea nevoie de sfatul vostru pentru achizitionarea unui S 500 L din 2005. Eu locuiesc in Franta si as as vrea sa iau unul sh din germania sau de aici de la o reprezentanta, acum ideea este ca nu sant foarte priceput la clasa S, as vrea sa stiu mai multe detalii dupa care sa ma uit, cum ar fi ( asta vb din pct de vedere al unui conducator de vw bora ) distributie, kilometri, motor, asta in mare si de cele mici si multe dedesupturi pe care nu le stiu si as vrea ca voi sa mi le pomeniti.
    Multumesc mult si sper sa intru cat de curand cu noul S in clubul vostru.
    Intelept este cel care cauta!

  • #2
    Originally posted by nicolasnyck View Post
    Buna dimineata! Felicitari pentru forum in primul rand, si in al doilea rand as avea nevoie de sfatul vostru pentru achizitionarea unui S 500 L din 2005. Eu locuiesc in Franta si as as vrea sa iau unul sh din germania sau de aici de la o reprezentanta, acum ideea este ca nu sant foarte priceput la clasa S, as vrea sa stiu mai multe detalii dupa care sa ma uit, cum ar fi ( asta vb din pct de vedere al unui conducator de vw bora ) distributie, kilometri, motor, asta in mare si de cele mici si multe dedesupturi pe care nu le stiu si as vrea ca voi sa mi le pomeniti.
    Multumesc mult si sper sa intru cat de curand cu noul S in clubul vostru.
    Welcome.

    Pt ca te intereseaza un S klasse din 2004, modelul pe care il cauti este W220 in varianta Long (ampatament marit).

    Pt ca masina pe care o conduci acum e un VW Bora, diferentele pe care le vei percepe la capitolul intretinere ar fi cam urmatoarele:

    - la S klasse nu ai de schimbat distributie, motorul fiind pe lant de distributie, acesta doar se verifica daca apar zgomote suspecte ( f rar).

    - la un service Mercedes din Paris, ora de manopera era din cate imi amintesc in 2006 cam 100€, dar ma gandesc ca o sa gasesti destui 'garagisti' cu service-uri la care sa faci intretinerea lucrurilor marunte si elementare cu mai putini bani daca service-ul de casa nu vrei sa-l vizitezi ca regula de baza.

    - motorul de 5000cmc in 8 cilindri e un motor fiabil, si nu iese din clasa lui ca si consum

    - tot la buget si intretinere, asigurarea si taxele te vor costa mult mai mult decat la Bora, din cate stiu eu in Franta aveti caii fiscali...


    In termeni de confort, nu are rost sa-ti pomenesc comparatii...aici tu stii de ce faci aceasta alegere...

    Te-as intreba doar: de ce varianta L?

    Succes la cumparaturi.

    Comment


    • #3
      Originally posted by Diesel View Post
      Welcome.

      Pt ca te intereseaza un S klasse din 2004, modelul pe care il cauti este W220 in varianta Long (ampatament marit).

      Pt ca masina pe care o conduci acum e un VW Bora, diferentele pe care le vei percepe la capitolul intretinere ar fi cam urmatoarele:

      - la S klasse nu ai de schimbat distributie, motorul fiind pe lant de distributie, acesta doar se verifica daca apar zgomote suspecte ( f rar).

      - la un service Mercedes din Paris, ora de manopera era din cate imi amintesc in 2006 cam 100€, dar ma gandesc ca o sa gasesti destui 'garagisti' cu service-uri la care sa faci intretinerea lucrurilor marunte si elementare cu mai putini bani daca service-ul de casa nu vrei sa-l vizitezi ca regula de baza.

      - motorul de 5000cmc in 8 cilindri e un motor fiabil, si nu iese din clasa lui ca si consum

      - tot la buget si intretinere, asigurarea si taxele te vor costa mult mai mult decat la Bora, din cate stiu eu in Franta aveti caii fiscali...


      In termeni de confort, nu are rost sa-ti pomenesc comparatii...aici tu stii de ce faci aceasta alegere...

      Te-as intreba doar: de ce varianta L?

      Succes la cumparaturi.

      Multumesc mult de sfat!

      Ce sa zic imi place mai mult ce e drept o iau ca si pe un moft imi plac masinile lungi, dar daca ai o alta alternativa iti multumesc daca mi-o poti impartasi, idee e ca vreau un Mercedes Clasa S 350 minim desi din cate am auzit si inteles 400 si 500 pe benzina sant cele mai reusite si fiabile. Acum idee este ca vreau un motor pe benzina. Crezi ca imi poti da un sfat in ceea ce priveste alegerea???

      Multumesc mult
      Intelept este cel care cauta!

      Comment


      • #4
        Salut din nou

        Caut de ceva timp varianta asta de S clase si totusi ma mira faptul ca sant multe masini in Germania si Franta vorbind cu foarte putini kilometri adica vorbind de S 500 din 2000- 2004 intre 55000-150000 km si chestia asta ma cam pune pe ganduri, ve ziceti???

        Multumesc mult!!!
        Intelept este cel care cauta!

        Comment


        • #5
          S350 desigur nu e o varianta de neglijat. Motorul respectiv il gasesti de cativa ani buni pe multe modele: SL, ML, CLS si chiar clasa C W204. Daca nu ar fi fost fiabil si performant nu s-ar fi mentinut in productie atatia ani.

          Aspectul cu rulajul relativ redus e in general simplu de explicat. In general, un posesor de clasa S din Europa de Vest, are mai multe masini si acel S nu e masina de fiecare zi, e folosita la drumuri mai lungi sau cand ocazia o cere... La fel si in cazul in care masina a fost de firma, ea a fost la dispozitia unui sef care desigur a stat mai mult in birou si nu in masina...

          Pe de alta parte, in general un posesor de S klasse calatoreste mult si cu avionul si in timpul asta masina asteapta in garaj.

          Iata cateva explicatii care ar putea justifica rulajul moderat al acelor masini.

          Te intrebam de modelul L, pt ca in general cel care cumpara un model L sta pe bancheta din spate si are un sofer personal. Alternative ar mai fi Seria 7 de la BMW care are si ea un model cu ampatament marit.

          Comment


          • #6
            multumesc

            Nu am cuvinte, iti multumesc mult de tot pentru toate cele spuse e o parere mai mult decat multumitoare, acum ca incheire a primei etepe sa zicem asa pana reusesc sa intru in posesia lui ar fi ( oricum decizia ramane la S 500 L din 2004-2005 ) ca am trei alternative de unde sa il cumpar:
            - una ar fi sa cumpar de la un proprietar
            - a 2 a ar fi sa cumpar din autohouse din Germania, Franta sau Belgia
            - iar a 3 a ar fi sa il cumpar de la una din reprezentantele acestor tari
            aici ar mai fi singura dilema

            Iti raman dator pentru toate sfaturile data si promit cand am sa vin in Romania am sa dau o sticla de sampanie.

            Multumesc mult!
            Intelept este cel care cauta!

            Comment


            • #7
              Dacă locuieşti în Franţa , şi intenţionezi să rămâi acolo, verifică acordurile între tări cu privire la importul de autoturisme sh , să nu ai vreo surpriză , gen taxa de poluare.
              Eventual şi unde este mai avantajos să o ţii înmatriculată , din cauza RCA şi impozitului.

              Comment


              • #8
                Originally posted by mircea13 View Post
                Dacă locuieşti în Franţa , şi intenţionezi să rămâi acolo, verifică acordurile între tări cu privire la importul de autoturisme sh , să nu ai vreo surpriză , gen taxa de poluare.
                Eventual şi unde este mai avantajos să o ţii înmatriculată , din cauza RCA şi impozitului.
                Pai da asta stiu ca e o problema mare, ma cam bate gandul sa o aduc sa o imatriculez acasa, dar cu taxa asta e jale mare trebuie sa prin momentul.

                Oricum multumesc mult!
                Intelept este cel care cauta!

                Comment


                • #9
                  Originally posted by nicolasnyck View Post
                  - una ar fi sa cumpar de la un proprietar
                  - a 2 a ar fi sa cumpar din autohouse din Germania, Franta sau Belgia
                  - iar a 3 a ar fi sa il cumpar de la una din reprezentantele acestor tari
                  aici ar mai fi singura dilema

                  Iti raman dator pentru toate sfaturile data si promit cand am sa vin in Romania am sa dau o sticla de sampanie.

                  Multumesc mult!
                  Nu ai pt ce.

                  Ca iei de la autohouse specializat pe o marca sau doua sau ca iei de la reprezentanta un SH e acelasi lucru. Adica la fel de recomandat. Ambele o sa-ti puna la dispozitie un history a masinii, si eventual o garantie de 1 an cu acoperire europeana (asta poate insa costa bani in plus).
                  Variantele de mai sus reprezinta si recomandarea mea. Bineinteles ca merge sa iei si de la o persoana fizica care poate fi o persoana bine situata social incat sa iti poti face o idee cui i-a apartinut masina si cum a intretinut-o. O carte de service vei primi si aici dar garantie nu. In plus,adevaratii oameni cu bani, nu se complica sa vanda masina pe cont propriu ci vor apela la buyback, intermediari ca autohouse sau reprezentante.

                  In nici un caz nu iti recomand sa cumperi masina de la o persoana fizica din Leipzig (sa zicem) care locuieste intr-unul din blocurile gri ce mai sunt pe acolo...

                  Comment


                  • #10
                    In general S-urile W220 au probleme la AIRMATIC si Softclose.Sa ai in vedere aceste 2 aspecte.
                    Numai bine!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by WYY View Post
                      In general S-urile W220 au probleme la AIRMATIC si Softclose.Sa ai in vedere aceste 2 aspecte.
                      Numai bine!
                      Daca vrei sa fii putin mai in detaliu ar fi perfect, mai cam pierdut in detalii
                      Intelept este cel care cauta!

                      Comment


                      • #12
                        Airmatic : sistemul de amortizare cu perne de aer pentru extra comfort; se mai sparg pernele alea.
                        Softclose : sistemul de inchidere al usilor cand ai impins usa si inchiderea e incompleta, se vede aici mai bine http://www.youtube.com/watch?v=lx0S3cIW-q8

                        Comment


                        • #13
                          Cat esti dispus sa platesti pentru masina?

                          Comment


                          • #14
                            Multumiri

                            Originally posted by WYY View Post
                            Cat esti dispus sa platesti pentru masina?
                            Cam in jur de 35 000 euro am gasit in Germania, S 500 L full e cam singurul model care imi place plus ca motorul e super, cel putin asa cred.
                            Intelept este cel care cauta!

                            Comment


                            • #15
                              4MATIC e tanc,tragi casa dupa tine.
                              Te-am intrebat de pret ca sa-mi fac o idee in legatura cu masina pe care vrei sa o cumperi,iar la 35000 Euro sfatul meu ar fi sa mai pui intre 5-10k Euro si sa-ti iei W221,crede-ma e altceva...
                              Are cam tot ce-i lipseste W220-ului,n-are nimic in minus,are numai plusuri.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF