Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes 4200 cmc

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mercedes 4200 cmc

    Cat de grav este ca un mercedes w140 benzinar, din 1993, motor 4200 cmc sa aiba 320.000 km la bord si sa mearga bine ( conform spuselor proprietarului )?Fac aluzie la o masina care se afla pe autovit

  • #2
    W140_S420_8 cilindri in V, un asemnea motor obligatoriu ar trebuii sa mearga bine la 320.000 km.
    Last edited by orca; 01-20-2009, 03:58 AM.
    .. ________ ..
    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
    (Oo\==/oO)
    ..U...............U.
    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

    Comment


    • #3
      Daca a fost bine ingrijit mai merge inca vreo 300.000!

      Comment


      • #4
        Pe la rulajul asta isi traieste batranetea. La motoarele acestea, dupa rulajul afisat incep sa apara probleme la chiulasa dreapta.Defect de proiectare ce a fost remediat la sfarsitul lui 93.

        Comment


        • #5
          Salut!
          Eu am vazut w140 s420 cu 730 si ceva de mii pe kilometraj. Sfatul meu, pentru cei care doresc sa cumpere un w140, este sa jertfeasca ceva bani si sa faca innainte de cumparare un test cu calculatorul obligatoriu la o masina atat de complexa tehnic.

          Cu respect,
          w140 s320lwb
          "Nimic nu este mai scump ... DE INTRETINUT, decat un Mercedes ieftin"

          http://www.clubmercedes.ro/w140-t5810.html
          http://www.clubmercedes.ro/w126-t5806.html

          Comment


          • #6
            Eu nu cred ca e grav, dar mare atentie la ce cumperi pe autovit, si la ce pret. Verifica tot: motor, estetica, serii, s.a.m.d. in detaliu.
            1979 Mercedes 200D, manual - fosta mea batranica
            1993 Mercedes 200CE-16, automat - armasarul #1
            dar si alte sase roti, grupate doua cate doua: Honda, Vespa si Electra

            Comment


            • #7
              Inainte sa o cumpar o sa merg sa-i fac o diagnoza.Sper ca o sa fie de ajuns, plus testul de drum

              Comment


              • #8
                Bafta la achizitie. Eu am mers cu un S 420 din 1994 cutie cu 4 trepte si era impecabil in comportament. Mergea mai bine decat fostul meu C classe din 2002.

                Comment


                • #9
                  Salut

                  Originally posted by bigbull View Post
                  Cat de grav este ca un mercedes w140 benzinar, din 1993, motor 4200 cmc sa aiba 320.000 km la bord si sa mearga bine ( conform spuselor proprietarului )?Fac aluzie la o masina care se afla pe autovit
                  In general este bine sa te feresti de motorizarea asta la mercedes,din cate stiu este problematica...adica din cate persoane cunosc care au avut motorizarea asta(3 la numar),toti 3 au avut probleme la motor,si se gasesc greu piese pentru ele,mai bine inclini spre un 500,chiar si cu un numar mai mare de km,pentru ca acest motor duce mult.
                  Cu respect,Luchian
                  Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita !!!!
                  BENZ4LIFE
                  Dezmembrez:w124,w163,w168,w202,w203,w209,w210,w211 ,w220,Vito,Sprinter TEL:0784165165

                  http://www.youtube.com/watch?v=bnhSykTCbfk 4Mercedes-Benz FANS!

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Luchian View Post
                    In general este bine sa te feresti de motorizarea asta la mercedes,din cate stiu este problematica...adica din cate persoane cunosc care au avut motorizarea asta(3 la numar),toti 3 au avut probleme la motor,si se gasesc greu piese pentru ele,mai bine inclini spre un 500,chiar si cu un numar mai mare de km,pentru ca acest motor duce mult.
                    Cu respect,Luchian
                    Pai tot V8 sunt amandoua.Nu prea inteleg.Daca cineva cunoaste mai mult despre motorul asta de 4200 cmc ( implicit defectele lui ) sa ne informeze si pe noi

                    Comment


                    • #11
                      Fara frica mosule, in general mercedes sunt masini super, unele sunt in stare buna, altele in stare proasta. O vezi, o testezi, o iei si vezi ce se mai iveste. Daca stai sa intrebi pe toti ce probleme oculte are fiecare model, asta e pierdere de vreme.
                      Mereu se vor gasi mafalde care sa iti zica nush ce mare secret la modelu ala , pentru care trebuie sa te feresti de el...si tu bagi totu in seama?
                      Inainte cu tupeu !

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Traveler View Post
                        Mereu se vor gasi mafalde care sa iti zica nush ce mare secret la modelu ala , pentru care trebuie sa te feresti de el...si tu bagi totu in seama?
                        Inainte cu tupeu !
                        Inainte cu tupeu si sa vezi apoi al doilea Ionutz-ng. O masina obosita se reface dupa cheltuieli mari, si....sunt multe modele care-si arata problemele de fabricatie dupa un anumit numar de km sau ani.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Luchian View Post
                          In general este bine sa te feresti de motorizarea asta la mercedes,din cate stiu este problematica...adica din cate persoane cunosc care au avut motorizarea asta(3 la numar),toti 3 au avut probleme la motor,si se gasesc greu piese pentru ele,mai bine inclini spre un 500,chiar si cu un numar mai mare de km,pentru ca acest motor duce mult.
                          Cu respect,Luchian
                          Apar probleme la motor sau la electronica?

                          Comment


                          • #14
                            salut

                            Originally posted by bigbull View Post
                            Apar probleme la motor sau la electronica?
                            Stiu sigur ca la motor au avut probleme deosebite,cel putin unul,din cei 8 cilindri a ramas doar cu 4 functionali,a stat doi ani cu masina pe dreapta pana a gasit un motor SH.Acuma baiatul poate sa faca ce vrea,e treaba lui,masina lui,cheltuiala lui,eu unul m-as feri de motorizarea asta.
                            Multa bafta!
                            Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita !!!!
                            BENZ4LIFE
                            Dezmembrez:w124,w163,w168,w202,w203,w209,w210,w211 ,w220,Vito,Sprinter TEL:0784165165

                            http://www.youtube.com/watch?v=bnhSykTCbfk 4Mercedes-Benz FANS!

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Luchian View Post
                              Stiu sigur ca la motor au avut probleme deosebite,cel putin unul,din cei 8 cilindri a ramas doar cu 4 functionali,a stat doi ani cu masina pe dreapta pana a gasit un motor SH.Acuma baiatul poate sa faca ce vrea,e treaba lui,masina lui,cheltuiala lui,eu unul m-as feri de motorizarea asta.
                              Multa bafta!
                              Ma pui pe ganduri rau.Daca mai ai alte informatii despre acest motor, anunta-ma si pe mine, mersi

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF