Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie Mercedes S Classe 2007 VS BMW X6 3.0 tdi

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie Mercedes S Classe 2007 VS BMW X6 3.0 tdi

    Salutare tuturor.
    As dori sa cer parerea unora dintre voi care aveti ceva habar despre aceste 2 masini ,Mercedes S Classe VS BMW X6
    In primul rand de ceva vreme sunt indragostit in secret de S Classe ....fiind un fan AUDI.
    Modele noi de Audi nu m-au impresionat atat de tare si as dori sa trec la o clasa mai buna sau suprema cum mai spun unii.
    Stiu ca multe dintre raspunsurile la intrebarile mele le gasesc pe forum dar imi ia foarte mult sa stau sa citesc tot forumul.
    Mai exact imi place la nebunie aceasta masina atat estetica exterioara cat si ce-a interioara cu sa fara tunning.
    Deasemenea pot spune ca imi place si BMW X6 si sunt putin nedumerit pe care sa o aleg.
    In primul rand as dori sa aflu mai multe informatii referitoare la problemele pe care le poate avea ambele masini cat si de consumul acestora.
    Stiu ca vorbim acum de 2 clase diferite dar totusi...
    Care este suma pentru reviziile necesare anuale...cat si problemele tehnice care pot interveni si costul acestora?

    Momentan detin un Audi A8 si vreau sa il schimb cu una dintre aceste masini.
    As avea idee despre impozite si taxe consumul la A8 3.0 TDI fiind unde la 10-12 mixt.
    Acum sunt curios daca aceste masini depasesc aceste cifre atat la costurile de intretinere cat si la consum sau grilele de impozitare.
    Vorbesc de masini intre anii 2007-2009 si sume intre 17000-24000 euro disponibili.
    Multumesc anticipat acelora care au timp sa arunce o privire asupra celor scrise mai sus cat si daca vor avea placerea de a lasa un raspuns.

  • #2
    Masini diferite dupa cum ai spus dar daca folosesti masina zilnic in oras sau des eu zic X6-le daca folosesti masina mai mult afara S-class...ca si consum o sa fie identice aproximativ la fel si impozitul anual (2200ron), fiabile sunt ambele motoare...partea buna e la X6 ca poti sa faci multe retrofituri sa aduci un X6 2008 la nivel 2014 fara probleme, atat exterior cat si interior, la S class in afara de faruri/stopuri nu prea mai ai ce sa.i faci...ca materiale Mercedes este peste BMW, punct, spun asta fiind fost posesor si de 750i F01 (2010) si de X6 50i dar...Am avut accident cu X6-le pe autostrada in Germania...eu nu am patit mare paguba dar cel care a intrat in mine s-a botit urat...exterior mi se pare mai reusit X6-le decat un S class, e mai agresiv...asta daca vorbim de packet Performance Aero vs AMG, acuma tine de tine si de ce iti zice inima...nu gresesti cu nimic la nici una, eu am trecut de la BMW la Mercedes si pot spune desi e primul meu Mercedes ca e de departe cea mai reusita masina care am avut-o...
    Attached Files

    Comment


    • #3
      Nu reusesc sa atasez mai multe poze deodata...
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Mai atasez 2-3 poze cu X6-le...

        Discover the magic of the internet at Imgur, a community powered entertainment destination. Lift your spirits with funny jokes, trending memes, entertaining gifs, inspiring stories, viral videos, and so much more from users.
        Attached Files
        Last edited by MscleMike; 02-01-2016, 08:10 AM.

        Comment


        • #5
          Originally posted by MscleMike View Post
          Masini diferite dupa cum ai spus dar daca folosesti masina zilnic in oras sau des eu zic X6-le daca folosesti masina mai mult afara S-class...ca si consum o sa fie identice aproximativ la fel si impozitul anual (2200ron), fiabile sunt ambele motoare...partea buna e la X6 ca poti sa faci multe retrofituri sa aduci un X6 2008 la nivel 2014 fara probleme, atat exterior cat si interior, la S class in afara de faruri/stopuri nu prea mai ai ce sa.i faci...ca materiale Mercedes este peste BMW, punct, spun asta fiind fost posesor si de 750i F01 (2010) si de X6 50i dar...Am avut accident cu X6-le pe autostrada in Germania...eu nu am patit mare paguba dar cel care a intrat in mine s-a botit urat...exterior mi se pare mai reusit X6-le decat un S class, e mai agresiv...asta daca vorbim de packet Performance Aero vs AMG, acuma tine de tine si de ce iti zice inima...nu gresesti cu nimic la nici una, eu am trecut de la BMW la Mercedes si pot spune desi e primul meu Mercedes ca e de departe cea mai reusita masina care am avut-o...
          pai sa inteleg ca si tu ai fost nedumerit in a alege aceste 2 modele?
          Da vb de 2 clase diferite dar masinile sunt superbe...si sincer eu nu prea stau in tara foarte mult...o cumpar doar pentru placerea personala atunci cand am timp liber si vin acasa.
          Iar de umblat cu ea...si pri oras si pe autostrada....nu fac o diferenta sau nu tin cont unde merg mai mult cu ea.
          Sincer unde am nevoie sar in masina si am plecat...
          Ma interesa partea tehnica a acestor 2 modele daca sunt probleme des intalnite la mai multi prorpietari cat si pe partea electronica daca a intampinat cineva probleme grave...care sa coste foarte mult piesa respectiva sau service-ul.
          Ca si consum...care este mix la ambele modele?

          Comment


          • #6
            Salut!
            Daca ai bani de S Class W221 sau BMW X6, nu te mai intereseaza consumul, inseamna ca ai un venit lunar foarte bun incat iti permiti asemenea masina si iti iei in spate si responsabilitatea de a-ti permite oricand sa rezolvi orice problema aparuta.
            Mergi si ia-ti o masina de la TiriacAuto sau din reprezentanta Mercedes (autoturisme rulate), ia-o cu CASCO, verificari etc.
            Alege ce iti place, oricum sunt doua clase diferite, una este limuzina(S), iar alta este un Sports Activity Coupés(X6).
            Daca alegi S Class sa fie LONG 4MATIC DIESEL. (parerea mea)
            Coadă

            Comment


            • #7
              Salut
              Off...oricat am crezut ca nu se va ajunge la discutia de genul: " Daca ai bani nu te mai uiti la consum"
              Pai daca am bani inseamna ca trebuie sa imi iau masina cu un consum de racheta NASA?
              Am intrebat informativ care este consumul acestor masini .
              Eu am un A8 cu motor de 3.0 tdi si nu ma plang de consum dar am auzit si am citit prin alte posturi ca ar avea aceste masini un consum de peste 20% in oras si 15% mix.
              Sunt la curent cu impozitele si taxele cat si consumul unui motor mare 3.0
              Deasemenea as dori sa aiba 4x4 permanent urmatoarea masina dar la S classe le gasesti mai greu pe cand la Audi vin din fabrica quattro.
              Si eram si eu curios de cateva informatii despre masinile respective cat si despre eventualele costuri.
              Repet...discutia despre " Daca ai bani nu te mai uiti la consum" sau la alte costuri este total pe dinafara.
              Nu stiu daca cineva de pe forumul asta vrea sa cumpere o masina si sa o tina prin service si sa plateasca facturi fara numar...
              Multumesc pentru informatii oricum

              Comment


              • #8
                OK, insa nu prea intelegem care este defapt intrebarea.

                Despre X, gasesti pe forumul BMW, despre S esti binevenit sa intrebi orice. Este deja un model f popular si care nu prea mai are mari secrete.

                Scoate X-ul din peisaj si sintetizeaza cerintele. S 4matic este o masina destul de intalnita, in RO (cred) cel putin 50% sunt cu aceasta echipare - fireste din fabrica...
                http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                www.mbretrofit.ro

                Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by cl600 View Post
                  OK, insa nu prea intelegem care este defapt intrebarea.

                  Despre X, gasesti pe forumul BMW, despre S esti binevenit sa intrebi orice. Este deja un model f popular si care nu prea mai are mari secrete.

                  Scoate X-ul din peisaj si sintetizeaza cerintele. S 4matic este o masina destul de intalnita, in RO (cred) cel putin 50% sunt cu aceasta echipare - fireste din fabrica...
                  Referitor la întrebare.
                  Vreau sa imi schimb mașină.
                  Iar noua mașină vreau sa fie alta decât Audio.
                  Am avut A6,A7,A8 toate cu motoare 3.0Tdi.
                  Problema este ca îmi plac 3 mașini
                  1-S Clase
                  2-BMW X6
                  3-BMW Seria 7
                  Toate după 2008
                  Problema este ca sunt nedumerit pe care sa o aleg.
                  Seria 7 o are un prieten și iarna o tine în garaj merge cu un Quattro ca îi este frica de derapaje...A avut câteva incidente și de atunci o tine în garaj iarna.
                  Cu toate ca prin tarile prin care circul văd foarte frecvent pe șosele acest model..acum nu știu dacă toate au X Drive dar nu am văzut pe nimeni sa derapeze cu ele...foarte ușor prin giratorii
                  Acum mă gândesc ca poate nici el nu știe sa o conducă. ...habar nu am.
                  X6 M-am plimbat cu el ...nu este foarte luxos și nici foarte spațios în spate în schimb îmi place performantele lui și felul în care se conduce.
                  Despre S Clase nu știu foarte multe și tocmai de aceea am cerut câteva păreri aici doar pentru am face o impresie sa nu îmi para rău după ce cumpăr mașină.
                  Mulțumesc pentru răspunsul dat.

                  Comment


                  • #10
                    La 32 de ani ai tai, mai bine ti-ar sta intr-un BMW 7.Dupa 50 iati un S classe.

                    Comment


                    • #11
                      X6 vs S , masini diferite , feeling-uri diferite ...fereste-te de x6 , provenienta Italia , majoritatea asa sunt .

                      Seria 7 vs S , agilitate / sportivitate vs lux , imagine/confort suveran .

                      Ps : daca alegi si un S 4matic , iarna nu o sa ai probleme.

                      Costuri de intretinere : mari la toate .
                      Dupa mine , cu un S,ai de toate imagine , performante , lux etc etc

                      Comment


                      • #12
                        S-ul este apogeul confortului, luxului, elegantei si prezentei. Masina asta exprima opulenta, rafinament, imaginie si totodata este o masina care sa te duca (in special) la drum lung intr-un confort de avion, cu o siguranta mare in limite normale de viteza, mai ales daca este un 4Matic cu atat mai bine, in special iarna.
                        Zici tu ca seria 7 iarna are probleme de control, dar am citit undeva intr-un manual de utilizare al unui S Class W221, care are vreo 600 de pagini (daca nu ma insel, va rog sa ma corectati) si zicea acolo ceva gen „Sistemele de protectie ale masinii gen esp etc. se supun legii fizicii„ adica cat de performanta in sisteme ar fi masina cu toate cele noi Pre-safe brake, active blind, handling assist, etc. nu inseamna ca vei fi ferit de vreo neplacere.

                        P.S. ALEGE S CLASS W221 LONG !!!
                        Coadă

                        Comment


                        • #13
                          Nu stiu ce seria 7 vrei sa iti iei...eu am avut 750i F01 (2010)...e o masina ok dar prea mare de zi cu zi...la fel si S class...daca vrei zi de zi X-ul isi face treBa ok...X6-le nu stiu ce performante te astepti la un motor de 30d pe 2,4tone dar daca nu are butonul SPORT langa schimbator (suspensie adaptiva) ma indoiesc sa fie "performante" notabile...repet un X6 mai ales diesel il iei pt pozitia la volan si siguranta. Cu S class nu am fost niciodata dar in afara de lungime nu cred ca e f diferit de CL...iar in CL chiar si eu (1.80) stau bine in spate...daca nu ai drumuri extrem de dese prin oras un S class 4 matic e o alegere super...sa nu mai vb despre interiorul S class vs X6...dar inca odata...in principiu nu ai cum sa gresesti cu nici una...

                          In ceea ce priveste consumul daca iei diesel chiar nu e nici o diferenta fata intre motoarele de 3l indiferent de producator...nu te panica...legat de tractiunea spata/fata/quattro iarna, daca mergi pe drumuri normale, nu offroad si nu "ii dai in gura" la masina chiar nu ai de ce sa iti faci probleme...
                          Last edited by MscleMike; 02-10-2016, 07:08 AM.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by optik View Post
                            La 32 de ani ai tai, mai bine ti-ar sta intr-un BMW 7.Dupa 50 iati un S classe.
                            Nu zici rau.
                            Sa stii ca ma gandeam si la un seria 7 modelul dupa 2009.
                            Nu e urata si interiorul este destul de dragut si de util cu tot ce ai nevoie pentru o masina de genul ala.
                            Ideea este ca nu sunt hotarat intre care sa aleg.
                            Zilele trecute am mers cu un X6 si chiar mi-a placut ce poti sa faci cu el.
                            Dar totusi cred ca am sa tin cont de sfatul unui coleg de pe forum si am sa scot X-ul din schema.
                            O sa incerc sa ma mai interesez si de seria 7 sa vad ce bube au.
                            Am un prieten care are modelul asta si cum am mai spus si mai sus se cam fereste sa mearga iarna cu el pe strada din cauza tractiuni spate care la dezamagit de cateva ori punandui viata in pericol.
                            M-am gandit si la varianta ca poate nu stie sa il conduca ..da...ca fiecare can d cumperi o masina puternica vrei sa fi altcineva mereu si probabil din cauza asta i se pare ca la dezamagit masina.
                            Am fost prin tari ca Norvegia si alte tari nordice si nu am vazut pe nimeni aici sa se planga de tractiunea spate.
                            Bine...nici nu merg ca noi disperati pe sosele dar totusi in comparatie cu noi ei nu au soarele nostru si nici noi zapada si ploile lor.
                            Echipate cu cauciucuri corespunzatoare si nu second-hand sau la piele vad ca se circula cu astfel de masini fara tractiune integrala fara nici un fel de probleme.
                            Nu inteleg de ce la noi nu s-ar putea circula.
                            Multumesc pentru post.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by b97dmt View Post
                              X6 vs S , masini diferite , feeling-uri diferite ...fereste-te de x6 , provenienta Italia , majoritatea asa sunt .

                              Seria 7 vs S , agilitate / sportivitate vs lux , imagine/confort suveran .

                              Ps : daca alegi si un S 4matic , iarna nu o sa ai probleme.

                              Costuri de intretinere : mari la toate .
                              Dupa mine , cu un S,ai de toate imagine , performante , lux etc etc
                              Am inteles oarecum postul tau.
                              Am scos din calcul X-ul.
                              Ramane sa aleg intre Seria 7 si S Classe.
                              Si tractiunea integrala ar fi super daca as gasi pe vreun model care sa si imi placa.
                              Pana acum ce am gasit nu mi-au placut cum aratau la interior si exterior.
                              Cu toate ca masina avea kilometrii putini sau cel putin asa arata in bord interiorul era foarte uzat.
                              Bineinteles ca se gaseau tot felul de scuze dar le-am scos din schema daca mi s-au parut oarecum dubioase.
                              Seria 7 VS S Clasee..grea decizie...cel putin pentru mine.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF