Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfaturi achizitie MERCEDES S KLASSE second

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi achizitie MERCEDES S KLASSE second

    Dragi colegi apelez la experient voastra in ale "Mercedesurilor" pentru a ma indruma in ce priveste achizitia unui mercedes S Klasse.

    M-ar interesa un S Klasse de principiu mai nou de 2008, diesel cu motor de 3000 (nu mai mare ca ar sari rau in grila de impozitare), cu km reali cat mai putini (cum doreste fiecare), cat mai dotat si la raportul calitate/ pret cat mai bun?
    Doresc o masina care sa o pot pastra mai multi ani si sa imi creeza minimul de probleme.
    Nu ma grabesc, doresc sa iau cea mai buna decizie.

    Intrebari:
    1) Unde ar fi bine sa ma orientez in ce priveste achizitia?
    Pe piata interna ar fi Autovitul cu anunturile sale.( Unele anunturi sunt mai vechi si nu se vand. Nu are lumea bani sau sunt probleme?)
    Ce parere aveti despre aceste anunturi sunt reale,tepe,tepe la nr de Km,etc?
    Sau alte sugestii unde ar fi mai bine sa caut pe piata interna?
    Sau care este situatia in cazul achizitiilor din strainatate?(daca imi puteti recomanda unde sa caut)
    2) Care sunt dotarile standard si care ar fi optionalele la aceasta clasa?
    Intreb deoarece multe anunturi mentioneaza Dotare "Full"si "Extrafull"de care nu sunt convins. In acest sens daca imi puteti preciza ce este standard ,ce este optional si ce inseamna Full.
    3) Ce probleme specifice are acesta masina (model) pe care doresc sa o achizitionez?(daca are)
    4)Ce ar trebui verificat cu predilectie la acest tip de masina la achizitie.
    Stiu ca este necesara o inspectie in sevice cu un mecanic de incredere.

    Orice sugestii care imi puteti da in ce priveste cele solicitate mai sus sunt binevenite si va multumesc anticipat.

    Cu stima Christian

  • #2
    Cel mai important sa aiba service facut in reprezentanta , sa poti vedea ce s-a inlocuit pe la masina.Evita autovit , sanse mari de km dati inapoi , lovite , etc.
    Pe Mobile.de , gasesti mult mai multe , cauta masini de la dealer nu de la handler, evita arabii , rusi , estici ,etc.
    Faza cu full , la un S e relativa.Un full are cel putin piele ,trapa , scaune electrice cu masaj ventilate-incalzite , ecrane in tetiere , o gramada de sisteme de asistenta , etc.Pretul de nou ar trebuii sa bata spre un 200.000 euro.

    Comment


    • #3
      b97dmt multumesc frumos pentru promtitudinea raspunsului primit din partea ta.
      Multumesc pentru ideile sugerate.
      Pe Mobile.de parca mi se par preturile destul de mari si km destul de multi la masini in comparatie cu oferta interna.
      Ceea ce ma mira la oferta interna majoritatea apar cu provenienta Germania si totusi au putini Km. M-ar duce gandul........ chiar asa norocosi au fost acestia si au prins masini cu putini km sau .........
      In alta ordine de idei vad ca destul de multi au citit topicul deschis de mine si am primit pana acum un singur rasuns.
      Mai astept in continuare idei si sugestii pentru care va multumesc anticipat !

      Comment


      • #4
        Prompta nemultumirea ta dupa 5 posturi.
        Eu as lua masina de la o reprezentanta, simplu si sigur. Ai certitudinea ca nu iei junghi sau manarita.
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • #5
          La ce reprezentante te referi? Din tara sau din strainatate?
          La cele din tara mi se par preturile mai mari decat cele ale pietei.
          Oare justifica acest pret mai ridicat si ofera intr-adevar cumparatorului acea siguranta reala si efectiva pentru lucrul cumparat sau sunt bani aruncati in vant?
          Sunt cumaratori care au luat masini second de la reprezentanta si s-au plans numai de probleme.( Stiu nu putem generaliza ,dar putem lua in calcul)

          In ce priveste expresia:"prompta nemultumire"dupa 5 posturi.
          Daca dupa trei zile si 133 de vizualizari am multumit colegului care mi-a raspuns si m-am aratat interesat incontinuare de a mai primi si alte sugestii si idei din partea colegilor cu mai multa experienta la acest model de autoturism, oare am gresit cu ceva?
          Da este adevarat pe acest forum am doar 5 postari pana in prezent.
          Nu aveam cum sa am mai multe postari deoarece intentionez sa cumpar aceasta masina in viitor dupa care pot discuta pe aceasta tema.
          Daca am gresit cu ceva conform regulamentului imi cer scuze, daca am deranjat aici cu ceva ma voi retrage !

          Cu stima

          Comment


          • #6
            Haideti sa nu fim acizi gratuit.

            Pe autovit , mare parte sunt anunturi postate de samsari ,sanse mari de km dati inapoi , cu preturi mici.
            Pe mobile masini scumpe si km reali.
            Cele din reprezentanta au istoric , km reali , nr propietarilor reali etc.

            Comment


            • #7
              Nici reprezentantele nu sunt chiar asa corecte la masinile SH.

              Comment


              • #8
                Ai dreptate cu reprezentantele , dar macar elimina din posibilitatile de a lua o masina lovita , fara revizii .Eu am recomandat masini din Germania , in special cele vandute de reprezentantele de acolo unde poti beneficia de garantie internationala (valabila si in RO), km reali , istoric.

                PS: Eu in nici un caz nu as risca sa iau un S fara garantie.La ce am vazut prin service , la dealer , cum pica compresor aer la 50.000km , tampon motor ( apar la tester ca trebuie inlocuite) si astea la preturi de mii de euro .

                Comment


                • #9
                  Vedeti dragi colegi este bine sa ne ferin de samsari, dar oare reprezentantele care vand masini second nu sunt tot un fel mai elevat de samsari?(Reprezentantele sunt societati comerciale care vor sa realizeze si ele profit,adica cumpara ieftin,lustruiesc si parfumeaza dupa care vand mai scump).Nu sunt societati de binefacere.
                  Diferenta mare ar fi ca nu cred sa fie in stare sa te pacaleasca chiar asa de grosolan ca un samsar versat din targ.
                  Un S cu garantie suna foarte frumos dar asta inseamna o masina sub 2 ani si automat o suma destul de frumusica de bani.
                  De compresor ca ar putea sa pice pe la 50000km, ma mira deoarece la Touaregul meu care are 145000km nu am avut vreodata probleme. Poate am fost norocos.

                  Comment


                  • #10
                    Salutare!

                    Parerea mea este s-o iei din Germania, de la reprezentanta, cu garantie.
                    Cel mai probabil o sa fie mai scumpa decat ce gasesti prin tara dar daca ai rabdare o sa gasesti ce cauti iar garantia te va scuti de ceva cheltuieli.

                    De exemplu: Eu am gasit cateva masini pe mobile si dupa schimburi de mail-uri cu diferite reprezentante am ramas la una.

                    La o luna si ceva am avut o problema cu panorama si imi intra apa in masina.
                    S-a rezolvat pe garantie, dar daca nu o aveam plateam aproape 1500 euro pe reparatie.
                    Regulament general Club Mercedes.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by CHRYS 21 View Post
                      Vedeti dragi colegi este bine sa ne ferin de samsari, dar oare reprezentantele care vand masini second nu sunt tot un fel mai elevat de samsari?(Reprezentantele sunt societati comerciale care vor sa realizeze si ele profit,adica cumpara ieftin,lustruiesc si parfumeaza dupa care vand mai scump).Nu sunt societati de binefacere.
                      Diferenta mare ar fi ca nu cred sa fie in stare sa te pacaleasca chiar asa de grosolan ca un samsar versat din targ.
                      Un S cu garantie suna foarte frumos dar asta inseamna o masina sub 2 ani si automat o suma destul de frumusica de bani.
                      De compresor ca ar putea sa pice pe la 50000km, ma mira deoarece la Touaregul meu care are 145000km nu am avut vreodata probleme. Poate am fost norocos.
                      Sa nu comparam Touareg cu un S , la cate computere/calculatoare are S-ul , e diferenta mare.
                      La un S nu poti desface un surub fara sa ai testerul legat la el.

                      Modele noi de la 2010 pot beneficia de extindere de garantie , 3 ani peste garantia data de fabrica - ASTA DOAR LA MASINILE cu SERVICE LA DEALER !

                      Automat poti avea siguranta ca a vazut service la timp , s-a schimbat ce trebuia , nu a fost la "nea Gica in curte , care a lucrat acum 7-8 ani la reprezentanta , stergea cu mopu pe acolo".

                      PS : din Germania - reprezentanta de acolo.

                      Comment


                      • #12
                        CHRYS21: Pretul din Germania de la reprezentante este pretul corect. Dupa ala trebuie sa te ghidezi.
                        Eu mi-am luat masina de acolo, si am primit in scris ca masina nu a fost taxi sau firma de inchirieri auto, ca nu a avut accident etc... cu semnatura si parafa MB.

                        Nu risca nimeni sa te fenteze pe tine pentru 10k euro cat ar putea castiga in plus. Intr-o reprezentanta MB sunt investiti milioane de euro (masini spatiu si cladire), nimeni nu vrea sa aiba lacatul pe usa ca a dat km inapoi la un S Class si a castigat 10k euro...!

                        Plus mai este garantia internationala de 2 ani data la masinile Juenge Sterne, care este foarte linistitor sa o ai mai ales daca masina este S Class.

                        Recomandarea mea este reprezentanta MB Germania. Nu foarte in Nord ca aia au multa sare pe strazi iarna.

                        @b78dmt -- garantia asta extinsa se poate face si la masini second daca sunt inca in perioada de garantie? Cat costa?

                        Comment


                        • #13
                          Multumesc frumos pentru raspunsuri, daca fac cea mai sumara sinteza ,drumurile in alegera mea se indreapta vad spre Germania.
                          Am rugaminte daca est permis a-mi indica adresele de site-uri din Germania a reprezentantei(lor) pentru a incerca o cautare in cele dorite de mine, in afara de clasicul mobile.de unde sunt de toate amestecate.
                          Cunosc limba germana deci cred ca m-as descurca la o cautare directa in site-ul reprezentantei. Consider ca acesta ar fi un inceput bun (ca doar nu o sa ma duc fizic de la o usa de reprezentanta la alta sa intreb ce este de vanzare.)

                          Comment


                          • #14
                            In mod normal toate masinile pentru vanzae pentu publicul larg le gasesti pe mobile.de.
                            Toate care au garantia Juenge Sterne sunt de la reprezentanta MB.

                            Atentie, sunt handleri care dau garantie 1 2 3 ani dar acea garantie este doar la acel handler. NU este acelasi lucru cu garantia MB de la dealerul oficial!!!

                            Poti incerca in zona de sud a Germaniei. Acolo oamenii sunt bogati si intretin
                            bine masinile.

                            Este indicat sa ai in vedere mai multe posibile masini si sa faci un tur sa le vezi pe toate si dupa sa te duci la cea care ti/a placut cel mai mult. Asta nu inainte sa vorbesti cu dealer-ul si sa-l intrebi pe mail sau telefonic tot ce te intereseaza!!!

                            Bafta la cautat!

                            Comment


                            • #15
                              Site-ul oficial www.mercedes.de are sectiune de masini S/H si ofera spre vanzare masinile luate in regim buy-back de reprezentantele din toata Germania.Masini cu istoric,garantie si de cele mai multe ori cu numai 1 singur proprietar.Ai aici un link de pe site-ul oficial:




                              Succes !
                              Adrian E
                              Hamburg
                              Last edited by emanoeladrian; 02-10-2014, 09:46 AM.
                              ML270 CDI 2004

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF