Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Masina rigida

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut,
    Din cele postate mai sus am inteles ca nu ai ajuns cu masina la service pina acum.
    In cazul unei masini second hand proaspat achizitionate o verificare la service este absolut necesara.
    Nimeni nu poate sa iti spuna de ce masina se comporta asa pe drum pietruit, putem sa ne dam doar cu parerea, dar asta nu cred ca ajuta pe nimeni.
    Daca nu ai facut-o pina acum, schimba uleiul si filtrele + uleiul si filtrul de la cutia de viteze. La fel de important este sa verifici si sa schimbi daca este cazul filtrul de la aerul conditionat.
    Citi kilometri are mersi masina ?

    Cu respect,

    w140 s320lwb
    "Nimic nu este mai scump ... DE INTRETINUT, decat un Mercedes ieftin"

    http://www.clubmercedes.ro/w140-t5810.html
    http://www.clubmercedes.ro/w126-t5806.html

    Comment


    • #17
      Aveti perfecta dreptate,am facut acest lucru cand am cumparat masina,acum 4 luni an urma,am schimbat aceste filtre si uleiul mai ales ca mi-a atras atentia cel care mi-a vandut-o sa-i schimb uleiul la cutie.Iar cand cumperi o masina scond cred ca e normal sa-i faci acestea.Saptamana viitoare merg pentru o verficare la srevice.toata stima,va salut.

      Comment


      • #18
        PS.-masina are 193000 km

        Comment


        • #19
          Prima grija in situatia descrisa de tine e verificarea presiunii rotilor.Am un prieten care si-a cumparat o masina sh si avea aceeasi problema ca si tine.Cand s-a dus la vulcanizare a vazut ca avea 3.5 bari in loc de 2.1.Pot fi si alte motive dar intotdeauna incepi cu ce este mai simplu.
          CL 99 BAN W211 E270cdi

          Comment


          • #20
            Foarte interesant ce spuneti,multumesc. Acum ami amintesc ca mi-a zis cineva ca nu le merg bine aparatele de presiune la multe vulcanizari. va salut

            Comment


            • #21
              Originally posted by stancu gheorghe View Post
              Foarte interesant ce spuneti,multumesc. Acum ami amintesc ca mi-a zis cineva ca nu le merg bine aparatele de presiune la multe vulcanizari. va salut
              Nu m-am referit la diferentele dintre aparatele de masurat presiunea.Sunt multi oameni care umfla rotile mai mult decat recomanda fabricantul din diverse motive(consum mai mic,stabilitate mai buna,uzura mai mica),dar ai sansa sa uzezi prematur bucsile, pivotii , amortizoarele, etc.La noi in Romania e bine sa tinem cont si de starea drumurilor si deci presiunea in anvelope trebuie facuta mai cu mila.
              CL 99 BAN W211 E270cdi

              Comment


              • #22
                Da o sa controlez presiunea pentru ca an urma cu o luna am pus jante pe 18 si deasemenea si alte anvelope,anainte erau pe 16/235/60. Oricum maine sant programat la service an Cernauti si va spun ce zic tartanii. Multumesc,va salut.

                Comment


                • #23
                  Faptul ca ai rotile pe 18 poate fi raspunsul la problema, daca inainte de schimbare nu se manifesta asa.Eu am tot roti pe 18, arata frumos, sta mai bine pe curbe, dar simte altfel denivelarile.
                  CL 99 BAN W211 E270cdi

                  Comment


                  • #24
                    Buna ! Mi-am luat si eu un Mercedes S350TD din 1996 si nu prea stiu la ce surprize neplacute sa ma astept . Oricum sunt indragostita de el !

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by laura07 View Post
                      Buna ! Mi-am luat si eu un Mercedes S350TD din 1996 si nu prea stiu la ce surprize neplacute sa ma astept .
                      Deschide un topic nou aici:


                      Pune detalii despre masina, si vei primi raspunsurile asteptate,

                      Toate cele bune
                      W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                      http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by laura07 View Post
                        Buna ! Mi-am luat si eu un Mercedes S350TD din 1996 si nu prea stiu la ce surprize neplacute sa ma astept . Oricum sunt indragostita de el !
                        Bine ai venit pe forum !
                        Ca sa nu stricam topicul omului hai cu o prezentare a ta si mai ales a masinii la sectiunea "My car Mercedes-Benz".
                        Probleme mari n-o sa-ti faca masina, stai linistita....Este..cum sa zic...ca o femeie buna....daca ii dai ce-i trebuie la timp nu te lasa la greu...

                        Comment


                        • #27
                          Da cred ca dupa schmbarea cauciucurilor am anceput sa simt denivelarile....acum ami dau seama.Ramane sa aleg antre aspect si confort.Cred ca o reduc din presiune si sa nu mai intru pe ,,aratura,, Oricum o sa-i fac poze sa vedeti diferenta cu noile jante. Aceasta masina ami provoaca o mare bucurie! multumesc pentru sfaturi,va salut.

                          Comment


                          • #28
                            buna seara

                            miam luat de curand un s400 cdi din 2002.imi place enorm masina.sunt famercedes.am avut o gramada de marci,dar de mercedes sunt indragostit.are roti pe 19 si simt orice denivelare,plus ca pe la 80,110 si 130 km la ora are o vibratie urata.de la roti nu prea cred ca e ca leam verificat.sa fie oare din cutie sau cardan?

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by infinityauto View Post
                              miam luat de curand un s400 cdi din 2002.imi place enorm masina.sunt famercedes.am avut o gramada de marci,dar de mercedes sunt indragostit.are roti pe 19 si simt orice denivelare,plus ca pe la 80,110 si 130 km la ora are o vibratie urata.de la roti nu prea cred ca e ca leam verificat.sa fie oare din cutie sau cardan?
                              Fa un topic nou si scrie conform regulamentului cu litera mare la inceput de propozitie.Vibratiile pe care le simti pot fi si de la rotile celepe 19 in cazul in care nu sunt echilibrate , dar si de la cardan este posibil.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by infinityauto View Post
                                miam luat de curand un s400 cdi din 2002.imi place enorm masina.sunt famercedes.am avut o gramada de marci,dar de mercedes sunt indragostit.are roti pe 19 si simt orice denivelare,plus ca pe la 80,110 si 130 km la ora are o vibratie urata.de la roti nu prea cred ca e ca leam verificat.sa fie oare din cutie sau cardan?
                                Daca simti vibratiile doar la in acele puncte,dupa care imediat dispar sunt din cauciucuri.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF