Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema turatii

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema turatii

    Seara buna la toata lumea, vreau sa ma lamureasca si pe mine cineva mai istet care ar fi problema si solutia la masina mea. Am un S-classe W220 din 2001 320 cdi. Care ar fi beleaua...ieri cand am intrat pe autostrada am observat ca nu mai trage, nu se mai tureaza, mai mult de 100-110 km/h nu urca poti s-o bati. Astea se intampla daca accelerez din pedala , daca accelerez din pilot automat urca fara probleme. Am tras pe dreapta si am observat ca scoate ceva fum negru la inceput daca ii dau pedala pana la capat de cateva ori dupa nu mai scoate chiar daca fac acelasi lucru. Am fost la un mecanic care din prima (fara vreo investigatie sau ceva de genul..tester..) a dat verdictul : Turbina ! De ieri pana azi am mai sunat, am mai vb cu oameni care au mai avut sau au mai auzit pe cineva cu problema ca a mea. Toti mi-au zis cam acelasi lucru..turbina cand moare, oare de tot.. nu mai urca in nici un fel. Am citit aici pe forum ca se poate sa fie de la debitmetru...acum am luat de proba de la un prieten un debitmetru de la un C-classe 220, l-am montat si prinde 130-140 km/h ! dar cu pedala la capat! Acum ajutati-ma si pe mine cu idei, solutii...

  • #2
    Istetii aia de te sfatuira avusera si STAR? Il ai in CT pe colegul Mercedes-cdi.
    Sigur, nu trebuie multa istetime, daca asta cauti asiduu, doar evitat mecanici parliti care dau diagnostice fara sa deschida capota.
    Si niciun istet nu-ti poate spune pe forum ce are masina ta, fara vreun cod de eroare.
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #3
      Mersi frumos, ai cumva un nr de tel al lui? Sau cum pot sa dau de el mai repede, ca ma dispera problema.


      Sent from my iPhone using Tapatalk

      Comment


      • #4
        Mersi frumos de număr, am vorbit cu el dar omu e din Medgidia si de abia pe saptamana viitoare daca își face timp ca are la un sprinter nu stiu ce de schimbat si nu are timp.


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • #5
          Deci pana atunci mai caut soluții poate a mai avut cineva problema asta sau a mai auzit de ea.


          Sent from my iPhone using Tapatalk

          Comment


          • #6
            Fac o adaugare, dimineata îmi ramane aprins in bord senzorul acela in forma de spirala, la tester mi-a dat ca e bujia 6 arsa. Nu am apucat sa o schimb. Si nici uleiul de la cutie nu l-am schimbat încă pt ca vreau sa il schimb odată cu cel de la motor. Se poate sa aibă vreo legătura cu problema mea?


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF