Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce inseamna aceste Erori , HELP ME pLS !!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce inseamna aceste Erori , HELP ME pLS !!

    salut baieti , de curand am facut un test la masina mea mercedes s400 din 2002 w220 si am urmatoarele erori :

    1. P2314 Comunicatia CAN cu butuculelectronic de contact neplauzibil
    2. P2316 Comunicatia CAN cu aparatul de comanda instalatii climatizare neplauzibil
    3. Comunicatia CAN cu intrumentul combi neplauzibil
    4. Semnal CAN conector lumina frana neplauzibil
    5. P2500 Raport tranmisie cutie de viteze neplauzibil

    6. C1024 Informatie CAN, ap comanda transm. defectuos
    7. C1200 comutator lumina frana defectuos

    Si pe Motor am urmatoarele Erori:

    1. 2011 Ap. de masura masa aer (banc 2) sub valoarea minima
    2. 2021 Supapa de reglare presiune injectie Comp.Pres. rail e neplauzibil
    3. 2027 Reglare presiune supraalimentare (banc 1 ) defectuos.

    Am facut acest test doarece am urmatoarele sintome la masina:
    1 Nu imi merg pe stopurile pe spate, pozitiile nici semnalizarile nici ceata , doar stopul pe frana
    2 dispalyul de la comp de bord imi lucare tot timpul si sonda de motorina nu imi afisaza nimic
    3 cand depasesc 2500 de ture Imi apare o eroare EPC in bord si imi opreste motorul in mers. mentionez ca i treapta P sau N il turez maxim si nu mi se opreste.

    va multumesc si va rog sa ma ajutati cat se poate cu problemele mele k deja ma dispera acest mercedes
    Astept pareri.

  • #2
    nimic nimic ? sunt singur pe tot forumul asta ?

    Pentru ultima data: citeste regulile de postare.
    Last edited by cutaresku; 01-07-2014, 17:32 PM.

    Comment


    • #3
      Cu ce tester s a facut diagnoza?
      Toate literele lipsa le-am mâncat de foame. Toate greselile le-am facut cu rea intentie!

      Comment


      • #4
        L-am mai intrebat si eu pe alt topic...
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • #5
          Testeru folosita fost KTS

          Testerul folosit a fost KTS.
          Last edited by cutaresku; 01-09-2014, 19:35 PM.

          Comment


          • #6
            Pune star si revino cu erorile, astea universale mai dau balarii! Din cate vad ai probleme cu presiunea in rail si e posibil acurator turbo sa nu lucreze corect (asta legat de epc)
            Last edited by sebi11; 01-08-2014, 20:49 PM.
            Toate literele lipsa le-am mâncat de foame. Toate greselile le-am facut cu rea intentie!

            Comment


            • #7
              Dom' Sebi, de unde tot scoti licenta asta poetica "acurator"? Nu exista domne in limba romana asa ceva, nici macar in Bucovina! La turbina avem actuator, c-o fi vacuumatic sau electronic.
              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

              Comment


              • #8
                Originally posted by cutaresku View Post
                Dom' Sebi, de unde tot scoti licenta asta poetica "acurator"? Nu exista domne in limba romana asa ceva, nici macar in Bucovina! La turbina avem actuator, c-o fi vacuumatic sau electronic.
                Tu ce zici , e posibil sa fie actuatorul problema EPC-ului ?

                Comment


                • #9
                  Originally posted by MihaiSclass View Post
                  Tu ce zici , e posibil sa fie actuatorul problema EPC-ului ?
                  2014-01-06 12.28.14.jpg

                  e posibil sa fie din cauza injectorului de pe pistonul 5 ? uite ce arata pe STAR .

                  Comment


                  • #10
                    Injectoarele sunt ok, ce alte erori zice Star?
                    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                    Comment


                    • #11
                      Dom" Kutarescu intradevar asa e actuator! Noi in Bucovina i l mai alintam si acurator si am sa scot licenta pentru asta. Vad ca e mai importanta exprimarea decat solutia de rezolvare a unei probleme! Eu la orele de romana am mai lipsit ca am mers la alea de mecanica!

                      Originally posted by sebi11 View Post
                      Dom" Kutarescu intradevar asa e actuator! Noi in Bucovina i l mai alintam si acurator si am sa scot licenta pentru asta. Vad ca e mai importanta exprimarea decat solutia de rezolvare a unei probleme! Eu la orele de romana am mai lipsit ca am mers la alea de mecanica!
                      Asta a fost offtopic! Corectiile la injectoare sunt ok! Trebuie monitorizata presiunea in admisie inclusiv pozitia actuatorului si masa de aer aspirata pe bancuri!

                      Originally posted by cutaresku View Post
                      Dom' Sebi, de unde tot scoti licenta asta poetica "acurator"? Nu exista domne in limba romana asa ceva, nici macar in Bucovina! La turbina avem actuator, c-o fi vacuumatic sau electronic.
                      mai este si actuator pneumatic!
                      Last edited by cutaresku; 01-10-2014, 21:28 PM.
                      Toate literele lipsa le-am mâncat de foame. Toate greselile le-am facut cu rea intentie!

                      Comment


                      • #12
                        Ma bucur ca stii mecanica, asta nu te scuteste de a respecta regulile acestui forum (nu ale mele).
                        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                        Comment


                        • #13
                          va certati aiurea si cu problemele nu ma ajutati deloc.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by cutaresku View Post
                            Injectoarele sunt ok, ce alte erori zice Star?
                            Valoarea asta ti se pare tie a fi OK ? fata de celalalte , la relantii e 2.3 , in sarcina iti dai seama cat e de mare ?
                            Attached Files

                            Comment


                            • #15
                              Scrie clar mai mica sau egala cu 6 deci e ok. Parerea mea e ca ai probleme cu supraalimentarea. Off topic, Domnule Cutaresku a gresi e omeneste iar atragerea atentiei asupra unei greseli se poate mai elegant fara a lua "peste picior". Nu va cunosc (nici nu mi doresc) dar va respect si astept acelasi lucru din partea dumneavoastra!
                              Toate literele lipsa le-am mâncat de foame. Toate greselile le-am facut cu rea intentie!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF