Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema cu geamurile w220 320cdi din 2001

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema cu geamurile w220 320cdi din 2001

    Salutare, AM si eu o problema la masina mea. Ieri am fost sa-i pun folii pe geamurile din fata,toate bune si frumoase...Astazi cand am vrut sa plec cu masin a am observat ca nu-mi mai functioneaza nici o comanda de pe usa stanga fata..nici geamuri,nici oglinzi, nici semnalizarea din oglinda,nici incalzire..nimic. Apoi am incercat si la cea din dreapta..acolo totul mergea perfect...am incercat si la usile din spate si acolo aceasi problema nu merg geamurile( tin sa mentionez pe geamurile din spate am folie de mai bine de jumatate de an deci ieri nu s-a umblat la ele). Omul care mi-a pus folia nu a dat fetele de usi jos sau sa umble la ceva ... a dat cu niste solutie de spalat geamurile si dupa a montat folia. Are cineva vreo idee de la ce poate fi si ce as putea sa fac...de la ce e? Practic eu nu mai am comenzi pe nici o usa, doar pe cea din dreapta fata. Am scos borna de la baterie si am stat cam 45-50 de min si dupa ce am pus-o la loc problema nu disparuse.Multumesc anticipat. Stima si Sarbatori Fericite!
    Last edited by mercedes55; 05-04-2013, 12:54 PM.

  • #2
    La W210-le meu exista pe fiecare usa un modul. Ma gandesc sa nu fi ajuns niscai lichid pe la mufele lui si sa se fi oxidat. Da fetele de usi jos si curata mufele cu un spray de contacte sau de spalat discuri de frana. Acelasi lucru poti face si la modulul confort. Eu am patit ceva asemanator si intr-un final am gasit un cablu taiat pe undeva dreapta spate pe langa baterie sub bancheta.
    Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
    Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
    Onorez comenzi si in Bucuresti
    Tel. 0736375626 Marian

    Comment


    • #3
      Mersi frumos, treaba e ca eu la geamurile din spate nu am umblat si de ce nu merg nici ele actionate de pe usile lor? Si de ce nu-mi merge semnalizarea din oglinda? stima

      Comment


      • #4
        Activitatea principala incepe din fata, De acolo pleaca catre usile din spate. De asta incearca sa desfaci fetele de usi de pe fata si vezi mufele care sunt pe acolo, posibil sa gasesti oxid. Tot acolo ai si mufele de la oglinzi. Nu stiu daca pentru semnalul din oginzi ai o siguranta, nu strica sa le verifici. Controleaza cu atentie si cablurile, sa nu fie roase sau chiar rupte sa faca masa cu caroseria. La mine de la un cablu gasit rupt pe undeva in spate sug bancheta nu-mi mai mergea semnalizarea, geanurile, oginzile si lumina in habitaclu.
        Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
        Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
        Onorez comenzi si in Bucuresti
        Tel. 0736375626 Marian

        Comment


        • #5
          Daca ne auzim cred ca va pot ajuta.
          Originally posted by mercedes55 View Post
          Salutare, AM si eu o problema la masina mea. Ieri am fost sa-i pun folii pe geamurile din fata,toate bune si frumoase...Astazi cand am vrut sa plec cu masin a am observat ca nu-mi mai functioneaza nici o comanda de pe usa stanga fata..nici geamuri,nici oglinzi, nici semnalizarea din oglinda,nici incalzire..nimic. Apoi am incercat si la cea din dreapta..acolo totul mergea perfect...am incercat si la usile din spate si acolo aceasi problema nu merg geamurile( tin sa mentionez pe geamurile din spate am folie de mai bine de jumatate de an deci ieri nu s-a umblat la ele). Omul care mi-a pus folia nu a dat fetele de usi jos sau sa umble la ceva ... a dat cu niste solutie de spalat geamurile si dupa a montat folia. Are cineva vreo idee de la ce poate fi si ce as putea sa fac...de la ce e? Practic eu nu mai am comenzi pe nici o usa, doar pe cea din dreapta fata. Am scos borna de la baterie si am stat cam 45-50 de min si dupa ce am pus-o la loc problema nu disparuse.Multumesc anticipat. Stima si Sarbatori Fericite!

          Comment


          • #6
            Originally posted by nora-marian View Post
            Activitatea principala incepe din fata, De acolo pleaca catre usile din spate. De asta incearca sa desfaci fetele de usi de pe fata si vezi mufele care sunt pe acolo, posibil sa gasesti oxid. Tot acolo ai si mufele de la oglinzi. Nu stiu daca pentru semnalul din oginzi ai o siguranta, nu strica sa le verifici. Controleaza cu atentie si cablurile, sa nu fie roase sau chiar rupte sa faca masa cu caroseria. La mine de la un cablu gasit rupt pe undeva in spate sug bancheta nu-mi mai mergea semnalizarea, geanurile, oginzile si lumina in habitaclu.
            Salut am verificat firele sunt ok, sigurantele sunt bune. Am verificat si curentul in circuit si am curent pana la modulul acela care tine scaunele electrice si incazirea lor. Acolo imi intra curent si de iesit nu iese nimic. Ce mai e de facut? Sa se fi dus modulul? Asa dintr-o data?

            Comment


            • #7
              Sa inteleg ca ai scos toate mufele si le-ai verificat sa nu fie oxidate. Incearca sa-i faci o diagnoza sa vezi ce zice. Daca la diagnoza nu iese nimic, ai de cautat pe la fire. Tare imi este frica sa nu fi patit ceva asemanator cu a mea. In concluzie daca STAR-ul indica ca este totul OK. Nu-ti ramane decat sa controlezi integritatea firelor, mufelor de la fire si pe cat posibil sa desfaci si modulele pentru o verificare a cablajului. Eu am gasit chiar si pe acolo oxid.
              Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
              Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
              Onorez comenzi si in Bucuresti
              Tel. 0736375626 Marian

              Comment


              • #8
                Originally posted by mercedes55 View Post
                Salutare, AM si eu o problema la masina mea. Ieri am fost sa-i pun folii pe geamurile din fata,toate bune si frumoase...Astazi cand am vrut sa plec cu masin a am observat ca nu-mi mai functioneaza nici o comanda de pe usa stanga fata..nici geamuri,nici oglinzi, nici semnalizarea din oglinda,nici incalzire..nimic. Apoi am incercat si la cea din dreapta..acolo totul mergea perfect...am incercat si la usile din spate si acolo aceasi problema nu merg geamurile( tin sa mentionez pe geamurile din spate am folie de mai bine de jumatate de an deci ieri nu s-a umblat la ele). Omul care mi-a pus folia nu a dat fetele de usi jos sau sa umble la ceva ... a dat cu niste solutie de spalat geamurile si dupa a montat folia. Are cineva vreo idee de la ce poate fi si ce as putea sa fac...de la ce e? Practic eu nu mai am comenzi pe nici o usa, doar pe cea din dreapta fata. Am scos borna de la baterie si am stat cam 45-50 de min si dupa ce am pus-o la loc problema nu disparuse.Multumesc anticipat. Stima si Sarbatori Fericite!
                Salut, cum ai rezolvat? Si la mine de 2 zile s-a intamplat la fel, nici reglajul la scaunul de la sofer nu mai merge. Multumesc

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF