Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

S 300 Td W140

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • S 300 Td W140

    Va salut pe toti. Sunt nou pe-aici, am citit pana acum multe topicuri, sunt multi baieti isteti si pasionati, asta imi place, din pacate cam slabutza activitatea cel putin anul acesta, poate gresesc.
    Ok, sa fiu clar, doresc niste sugestii in legatura cu achizitionarea unui Mercedes S 300 Td W140, an 1996-1998. De 10 ani am ochit aceasta masina si mi-a ramas la suflet, ca si 126 sau 560 Sec.
    As vrea sa stiu cam ce consum real ar avea motorul acesta, ceva probleme daca stiti, ceva preturi de intretinere, piese, etc.
    In tara nu prea stiu de vanzare momentan, iar dincolo am gasit de la 9000 in sus, insa taxele sunt de speriat tinad cont ca e euro2, sper sa nu gresesc.
    Va salut, sper sa ma indrumati intr-un sens.

  • #2
    Am vazut in toamna un W140 300 TD fabricatie 1996 inmatriculat pe site-ul autovit. Se cereau 10000 euro (pret f bun pt an si motorizare), avea vreo 300000km. Ce-i drept era alb si avea ceva probleme cu senzorii de parcare originali (vax albina).

    Avand in vedere ca unii cer 9-10000 euro pe W140 benzinare de prin 92-94...era un deal pentru un interesat. Cred ca s-a vandut repejor.

    Despre motorizarea 300 TD stiu doar ca e mult mai reusita decat vechiul 350TD. De altfel caii putere spun multe...sunt la fel de multi ca la un motor Opel 3.0 CDTI generatie 2006-2007 ( adica cu 10 ani dupa).

    Comment


    • #3
      S-ul ala de care zici tu, de pe autovit, cu 10000 euro, era argintiu, cu PCR la numar.
      nu s-a vandut masina aia. tin eu minte modul cum suna anuntul. ceva de genul "de saptamana viitoare pretul o sa fie cu 2000 euro mai mult", iar ultima data cand am vazut masina pe net zicea: "ultimul anunt...". eh, s-a saturat omul, de un an de cand incerca sa vanda masina. din experienta personala, nu mai cumpara nimeni masini acum. asteapta toti sa se clarifice cu taxa de inmatriculare. si in plus de asta, un 140 se vinde mai greu cu 10 mii, 10 mii si ceva. eventual daca ii ceva masina de bashtan tinuta in garaj si umblata acolo, vreo 50 de mii, 70 de mii de km.

      Comment


      • #4
        Pentru mine W140 reprezinta un fel de W124 pentru pretentiosi din punct de vedere al sigurantei, confortului si dotarilor, de aici apare si diferenta actuala de pret dintre cele doua, cu avantajele si dezavantajele aferente unui model mai mare, mai tare si mai luxos.
        W140_S 300 Turbodiesel, anii 6/1996 - 8/1998
        Motor-Typ : OM 606 D 30 LA / 606.960
        2.996 cmc, 6L, putere 130kW/177PS la 4400rpm, cuplu 330Nm la 1600 - 3600rpm
        Cutie Automatika 5 viteze, viteza max. 206 km/h, demaraj 0-100 km/h: 11,2 s,
        Consum dat de constructor : 6,7 / 8,7 / 11,2 la 90 km/h / 120 km/h / oras
        Greutate proprie 1960 kg.

        Acelasi motor a fost montat si pe W210 : E 300 Turbodiesel (2.996 cm³ 6L, 130 kW/177 PS) doar intre anii 1997-1999

        W140_S 300 Turbodiesel, anii 6/1996 - 8/1998, au fost vandute 7.583 buc. Pretul in 1996: 93.150 DM
        W140_S 350 Turbodiesel, anii 10/1991 - 8/1996 au fost vandute 20.518 buc. Pretul in 1996: 93.150 DM
        Last edited by orca; 02-20-2008, 18:39 PM.
        .. ________ ..
        o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
        (Oo\==/oO)
        ..U...............U.
        Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
        http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

        Comment


        • #5
          Originally posted by orca View Post
          Pentru mine W140 reprezinta un fel de W124 pentru pretentiosi din punct de vedere al sigurantei, confortului si dotarilor, de aici apare si diferenta actuala de pret dintre cele doua, cu avantajele si dezavantajele aferente unui model mai mare, mai tare si mai luxos.
          W140_S 300 Turbodiesel, anii 6/1996 - 8/1998
          Motor-Typ : OM 606 D 30 LA / 606.960
          2.996 cmc, 6L, putere 130kW/177PS la 4400rpm, cuplu 330Nm la 1600 - 3600rpm
          Cutie Automatika 5 viteze, viteza max. 206 km/h, demaraj 0-100 km/h: 11,2 s,
          Consum dat de constructor : 6,7 / 8,7 / 11,2 la 90 km/h / 120 km/h / oras
          Greutate proprie 1960 kg.

          Acelasi motor a fost montat si pe W210 : E 300 Turbodiesel (2.996 cm³ 6L, 130 kW/177 PS) doar intre anii 1997-1999

          W140_S 300 Turbodiesel, anii 6/1996 - 8/1998, au fost vandute 7.583 buc. Pretul in 1996: 93.150 DM
          W140_S 350 Turbodiesel, anii 10/1991 - 8/1996 au fost vandute 20.518 buc. Pretul in 1996: 93.150 DM

          Multam` fain ptr. raspunsuri, in special am asteptat de la Orca , multam` fain. Insa si pareri personale ale detinatorilor as fii asteptat, legat de intretinere , consum incercat pe ,,pielea" lor, etc.
          Cam putine date si referinte am gasit despre acest model de w140, oare de ce?
          Nu stiu ce sa fac, am visat 10 ani la acest model si acum mi-as permite cat de cat, de fapt nu mai io stiu cum, insa sunt confuz, sunt prea sarac sa o iau si prea sarac sa am apoi probleme cu ea. Dar daca e sa-mi iau pe langa motocicleta o masina, apoi alta nu vreau, mai bine imi mai iau un motor.

          Comment


          • #6
            Originally posted by vortex View Post
            S-ul ala de care zici tu, de pe autovit, cu 10000 euro, era argintiu, cu PCR la numar.
            Asa e...PCR era numarul si e argintiu, greseala mea daca am tinut minte alb.
            Eu presupuneam ca s-a vandut ca nu l-am mai vandut. Pretul nu mi se parea mare raportat la an si motorizare daca masina era in mintile ei...

            Comment


            • #7
              Originally posted by Duke View Post
              ...Insa si pareri personale ale detinatorilor as fii asteptat, legat de intretinere , consum incercat pe ,,pielea" lor, etc.
              Cam putine date si referinte am gasit despre acest model de w140, oare de ce?
              Cred ca W140 Diesel aici pe forum are un singur coleg, care la achizitionat recent, si chiar si el intreba ce stim despre... http://www.clubmercedes.ro/cer-o-par...140-t1249.html
              Sfatul meu este sa nu cumva sa-ti cumperi W140 modificat din Benzinar in Diesel. Despre W140_350 TD stiu ca consuma cat benzinarul in 6 cilindri S280 sau S320.
              De ce nu prea gasesti posesori care sa-ti dea date despre W140 Diesel ?, cred ca numarul redus de exemplare W140_Diesel fata de W140_Banzinare ar putea fi o explicatie, si anume ; dintr-un total de 406.717 buc. vandute, 378.616 buc. sant benzinare, fara sa punem si Coupe-uri si Pullman-uri. Din cele 378.616 buc. benzinare numarul pe tipuri de motorizari este urmatorul; 206.225 buc._6 cilindri, 136.475 buc._8 cilindri, si 35.916 buc._12 cilindri.
              De ce sant atat de multe benzinare fata de un total de doar 28.101 diesele, fiecare putem interpreta cum credem, cert este ca posibilitatea de-a gasi un diesel este mai mica decat la un benzinar, iar la dezmembrari in caz de nevoie raportul este acelasi.
              Last edited by orca; 02-21-2008, 01:33 AM.
              .. ________ ..
              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
              (Oo\==/oO)
              ..U...............U.
              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

              Comment


              • #8
                Originally posted by orca View Post
                Cred ca W140 Diesel aici pe forum are un singur coleg, care la achizitionat recent, si chiar si el intreba ce stim despre... http://www.clubmercedes.ro/cer-o-par...140-t1249.html
                Sfatul meu este sa nu cumva sa-ti cumperi W140 modificat din Benzinar in Diesel. Despre W140_350 TD stiu ca consuma cat benzinarul in 6 cilindri S280 sau S320.
                De ce nu prea gasesti posesori care sa-ti dea date despre W140 Diesel ?, cred ca numarul redus de exemplare W140_Diesel fata de W140_Banzinare ar putea fi o explicatie, si anume ; dintr-un total de 406.717 buc. vandute, 378.616 buc. sant benzinare, fara sa punem si Coupe-uri si Pullman-uri. Din cele 378.616 buc. benzinare numarul pe tipuri de motorizari este urmatorul; 206.225 buc._6 cilindri, 136.475 buc._8 cilindri, si 35.916 buc._12 cilindri.
                De ce sant atat de multe benzinare fata de un total de doar 28.101 diesele, fiecare putem interpreta cum credem, cert este ca posibilitatea de-a gasi un diesel este mai mica decat la un benzinar, iar la dezmembrari in caz de nevoie raportul este acelasi.

                Multumesc fain de raspuns, sunt amuzat si impresionat de cate detalii stii despre aceste modele, se vede ca esti pasionat cu adevarat, asa sunt si io cu motocicletele.
                Exista acest model si pe Euro 3? Stiu ca s-a facut pana in 1998.

                Comment


                • #9
                  Pe W140 nu exista motorizare E3, nici benzina nici diesel.
                  .. ________ ..
                  o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                  (Oo\==/oO)
                  ..U...............U.
                  Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                  http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                  Comment


                  • #10
                    Dar un MERCEDES CL 420 COUPE 4,2 I 300CP , se poate pune pe GPL? Cam cat ar costa o instalatie ok sa consume mai putin si cam cat ar lua? Danke domnilor.

                    Comment


                    • #11
                      salut, pt Duke, ceva informatii despre W140, eu am un S350 TD din 12.1994, ce sa zic , cam ce te-ar interesa?...consumul la drum intins este de 8 litri, chiar sub, depinde cum e reglata cutia de viteze si turatia (asta mi-a zis si mie mecanicu), dar cel putin mie atat imi ia,iar prin oras maxim 11(daca mergi la semafor din 2 in 2 metrii), referitor la piese, il am de doi ani dar inca n-am fost nevoit sa schimb nimic la el, piesele in jur de 50 euro pe dezmembrari, depinde ce vrei, este o masina care rupe gura la toti, oricine ce-ar zice, depaseste cu multi ani, multe masini din 2008.

                      ....scuze Duke, am uitat ce era mai important, ai grija ca impozitu este in jur de 2000 lei pe an, la motorul de 3500 cmc, la cel sub 3000 vreo 1000, restu taxelor sunt cam la fel cu celelalte.
                      Last edited by Danny_bb; 02-25-2008, 21:16 PM.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by vasi3300 View Post
                        salut, pt Duke, ceva informatii despre W140, eu am un S350 TD din 12.1994, ce sa zic , cam ce te-ar interesa?...consumul la drum intins este de 8 litri, chiar sub, depinde cum e reglata cutia de viteze si turatia (asta mi-a zis si mie mecanicu), dar cel putin mie atat imi ia,iar prin oras maxim 11(daca mergi la semafor din 2 in 2 metrii), referitor la piese, il am de doi ani dar inca n-am fost nevoit sa schimb nimic la el, piesele in jur de 50 euro pe dezmembrari, depinde ce vrei, este o masina care rupe gura la toti, oricine ce-ar zice, depaseste cu multi ani, multe masini din 2008.

                        ....scuze Duke, am uitat ce era mai important, ai grija ca impozitu este in jur de 2000 lei pe an, la motorul de 3500 cmc, la cel sub 3000 vreo 1000, restu taxelor sunt cam la fel cu celelalte.
                        Multam` fain de rapuns. Acum mai ramane sa gasesc un S 300 , n-am decat max. 10000.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Duke View Post
                          Multam` fain de rapuns. Acum mai ramane sa gasesc un S 300 , n-am decat max. 10000.
                          Pai asta nu-i bun, cere doar 8.000 oiro ? http://www.clubmercedes.ro/vand-s-30...997-t1488.html
                          .. ________ ..
                          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                          (Oo\==/oO)
                          ..U...............U.
                          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by orca View Post
                            Pai asta nu-i bun, cere doar 8.000 oiro ? http://www.clubmercedes.ro/vand-s-30...997-t1488.html
                            Da, m-am uitat si io. Intr-un topic zicea ceva de cutie...,,Buna sunt nou pe forum, am 2mercedes w140 600 benzina si recent inca un 300diesel. Cum e motorul diesel 300 ? masina e din 1997. mi se pare ca suna bine doar cutia nu schimba prea bine...dar se rezolva." Si mi se pare cam lesne o da fata de ce-i pe piata in tara deocamdata ,io stiu ce e acolo...
                            Din pacate inca de dincolo nu pot sa o iau ca am gasit cateva dar taxa vine enorm si totusi ptr. o masina de 10 ani , la 6 generatie daca nu ma insel, e prea mult, sa fim seriosi, luam S-urile comerciale, nu cele de comanda la ambasade.
                            Mai caut, mai sun...

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF