Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Folii protectie solara w211 elegance

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Folii protectie solara w211 elegance

    A incercat cineva?

    Am vazut niste folii puse pe o masina cu geamuri relativ chioare si isi faceau efectul destul de bine.
    Erau folii nu prea inchise, dar se laudau cu o protectie solara buna. Cele inchise nu imi plac.

    Masina mea, w211, are geamuri verzi, elegance, ma voi uita diseara sa vad concret de care sunt.
    Dar se simte ca opresc soarele, cel putin suprafetele luminate de afara sunt mai reci.

    Totusi, daca ma bate mult timp soarele dintr-o parte incep sa simt cum ma bronzeaza. Dar e efect cumulat, nu simti din prima.
    Parbrizul a fost schimbat cu atermic, tenta mov, prin parbriz nu simt sa ma bata soarele.

    Daca merita foliile le pun in prima faza pe geamurile spate si cu o tenta totala de 35-50% (actual am 70).
    Apoi mai vad eu daca merita pe fata pus ceva cat de transparent dar protectiv.

    Ce parere aveti?

    Stiu ca exista geamuri albastre dar nu imi place ideea de geamuri albastre, strica imaginea.
    Si parbrizul ma cam deranjeaza ca e deschis si nu e verde cum era cel anterior, dar asta e, atermic verde nu se gaseste.

  • #2
    Eu am llumar 70 spate si ceramice fata, tenta albastruie.
    Parbrizul il am normal...yukk. cred ca ii voi pune tot ceramica.
    In afara de parbriz pe mine nu ma arde soarele, cele ceramice isi fac treaba foarte bine iar 70 spate e ok, se vede prin ele. Nu recomand 90 pentru ca e neagra tuci, am pe masina sotiei si e prea neagra din exterior, din interior e ok.

    Comment


    • #3
      Merita efortul , o sa simti diferenta .Acum fiecare dupa gusturi la cat de inchisa sa fie .
      Sa fie Llumar cele mai scumpe , garantate 10 ani , parca Lati se cheama .
      Si sa nu lasi sa demonteze fetzele de usi .

      Comment


      • #4
        Albastrui nu pun ca geamu e deja verde si ma tem ca imi iese un turcoaz de toata frumusetea, care va merge ca nuca n perete cu parbrizu mov.

        Parbrizu e dinala mov si scump deci nu ma plang, isi face bine treaba, doar ca e naspa diferenta coloristica intre el si laterale.

        Voi tine cont de partea cu demontatul. Care e problema? Rup clipsurile presupun.

        Cu 70 pus peste geamu de 70 al masinii mai vezi ceva cand dai inapoi noaptea?

        Nu e vorba de efort ci sa nu montez degeaba.
        ma rog nu ma asteptam ca intr o masina din gama asta sa trebuiasca sa ma dau cu crema de soare, dar na.

        Comment


        • #5
          La 70 este ok vizibilitatea noaptea.

          Comment


          • #6
            Experiemnte de azi: luat rasina care se intareste cu uv. Pus dupa parbriz nu s a intarit.
            prin geamuri parca parca, neconcludent zic eu. In schimb ce a stat afara pe plafon s a intarit repede.

            Asadar de ceva uv sigur te scapa masina. Cred ca doar ir ramane sa dea senzatia aia naspa de stat langa soba. Vedem dupa folii. Candva.

            Comment


            • #7
              Exista si cermaica verde sa fie in nuanta cu ce ai tu.

              Comment


              • #8
                Am incercat transparenta, fusion, pe geamurile din fata.
                am gasit ceva despre ei pe net nu chiar ciaina.

                Nu e chiar transparenta e de fapt 80 la suta, cica ar reflecta ir cam 30 la suta. De afara nu se cunoaste aspectul de dinauntru doar comparativ se vede diferenta.

                Efectul e aproape zero barat, cand bate soarele il simti.
                Colorate nu pun, ca strica aspectul. Nimic sub 50 nu imi place.
                la llumar cele deschise care protejeaza sunt colorate pe albastru.
                ​​​​​
                am perdele isi fac treaba, arata mai bine asa masina decat cu negreala pe ea.

                Asa ca din lipsa de date practice concrete, renunt la idee.
                Nu vreau sa dau 800 lei ca sa aflu ca i am dat degeaba, sa se ezfolieze, sa imi strice/pateze montatorii ceva.
                Daca as gasi sa probez pe undeva un 50, sa ma conving ca e ok ar fi o treaba, altfel tare ma tem ca geamurile actuale sunt destul de bune, nu s tocmai de logan.



                ​​​​​​
                Last edited by Sharky; 07-15-2019, 11:24 AM.

                Comment


                • #9
                  Llumar Lati sau Air, isi fac treaba. Am un coleg care are pe masina, inclusiv pe cele din fata si sunt brici. Insa cam costa, cred ca a dat vreo 14milioane la unii din otopeni sa le puna, berlina medie. Merita daca masina sta mult in soare si trebuie mereu, la fiecare plecare sa te coci pana se raceste masina sau cei care au copii mici. Altfel, nu stiu ce sa zic.

                  Comment


                  • #10
                    Iintrebare de 1000 de puncte, ce transparenta are pe ele?
                    Air e colorata spre albastru-mov, care in combinatie cu verdere de pe fata arata ca porcu.
                    800lei e spatele, lati, sau cum ii spune la cea mai scumpa, dar de nu ma fereste de soare in varianta transparenta, prefer perdelele masinii.

                    Comment


                    • #11
                      Nu mai stie nici el. Dar stiu ca pe fata a pus cea mai mare transparenta ca sa nu sara in ochi (nu i-au dat hartie pt fata; daca stai in lateral se vede soferul) iar spatele e sa zicem jumatate transparent. Combinat, intre fata si spate nu e diferenta mare, pare usor gradual trecerea. Asa ochimetric as spune ca are 65-70% fata si vreo 50%. Mie mi se pare ca se vede frumos. Nu-mi plac foliile alea negre, de nu se vede nimic prin ele. De alea oglinda nici nu mai vorbesc.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF