Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cum ridic spatele la w211?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum ridic spatele la w211?

    Salutare!
    Am un w211 clasic 1.8 si as vrea sa-i ridic spatele deoarece mi se pare lasat, iar cu 2 persoane in spate plus bagaje, merg taras, ce arcuri trebuie sa caut?(ce lungine, ce grosime a spirei?)

  • #2
    Arcurile se determina pe baza seriei VIN. Recomand originale Mercedes. As schimba si amortizoarele cu prilejul asta (aici poti merge si aftermarket, eu am pus Sachs).
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #3
      Ok, si totusi, ce fel de arcuri sa i pun? Se gasesc la dezmembrari? Stiu ca sunt pe diferite coduri de culor(ex: albastru cu alb, rosu cu alb)

      Comment


      • #4
        Arcurile se iau noi 120-150lei bucata. Iar garda se poate regla suplimentar din distantiere care se pun in capul arcului.
        Amortizorul se poate schimba oricand, nefiind legat de schimbarea arcului spate.
        Nu lua din dezmembrari ca probabil se vor rupe. Ale tale cre ca sunt rupte daca freci pe jos cu 2 persoane.

        Comment


        • #5
          Rupte nu sunt, doar ca mi se pare a fii prea lasata, din ce imi spui, prefer sa merg pe varianta cu distantiere, arcurile fiind bune doar ca nu ma multumeste garda, asa ca unde gasesc distantiere? Imi poti recomanda ceva?

          Comment


          • #6

            o varianta, insa nu sunt prea convins de ea, s-ar putea sa intareasca suspensia cred

            Comment


            • #7
              Am revenit la problema, se pare ca aveam un arc rupt, am cumparat arcuri noi de pe AUTODOC, cod culori, doua dungi galbene doua dungi albastre, ale mele erau doua albastre, una galbena, iar grosimea spirei la cele noi este de 14,85 mm iar la cele vechi 14,00, rezultatul este cel pe care mi l-an dorit dpdv al inaltimi, acum nu mai trebuie decat sa i pun si niste amortizoare specifice arcurilor mai tari fiindca astea asa mi se par si cred ca este normal datorita grosimii spirei.
              Attached Files

              Comment


              • #8
                corect era sa iei tot subtire si sa pui niste saibe inaltatoare daca e cazul. Asa o faci mai rigida de spate, ceea ce nu e un lucru de dorit, in opinia mea.
                Niste arcuri normale cu 5 oameni lasa masina cu arcada la nivelul rotii, lucru perfect acceptabil.
                ASa arata ca pregatita de carat cartofi.

                Comment


                • #9
                  La ce te referi cu saibele acealea? Si unde vin montate? Da, ai dreptate, este mai rigida si parca ar fii pregatita de carat cartofi, insa mie imi place asa

                  Comment


                  • #10
                    Peste arc, intre arc si caroserie e un capac. Capacul are rol de centrare si pe el are una sau mai multe saibe de plasticcare regleaza inaltimea de rulare.

                    Comment


                    • #11
                      Aaahaaaaa‍♂️,de stiu ca sfat ca acumaaa na, mersi mult.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF