Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

E-Klasse modelljahr 2007

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E-Klasse modelljahr 2007

    Buna tuturor,

    Doresc sa cumpar un E modelul din 2007, cu facelift, motorizare 220 cdi si automatik. Acestea sunt cele mai importante caracteristici, pt ca restul sunt detalii. M-ar interesa daca poate cineva sa imi spuna la ce sa ma astept ca si service, performante si intretinere per total. Consumul nu conteaza pt ca stiu ce cumpar. Am mai avut un C-Klasse din 2005 si l-am vandut ca sa cumpar E-ul. Multumesc anticipat
    Traditia puterii si rafinamentului
    Simfonia sportivitatii si elegantei

    Mercedes-Benz

  • #2
    Salut Mihai!
    Am 220cdi'ul din 2007 pe care ti-l doresti,doar ca este manuala. Poti sa te astepti sa nu cada nimic 100.000km cat am eu cu ea pana acum . Este o vorba care spune ca intotdeauna este mai bun un sfarsit de tehnologie veche,decat un inceput de tehnologie noua iar W211 a remediat din hibele cunoscute odata cu lansarea faceliftului.

    Costurile de intretinere sunt reviziile la 15mii/km cam 7-8mil(dublu daca n-ai un service de incredere si vrei sa mergi in reprezentanta).
    Uleiul sa-l cumperi neaparat pe cel trecut in carte Mobil 1 ESP Formula 5W-30,este printre cele mai scumpe,dar e pentru cdi ul cu filtrul de particule.
    Asigura-te ca i-a fost facuta revizia la 2 ani sau 90 de mii care implica o curea,rola intinzatoare,pompa de apa pe langa ulei si filtre,lichidul de frana,antigelul ,daca nu fa-le ..in rest gaz si talpa. Gaz de la 5% daca-ti pui mintea afara pana si la 14 orash tot daca-ti pui mintea altfel 8.5-9 consum mediu.
    pentru performante poti lua una in test drive,dar o vei descoperi cu adevarat la primul drum lung... tinuta de drum exemplara,am avut momente in care am simtit-o ca pe o prelungire a propriilor maini si fiinte ..eu,ea si si sute Km de serpentine undeva prin Republica Macedonia,mii de km lini mai departe,acolo incepi sa te gandesti serios la ce spuneau unii ca exista 2 masini pe lume:Mercedes si restul
    Motorul este cumva elastic,curba de cuplu nedistribund puterea brutal,dar cumva intr-un crescendo liniar,intotdeauna acolo,400Nm se simt si la viteze de 150km/h atunci cand te infigi brusc in pedala.
    usor deranjant lag-ul in acceleratie de 1 secunda pana intra turbina,apoi sa te tii Decuplarea esp ului + Gaz + o trepata inferioara iti vor da cu siguranta cativa fiori si un ranjet tamp in coltul gurii .

    Daca vrei putere mai multa,nu recomand un motor mai mare,cu banii de taxe pe un an te poti orienta catre un plus de putere de 30 cp si 50nm printr-o resoftare a ecu,dar facuta la colina motors reprezentant brabus sau tuneri cu staif,nu toti baietii cu un laptop si un program dornici sa te ajute la jumate din pret.

    AH. O hiba ramasa ar fi capacele care deschid cotiera prea firave,se rup,trebuiesc schimbate,se vand la set cate 2 si costa 3,5-4 mil datorita insertiilor de lemn!
    Sper sa-ti fi fost de folos,mult noroc!
    2007 MB W211-220cdi

    Comment


    • #3
      Multumesc mult, b61sop

      Eu de asta as vrea modelul cu facelift, pt ca mecanicul meu imi spunea ca toate erorile de la w210 le-au cam rezolvat. Sfaturile tale sunt excelente si sper ca si cutia automata sa fie ce astept eu. De manuala m-am saturat. Astept si alte pareri. Multumesc inca o data
      Traditia puterii si rafinamentului
      Simfonia sportivitatii si elegantei

      Mercedes-Benz

      Comment


      • #4
        Am avut deosebita placere sa conduc o astfel de masina si pot sa iti spun ca, este o adevarata desfatare a simturilor, iar cutia automata este un vis. Nu o sa mai conduci nici o masina cu cutie manuala garantat

        Comment


        • #5
          am si eu unul de vanzare

          Comment


          • #6
            Originally posted by meca2002 View Post
            Am si eu unul de vanzare
            Scump la vorba mai esti!Ce model,an,optiuni,pret....?

            sigpic

            "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

            Comment


            • #7
              Originally posted by dorin_1966 View Post
              Am avut deosebita placere sa conduc o astfel de masina si pot sa iti spun ca, este o adevarata desfatare a simturilor, iar cutia automata este un vis. Nu o sa mai conduci nici o masina cu cutie manuala garantat
              Subscriu. E extraordinara! Daca ar fi fost dupa mine as fi pus standard numai cutie automata pe clasa E( 5/7 rapoarte). Vrei senzatii tari, iti iei alt model dedicat.

              Comment


              • #8
                Si eu am un E 220 CDI din 2007 avantgarde cu cutie automata. N-a picat nimic pana acum la 70k km. Ai grija cu schimbul de ulei si filtru la cutia automata la fiecare 60k km.
                Mai tb schimbat lichidul de frana la fiecare 2 ani; ai grija ca sunt operatii care nu le face chiar orice service.
                In legatura cu cutia automata asa este; nu o sa mai vrei sa conduci masina cu manuala veci .
                Puterea de 170 CP este exact cat ii trebuie masinii pentru greutatea ei.
                Consumul e rezonabil adica mers linistit am scos si 6l/100 km, la mers agitat cam 8,5 iar in oras cam 9.
                Daca ar fi sa mai fac odata alegere tot la E m-as duce dar cel nou bineinteles.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by meca2002 View Post
                  am si eu unul de vanzare
                  mercedes e200,100kw,diesel,95000km,full fara piele,cumparat reprez.tiriac,carte service si acte la zii,nu a fost lovita sau cel putin zgariata,cauciucuri aproape noi,toata originala,pret 16500 euro

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF