Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

DORESC Lamurire!!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DORESC Lamurire!!

    Detin un merceces E270 CDI fabr 2004!!!Referitor la revizii mie i-mi apare SERVICE D 4600 km(ce inseamna 'D'--ul?????)Referitor la masurarea electronica a uleiului mie i-mi spune k '1 litre to maximum' CE INSEAMNA ASTA?CONSUMA ULEI MASINA MEA ?SAU DE CE LIPSESTE LITRUL ASTA?Eu nu am schimbat uleiul niciodata decand am cumparat-o,si ash dori sa stiu de ce lipseste litrul acesta?! ESTE NORMAL SA-MI AFISEZE ACEST MESAJ?CAND MA ANUNTA K NIVELUL ULEIULUI ESTE SCAZUT?(SPER sa nu ma anunte cand o fi prea tarziu!!BAFTA !SI astept un raspuns !Multam' fine tuturor!


    Incearca pe viitor sa nu mai folosesti limbajul mirc si nu mai abuza de tasta Caps Lock. Toti dorim informatii rapid , dar nu trebuie sa subliniem faptul asta in acest mod
    Last edited by popeye_pmm; 10-29-2009, 00:50 AM.

  • #2
    Originally posted by yanis1981 View Post
    Detin un merceces E270 CDI fabr 2004!!!Referitor la revizii mie i-mi apare SERVICE D 4600 km(ce inseamna 'D'--ul?????)Referitor la masurarea electronica a uleiului mie i-mi spune k '1 litre to maximum' CE INSEAMNA ASTA?CONSUMA ULEI MASINA MEA ?SAU DE CE LIPSESTE LITRUL ASTA?Eu nu am schimbat uleiul niciodata decand am cumparat-o,si ash dori sa stiu de ce lipseste litrul acesta?! ESTE NORMAL SA-MI AFISEZE ACEST MESAJ?CAND MA ANUNTA K NIVELUL ULEIULUI ESTE SCAZUT?(SPER sa nu ma anunte cand o fi prea tarziu!!BAFTA !SI astept un raspuns !Multam' fine tuturor!
    Salutare.

    Cel mai fin este SERVICE A, urmeaza B, C si apoi D. Ce presupune fiecare in parte nu stiu exact sa iti spun. Service A presupune schimb de ulei si filtre iar D probabil ca e o revizie mult mai complexa. Restu ai putea sa afli din AUTODATA sau alte softuri de asistenta.

    Faptu ca iti lipseste 1L de ulei nu este neaparat grav atata timp cat nu spui cati Km are cu acest schimb de ulei. Daca nici nu sti cati Km are cu uleiul, e grav ca mergi cu ea asa, pentru ca primul lucru care se face cand se cumpara o masina second este sa schimbi uleiul si filtrele.
    Daca o avea saraca km multi nu papa ulei; daca insa o avea putini inseamna ca papa; Te vei lamurii cand vei respecta schimburile si vei nota Km.

    Faptul ca te anunta e un lucru bun, sunt cazuri in care nu a anuntat si colegi care au mai gasit in ele 3-4L in loc de 6,5.

    Concluzia ar fi sa faci urgent schimbul de ulei.

    Bafta
    W203 - 2001

    Comment


    • #3
      Nu trebuie sa completezi cu ulei, pana nu te asiguri ca lipseste.Imi apare si mie mesajul asta cu lipsa de ulei, dar am sezizat ca apare numai atunci cand masina este in rampa sau panta (nu chiar abrupta) ceea ce este si normal. Sfatul este sa parchezi masina pe o suprafata dreapta si apoi sa verifici uleiul...

      Comment


      • #4
        Originally posted by adyok2000 View Post
        Nu trebuie sa completezi cu ulei, pana nu te asiguri ca lipseste.Imi apare si mie mesajul asta cu lipsa de ulei, dar am sezizat ca apare numai atunci cand masina este in rampa sau panta (nu chiar abrupta) ceea ce este si normal. Sfatul este sa parchezi masina pe o suprafata dreapta si apoi sa verifici uleiul...
        Mie imi apare service E+,asta cred ca inseamna sa schimb masina.

        Comment


        • #5
          Originally posted by vlad View Post
          Mie imi apare service E+,asta cred ca inseamna sa schimb masina.
          Buna asta...
          Off : Cred ca inseamna sa iti cumperi urmatoarea varianta de E-Classe sau sa treci de la E la S... nu prea inteleg germana.
          Last edited by nickbal; 12-02-2009, 13:58 PM.
          W203 - 2001

          Comment


          • #6
            Originally posted by vlad View Post
            Mie imi apare service E+,asta cred ca inseamna sa schimb masina.
            Salut

            Imi apare si mie Service E+ in 29 de zile.
            Poti sa-mi zici in ce a constat acest service si la ce pret l-ai rezolvat ?

            Thx
            SorinocoMan

            Comment


            • #7
              Originally posted by sorinoco View Post
              Salut

              Imi apare si mie Service E+ in 29 de zile.
              Poti sa-mi zici in ce a constat acest service si la ce pret l-ai rezolvat ?

              Thx
              Trebuie sa o schimbi si tu cu un E dasta nou .
              Nu am aflat inca nici eu ,dar o sa schimb uleiul si filtrele cam atat pt E+ si lichidul de servo
              Daca aflu am sa postez.

              Comment


              • #8
                Originally posted by vlad View Post
                Trebuie sa o schimbi si tu cu un E dasta nou .
                Nu am aflat inca nici eu ,dar o sa schimb uleiul si filtrele cam atat pt E+ si lichidul de servo
                Daca aflu am sa postez.
                Ce mi-ar place dar de unde diferenta ???

                Am aflat pana acum ca trebuie ulei, filtre, curea, filtru clima, placute, arunca o privire la caroserie pt a vedea daca a aparut rugina. Nu stiu inca pretul.
                Are cineva cunostinte cat costa service-ul in Germania? E mai scump?

                Sarbatori Fericite !
                SorinocoMan

                Comment


                • #9
                  Uite aici mai multe detalii referitoare la revizii , poate te ajuta : http://www.clubmercedes.ro/service-d...p-t8149p2.html

                  Comment


                  • #10
                    Service E e cel mai laborios dintre toate; schimb ulei si filtre motor si cutie automata, lichid frana, toate filtrele schimbate (motorina, aer, polen), inlocuire curea agregate daca e uzata, remediere scurgeri de orice fel, verificare frane, verificare caroserie, ungere toate balamalele, verificare Trefit sau roata de rezerva si cred ca mai sunt cateva.
                    Daca faceam serviceul E in Austria ma costa putin peste 1500 eur cu tot cu placute de frana.
                    Acum mai depinde si de cati km are masina.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF