Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum E200 benzinar 96-98

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum E200 benzinar 96-98

    Va salut.
    M-am tot uitat pe forum in legatura cu acest subiect, si am gasit doar pentru Kompressor.
    Asadar, ma intereseaza consumul real al unei E200 , deoarece doresc sa achizitionez asa ceva, si momentan sunt student, asa ca nu imi permit prea multe.
    Mentionez ca o sa merg cu el prin Brasov, si o sa fac naveta saptamanal pana la Valenii de Munte (100km )
    Si la ce ar trebui sa ma uit la o astfel de masina, care sunt problemele ei.

  • #2
    Consumul la un E200 nu pot sa ti-l spun. Eu am un C180 (w202) si imi consuma aprox 10%. Mentionez ca merg mult in oras si fac destul de multi kilometrii. De aceea m-am hotarat sa imi montez o instalatie GPL. Asta iti recomand si tie avand in vedere ca esti student dar trebuie sa te gandesti si cat de mult mergi cu masina. Eu merg cam 1500-2000 Km pe luna.

    Comment


    • #3
      M-am gandit si la C180, asta ar fi mai bun datorita faptului ca e mai mic . o sa vad eu pana la urma ce o sa-mi iau, cu toate ca visez la E200.

      Comment


      • #4
        Salut , am vazut ca esti interesat de consum la aceasta masina , ce iti pot spune ca eu am un W 210 an 2001 E 200 KOMPRESSOR 186 caluti. Consumul la masina mea este de 13-14 l Bucuresti si afara la 100-120 km am 7-8 l, pt motorul aspirat cel pe care vrei tu sa stii iti spun sincer ca ia mai putin poate cu un litru la suta de km sau chiar la fel ca al meu consumul pt bv ar fii de max 11-13 l iar afara tot 7-8 , depinde si cum il alergi . Masina asta are si ea 1600 kg si trebuie hranita , si pt a iti pune instalatie de gaz banii pe care ii dai pe ea si recuperarea lor in timp nu stiu pe mine unu nu ma coafeaza sa umblu cu bomba dupa mine . Pt c 180 sa stii ca tot pe acolo te duce consumul masina are mai putine kg si motor mai mic , dar confortul din E nu se compare cu cel din C . Sfatul meu , sa stii ca e un super motor asta iti poate spune si DL DOK si alti colegi , ideal ar fii sa gasesti unul care e fab dupa 1999-2000 cel cu face-lift , salutari si te asteptam sa ne spui ce ai achizitionat .
        E200-W210 Avantgarde 2.0K-16v 142Kw-193Cai 280Nm, RASTA MAN .

        Comment


        • #5
          Clar E-ul daca sunt bani. La consum nu o sa salvezi mare lucru daca iei Ceu. Eu unul sunt anti gaz. Decat gaz mai bine merg cu bicicleta.
          Sunt pro benzina pentru ca parca totusi se gaseste mai de calitate decat motorina.
          Legat de probleme ar fi multe de spus, care sunt insa caracteristice oricarei masini. Foarte important raportul pret/km parcursi. Daca masina are 100 de mii si volanul uzat sau scaunul, sau schimbatorul poti fi sigur ca e "mestesugarita". Vizual poti gasi multe despre masina. Uita-te la ea la lumina buna sa vezi nuantele de vopsea. Uita-te la compartimentul motor: daca e proaspat spalat sa nu fie problema cu scurgeri de ulei. Daca ti-l prezinta cu motorul cald inseamna si asta ceva. Sa nu ascunda ceva probleme.
          Il poti ridica pe cric si sa tragi de roti. Poti cere sa mergi la diagnoza sau chiar la un service pentru o verificare.
          Totul se raporteaza la pret.
          Legat de probleme uzuale...citeste pe la sectiunea E-klass, desi majoritatea sunt cdi-uri. Mai cauta si pe net.
          Bafta!
          E220 cdi W210, 2001

          E320 W210, 1997
          C180 W202, 1994
          W123 200D, 1978 cu inima de W124


          Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

          Comment


          • #6
            Colegul Adidc are dreptate vorbind de ceva mai multa calitate, in ceea ce priveste benzina. Eu am 320 benzina si consumul este foarte bun. Si eu circul in Brasov. Nu iti spun inca un consum la masina mea pana nu scot pozele de pe telefon, pentru ca o sa imi sara colegii in cap ca as minti. Si este corecta remarca: depinde cat de greu iti este piciorul pe acceleratie. Intre Valeni si Brasov, cu masina mea, consumul de benzina este undeva la 8-9%.
            Mercedes are prioritate din fabrica.

            Comment


            • #7
              Ok, dat fiind ca postez dupa niste beri... din experienta iti zic, fa cumva si pune niste bani deoparte pentru impozit si i-atzi in mama masii un motor mai mare, Mercedes nu stie ce sa faca cu motor mic,
              -motor sub 2,5 litri nu are ce cauta pe Mercedes...
              O iei cum vrei...daca vrei sa ai masina ia un C 280 benzina si punei un GPL de calitate, si mergi cu el pana in panzele albe, ca nu are ce crapa...
              Va salut!
              Toate ce bune
              W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
              http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

              Comment


              • #8
                Consumul mediu la un W210 E200 dat de producator e 9l/100km. In realitate, e tot pe acolo.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Diesel View Post
                  ...In realitate, e tot pe acolo.
                  Daca masina e normala la computer.
                  E220 cdi W210, 2001

                  E320 W210, 1997
                  C180 W202, 1994
                  W123 200D, 1978 cu inima de W124


                  Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                  Comment


                  • #10
                    Cosum la E200, W124, model 1994, motorul de 136CP, testat personal in doua drumuri Galati Bucuresti a fost de 7,1, respectiv 7,3L /100km. Mers normal, cutie automata. In oras aproximez un consum de 11L / 100km. Motorul e cel folosit si pe 210, deci consumul ce te intereseaza ar trebui sa se apropie de aceste valori.
                    tel. 0757.026.962, Galati.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF